redakce | Zprávy / Nové desky | 27.05.2015
Poté, co se uzavřela kapitola hudební skupiny Psí vojáci, se uskutečnily celkem tři koncerty s názvem Sbohem a řetěz. První v den pohřbu Filipa Topola v roce 2013, druhý o rok později, na první výročí Filipovo smrti a téhož roku v rámci Festivalu nepopulární hudby Eurotrialog Mikulov. Na posledních dvou zmíněných si vystupující skupiny, kromě svého repertoáru, připravily jednu skladbu od Psích vojáků. Je pozoruhodné, že ač se umělci předem nedomluvili, kdo jakou píseň vybere, ani v jednom případě nedošlo k duplicitě skladeb.
A tak například Echt! zahrál Černý sedlo jako kytarovku - jakoby tušil, že je to píseň vymyšlená Topolem na kytaru zn, Iris, kterou mu v 80. letech koupili jeho spoluhráči v OD Kotva, Garage vtiskla svůj typický rocknrollový sound písni I am lucky, zatímco v jednom z nejzdařilejších tracků Pavel Zajíček za doprovodu Krch-off bandu skvěle ztvárnil Hospodu. Došlo i na méně známé písně (např. Žiju od Už jsme doma), nebo předělávku Jean-Paul Belmondo jako parafráze písně Marylin Monroe od Zubů nehtů. Nezůstalo však jen u generace, ke které Psí vojáci patřili. Odkaz inspiruje i umělce o generaci mladší (Květy, Stinka). A podobně je tomu s hudebními fanoušky. Na jedné straně ti, co s hudbou Psích vojáků vyrostli, vedle nich o generaci mladší publikum.
CD Sbohem a řetěz je koláží nahrávek z Lucerna Music Baru (19. 6. 2014), Eurotrialogu v Mikulově (22.-23. 8. 2014) a studiových dotáček. CD vychází k nedožitým padesátinám Filipa Topola a také jako pocta obou vydavatelů (Miloš Gruber a Romek Hanzlík), producenta (Miroslav Wanek) a všech zúčastněných kapel tvorbě skupiny Psí vojáci. Jako bonus je přidána dosud nezveřejněná píseň, kde naopak Psí vojáci interpretují skladbu jiného autora (Karel Kryl – Bratříčku, zavírej vrátka).
Křest CD proběhne 12. 6. 2015 v pražském Divadle Archa na koncertě Sbohem a řetěz k 50. nedožitým narozeninám F. Topola.
V/A: Sbohem a řetěz
Písně Psích vojáků z jiného úhlu
Indies MG / A.M.P.
Datum vydání: 20. 5. 2015
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.