Zprávy / Festivalové

Respect Festival v zajetí barev a chutí

Respect Festival v zajetí barev a chutí

redakce | Zprávy / Festivalové | 25.03.2016

Spirituální trance s hebrejsko-beduínskými kořeny z Izraele, rytmy venkovských tancovaček z Ukrajinské Zakarpatské oblasti, typické etiopské melodie či podmanivá hudba z Bretaně - pražské Výstaviště rozezní hudba ze všech koutů světa. 11. a 12. června zde proběhne 19. ročník festivalu Respect. Louka pod Bruselskou cestou bude po celé dva dny patřit toleranci, kulturní rozmanitosti a hlavně hudbě. Takové, která umí nejen potěšit posluchače, ale také objevovat a propojovat různé světy. Promyšlená a kvalitní dramaturgie s jasným názorem nabídne originální a silné zážitky, které je u nás jinde těžké najít.

"Náš festival je od počátku platformou pro kulturní diverzitu, mapujeme hudbu nejen jako umělecký fenomén, ale jako nástroj boje za svobodu, toleranci a pochopení mezi lidmi," říká zakladatel a šéf Respectu Borek Holeček, a dodává: "Zářným příkladem jsou izraelští Diwan Saz, kde vedle sebe souzní neskutečný hlas patnáctiletého arabského beduína se zpěvem o dvacet let staršího rabína. A také jedna z největších dosavadních hvězd Respectu Mahmoud Ahmed. Charismatická megastar z Etiopie, mezi jehož nadšené příznivce patří i Robert Plant nebo režisér Jim Jarmusch." Mezi další pilíře letošního programu bude patřit Jacky Molard Quartet, který přiveze u nás oblíbenou hudbu z Bretaně té nejvyšší kvality, nebo zcela autentická živočišná muzika venkovských tancovaček v podání členů ukrajinského Hudaki Village Bandu.


Na Respectu ale nejde jen o hudbu: Rodinný ráz festivalu zdůrazní bohatý dětský program, najdeme zde i výtvarné instalace. Zaujme také široká nabídka jídel z celého světa a stánky četných neziskových organizací, které neztrácejí aktivní zájem o konkrétní lidské osudy i palčivé problémy globálního charakteru. Respect Festival 2016 proběhne na louce pod Bruselskou cestou v areálu Výstaviště v pražských Holešovicích 11. a 12. června. Vstupenky v předprodeji jsou do 30. dubna ke koupi za výhodné ceny: Dvoudenní za 450 Kč, dvoudenní rodinná za 500 Kč a jednodenní za 400 Kč.


Ještě před tím, než v červnu odstartuje festival, budou se moci hudební fanoušci naladit na tu správnou notu několika warm-up koncerty. V úterý 5. dubna předvede v Paláci Akropolis pořádný rock and roll a lovecké rituály z regionu Wassoulou malijská kapela Bamba Wassoulou Groove. Ze stejné oblasti pochází i dnes největší zpěvačka západní Afriky Oumou Sangare a její kolegyně Na Hawa Doumbia. Druhý den dopoledne přidají ještě jeden koncert speciálně pro dětské publikum. Čtvrtek 7. dubna bude patřit latinskoamerickým rytmům. Palác Akropolis rozezní trip hop samba v podání jedné z nejžádanějších brazilských zpěvaček CéU. Navazuje na zázračný mix, z nějž se před půl stoletím zrodila bossa nova a k éterickému, hluboce expresivnímu, sluncem prozářenému zpěvu přidává elektroniku a reggae. Díky skvělému repertoáru získala celkem 4 nominace na Grammy.


Když před osmi lety získal Mahmoud Ahmed jako nejlepší africký umělec cenu BBC, předával mu ji Robert Plant: "Jeho hudba se podobá blues Roberta Johnsona, dlouho byla zahalena tajemstvím," komentoval událost bývalý zpěvák Led Zeppelin. I v konkurenci Afriky, nejmuzikálnějšího z kontinentů, představuje Ahmedův hlas unikát. Má podobnou hloubku jako balady Otise Reddinga, typicky etiopské melodie ale vypovídají o jiné kultuře než americký soul. Ahmed je maestro ve vlastní třídě a disponuje hlasem hutným jak ocel. Do Prahy zpěvák přijíždí s šestičlenným orchestrem nejlepších etiopských hráčů. Návrat bretaňské hudby inicioval virtuózní harfeník Alan Stivell. Jeho pokračovatelem je houslista Jacky Molard, před 30 lety zakládající člen vizionářské superskupiny Gwerz. Jeho současný, čistě akustický kvartet patří k tomu nejlepšímu, co Evropa nabízí na poli world music, což potvrzují úspěchy na francouzském festivalu v Angouleme či Womex v Cardiffu. Repertoár Molardova kvarteta sahá od ostře rytmických tanců až po uvolněné improvizované pasáže.


Diwan Saz, sestava z Galileje na severu Izraele má židovské, arabské i křesťanské členy - a hraje hudbu stejně barvitou, jako je etnické složení blízkého Východu. S virtuozními hráči světového renomé vystupují vedle dvou zpěvaček i dva navzájem velmi kontrastující zpěváci: tím mladším je 15letý arabský beduínský klučina Muhammad Gadir s neuvěřitelně přesnou intonací i energickým projevem. Tím starším, jenž s kapelou vystupuje na domácích koncertech, je David Menachem, seriózně vyhlížející, ale renesančně uvažující muž, který je druhým povoláním židovský rabín. První část jména skupiny tvoří arabské slovo "diwan", označující sbírku poesie, druhou je loutna "saz", na kterou hraje zakladatel sestavy Yochai Barak, renomovaný znalec hudby Blízkého Východu, Evropy i Indie. Flétnista Amir Shahsar pochází z židovské komunity v Iránu a v Izraeli žije od svých patnácti let, hráč na perkuse Eyal Luman má mezi předky hudebníky z Československa. Jako host se skupinou vystupuje původem rovněž iránský virtuóz na orientální housle kemenče Mark Eliyahu, známý z úspěšného vystoupení na festivalu Colours of Ostrava.

Členové Hudaki Village Band prošli tou nejintenzivnější hudební průpravou na jihu Ukrajiny, kde se dodnes udržel tradiční způsob života. Dvacet let hráli na venkovských svatbách. Sestava má dvě zpěvačky, doprovod tvoří housle, cimbál, tahací harmonika bajan i typicky východoevropský dechový nástroj tarogato. Hudebníci pocházejí z místa, kde se setkávají hranice tří států - Ukrajiny, Maďarska a Rumunska. Na východ se odtud táhnou karpatské hřebeny, které oddělují Ukrajinu od rumunské Transylvánie, štědré studnice hudebních stylů, z níž čerpal Béla Bartók i skupina Muzsikás. Autentická, nikým nezprostředkovaná hudba tohoto regionu ale zůstala světu utajená až do příchodu Hudaki Village Band.

Info

Respect Festival 2016
11. - 12. 6. 2016
Louka pod Bruselskou, Praha

www.facebook.com/events/1499670723660762
www.facebook.com/rachotcz
www.rachot.cz

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Jeden svět odhaluje vizuál, znělku i první filmy

redakce 22.01.2025

Letošní program nabídne filmy rozebírající vliv sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské fenomény upozorní i skrze individuální příběhy.

Poslední vlna CTM 2025

redakce 21.01.2025

Letošní ročník slibuje divoké novinky od temného operního undergroundu a křehkých emocí až po generativní syntézu a klubové vibrace.

Sedmý Ma Fest v Punctu

redakce 17.01.2025

Hudba Jungle Debris sahá od hravých písniček a dronového minimalismu přes disonantní lyriku až k intenzivním a naléhavým projevům.

Róisín Murphy na Pop Messe

redakce 16.01.2025

Róisín Murphy je královnou třpytek, flitrů a opojného disco eskapismu.

Scandi ve znamení příběhů o politickou moc

redakce 14.01.2025

Letošní program se nese především ve znamení politiky a zákulisních mocenských tahanic, často založených na základě skutečných událostí.

Festival Search & Destroy na Sedmičce

redakce 09.01.2025

Sedm setů, z nichž jeden tentokrát zavítá ze Slovenska a hned dva budou mít světovou premiéru.

První jména pro Colour Meeting

redakce 06.01.2025

Mezi první oznámená jména patří Daniel Romano's Outfit, kanadská punk-rock’n’rollová senzace známá nespoutanou energií a hypnotickými melodiemi.

Na Piano Day švédský klavírista Henrik Lindstrand

redakce 06.01.2025

Jeho nové EP Last Child in the Woods mísí klavír se syntezátory, smyčci a dechovými nástroji.

Sound of Fractures a Lowtopic premiérově v rámci Spectaculare

redakce 05.01.2025

Oba se nebojí kombinovat klubové beaty s náladotvornou atmosférou, ambientními plochami a špetkou postrockové emocionality.

Die Antwoord na Metronome Prague

redakce 05.01.2025

Sobotní lineup ozdobí nejen kanadská Alanis Morissette, ale také tři české zpěvačky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace