redakce | Zprávy / Festivalové | 23.11.2021
Šestinotónové harmonium bylo donedávna jen jedním z mnoha exponátů v Českém muzeu hudby. Po téměř století však zažívá renesanci a pomalu přitahuje zájem odborné veřejnosti, hudebníků i skladatelů. Středem pozornosti bude i na prvním ročníku Prague Quiet Music Festivalu, který se uskuteční 18. prosince v Českém muzeu hudby.
První šestinotónové harmonium vzniklo ve dvacátých letech minulého století na zadání průkopníka mikrotonální hudby Aloise Háby, který svými vizemi pro jeho postavení přesvědčil firmu August Förster. Ta na jeho popud vyrobila o necelé desetiletí později i další, vylepšené harmonium. Koupi nového nástroje podpořil i prezident Masaryk, když přispěl deseti tisíci korunami, a stejnou částku přidalo i tehdejší ministerstvo školství a národní osvěty.
V současnosti by se šestinotónová harmonia dala spočítat na prstech jedné ruky. Uložena jsou ve sbírkách Národního muzea, funkční je ale pouze nástroj ze třicátých let. Právě pro něj Hába složil skladbu v šestinotónovém systému nazvanou Šest skladeb pro šestinotónové harmonium nebo smyčcový kvartet, op. 37, která byla po více než devadesát let jedinou sólovou skladbou tohoto nástroje. A to až do festivalu Struny podzimu v roce 2021, kde ve světové premiéře zazněla nová sólová skladba s názvem In sedmadvacetiletého českého autora Iana Mikysky. Na něj na Prague Quiet Music Festival naváže další premiérovou skladbou norský improvizátor a kytarista Fredrik Rasten. Rasten skladbu concord zkomponoval na jediném funkčním nástroji v expozici Českého muzea hudby v listopadu. Při skládání spolupracoval s pianistou Miroslavem Beinhauerem, který jako jediný na světě na šestinotónové harmonium dovede hrát. Oba poté skladbu představí publiku na prosincovém festivalu. Rasten v ní doprovodí Beinhauera na dvě kytary.
Mezi další autory, jež pro festival zkomponovali nové skladby na téma plevel a rostliny, patří členka mezinárodní skupiny skladatelů Wandelweiser Eva-Maria Houben, držitelka Ceny Julesa Légera Linda Catlin Smith, britský skladatel James Weeks a již zmiňovaný Mikyska. Jejich hudbu zinterpretují členové Prague Quiet Music Collective, šestinotónové harmonium v nich ovšem nezazní.
To, že muzejní exponát může být zdrojem současné inspirace, hodlá Prague Quiet Music Collective šířit i další osvětou. Jednak prostřednictvím workshopů Přelaďte uši, na nichž se zájemci seznámí více s mikrotonální hudbou, druhak semináři na HAMU a JAMU pro hudebníky a skladatele. Představit možnosti šestinotónového harmonia plánuje ansámbl rovněž v zahraničí.
Prague Quiet Music Festival
18. 12. 2021 18:30
České muzeum hudby, Praha
Fb událost
foto © Matěj Procházka
redakce 01.11.2024
Vedle již oznámených vystoupení přidává nyní festival Prague Sounds dvě vzpomínkové akce.
redakce 29.10.2024
Festival Ostrava Kamera Oko je známý tím, že svůj program pořádá nejen v tradičních kinosálech, ale i mimo ně.
redakce 28.10.2024
Deset celovečerních snímků bude soutěžit o hlavní cenu poroty a 41 krátkometrážních snímků o cenu studentské poroty.
redakce 25.10.2024
Dvacátý osmý ročník festivalu Brutal Assault hlásí dvacet oznámených kapel.
redakce 24.10.2024
O oceněných v sedmi kategoriích - venue, počin, festival, novinář/novinářka, osobnost, inovativní dodavatel a Best Border Breaker Artist - rozhodne odborná veřejnost.
redakce 18.10.2024
Cooper připravuje na únor vydání nového alba a v březnu ho představí společně s novou vizuální show v rámci festivalu Spectaculare.
redakce 17.10.2024
Hlavní koncertní večer festivalu proběhne 23. listopadu v kostele Československé církve husitské Husův sbor a v blízkém Studiu Marta.
redakce 15.10.2024
K dalším zahraničním vystupujícím patří objev Dana Auerbacha z The Black Keys, alabamský písničkář Early James.
redakce 14.10.2024
Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos nabídne 340 filmů v soutěžních i nesoutěžních sekcích.
redakce 13.10.2024
Festival volné improvizace a jiné hudby nabídne rozmanitý program: zvukové performance, vystoupení experimentálních elektronických hudebníků, participativní zvukové procházky a přednášky.