redakce | Zprávy / Festivalové | 03.11.2021
Před jednadvaceti lety vstoupilo lidstvo do třetího milénia. Spolu s pompézními oslavami a euforií tohoto milníku vznikl i festival PAF Olomouc. Ten si nyní retrospektivně klade otázky, které jsou spjaté s vnímáním času a jeho vlivem na společnost a umění. Na otázky, které prostoupí letošní festival, bude společně s návštěvníky hledat odpovědi i řada zahraničních a tuzemských hostů.
Keiko Sei, japonská teoretička médií, která se od osmdesátých let minulého milénia věnovala vztahu uměleckých médií postkomunistické východní Evropy a později i konfliktu v bývalé Jugoslávii, sestaví kurátorský výběr deseti videí pro soutěž pohyblivých obrazů Jiné vize CZ 2021. Při výběru videí a následné podobě instalace Jiných vizí mimo jiné zúročí i zkušenosti s českým prostředím, které získala při vedení ateliéru videa na Fakultě výtvarných umění brněnského VUT, kde působila v letech 1998–2001, tedy právě při onom mytickém přelomu milénií. Tematice přelomů se Sei jako kurátorka věnovala už dříve při americkém projektu Post-89: Retrospective – Independent Media Culture in Eastern Europe.
Britský skladatel, spisovatel a nakladatel Richard Skelton nesdílí současný stále sílící odpor k sociálním sítím, který pramení z naprostého odevzdání se technologiím, jemuž šla společnost na přelomu milénia nadšeně naproti. Ba naopak, Skelton nápor sociálních sítí vítá, jelikož si díky němu můžeme lépe uvědomit její stav. Právě téma odevzdání se prostupuje i Skeltonovu tvorbu. Nástroje, kterými hudbu tvoří, tedy cello a housle, proto často pohřbívá do vlhké půdy mokřadů severozápadní Anglie a vyhrabe je až v momentě, kdy dostatečně nasají mrtvolnou vlhkost plnou života. Skelton pro Olomouc připravuje speciální projekt, který je věnován baroknímu rodákovi z Hané, Gottfriedu Fingerovi. Koncert proběhne v Kapli Božího Těla v útrobách olomouckého konviktu.
více o festivalu zde
PAF Olomouc 2021
2.–5. 12. 2021
Umělecké centrum Univerzity Palackého, Olomouc
Fb událost
foto © se svolením PAF Olomouc
redakce 16.12.2024
Poslední měsíce byly pro plánování akce jako je berlínský CTM velmi náročné, pořadatelé ale neztrácí naději a s odhodláním pracují na tom, aby se nakonec konala.
redakce 15.12.2024
Konferenční část festivalu nese téma „okraje“ a prozkoumávat se v ní bude geomuzikalita, hranice Atlantiku, přístupnost nebo to, jak finančně a kreativně přežívají umělci a umělkyně.
redakce 13.12.2024
Vůbec poprvé v létě do Brna zamíří legenda taneční klubové hudby Orbital.
redakce 11.12.2024
Z volné série klubových koncertů se transformuje v „plnotučný“ letní festival pod širým nebem.
redakce 08.12.2024
Guns N' Roses, kteří příští rok oslaví čtyřicet let na scéně, se nesmazatelně zapsali do rychle se rozvíjející rockové scény v Los Angeles.
redakce 07.12.2024
Rudimental majú na konte spolupráce s hviezdami ako Ed Sheeran, John Newman, Tiësto, Macklemore a mnohými ďalšími.
redakce 06.12.2024
Vega Trails je nový projekt hráče na kontrabas Mila Fitzpatricka známého ze sestavy kultovního londýnského tělesa Portico Quartet.
redakce 05.12.2024
V srdci festivalu leží nostalgie – zvuk kytary, harmoniky, piána a zpěvu, který odráží radosti i smutky našich životů.
redakce 04.12.2024
Nové objevy v dramaturgii zastoupí Josefína Trantinová s experimentálním projektem Fæ Bestia, která míchá žánry a reflektuje současná témata, či virtuální pophvězda Nivva.
redakce 04.12.2024
Žánrově rozmanitá nabídka 22. ročníku se rozšiřuje díky nově oznámeným interpretům o reggae, indie rock nebo electro pop.