redakce | Zprávy / Pozvánky | 03.10.2023
Domovská série komunitního prostoru Punctum uvede v říjnu čtyři koncerty zaměřené na pozoruhodné zahraniční umělce, kteří bývají v České republice jen vzácně nebo budou hrát vůbec poprvé, a zajímavá jména z česko-slovenské scény. Od popu po současnou vážnou hudbu, od zavedených jmen po úplné novinky.
První v pořadí je koncert francouzského tria Rien Virgule, pro jehož tvorbu se nabízí chytlavé zkratky jako „BBC Radiophonic Workshop hraje šanson“. Jejich vrstevnatý pop je zároveň psychedelický i klaustrofobní a vždy otvírá krajiny málo probádané, ale kouzelné. Vedle nich se 3. října představí András Cséfalvay, primárně vizuální umělec, který v hudební tvorbě skvěle propojuje jednoduché písničkové melodie nesené silným hlasem s kuriózními, melancholickými a imaginativními texty třeba o roli církve v klimatické krizi. Večer 18. října pak bude zaměřený na rozjímavé abstraktní zvuky. Marcin Dimitar aka Emiter se věnuje terénním nahrávkám a preciznímu sound artu, o poznání blíže koláži pak bude projekt Shrimp, kde Veronika Svobodová a Pia Achternkamp zpracovávají terénní i hudební nahrávky ze samého severu Norska. A z Norska pochází také třetí jméno, mladé duo Subcurrent, které pracuje s rozšířenými hlasovými technikami a saxofonem, se pohybuje na pomezí volné improvizace a ambientu.
V pátek 20. pak proběhne vzácný unplugged večer. Seijiro Murayama a Jean-Luc Guionnet patří mezi výrazná jména světové improvizační scény, jejich společné sety jsou ovšem silně redukcionistické. Saxofon a bicí mohou sotva znít jemněji. Kromě toho uvedou Anna Paulová a Ladislav Bilan Jr. lyricky strohou skladbu Calmness II mladé pražské skladatelky Darii Kukal Moiseevy a Paulová zahraje Longing Landscape od Jürga Freye z kolektivu Wandelweiser, legendy hudby na samé hranici ticha.
A konečně 28. října proběhne ve spolupráci s o_u a Dissent Odds první české vystoupení ceněné peruánské hudebnice Ale Hop. Alejandra Cárdenas Pacheco staví na extrémních manipulacích kytarového zvuku, který slouží jako zdroj pro komplexně, ale striktně strukturované skladby připomínající digitální prales. Večer otevře bělorusko-ruské duo Luctus audiovizuálním vystoupením na téma smutku za mrtvé a fenoménu oplakávačů/plaček („vopleniki“).
foto © Petra Rjabinin
redakce 21.01.2025
Projekt A/C kombinuje prvky triphopu s postpunkovou kytarou. Nese stopy špíny, estetiku surovosti a upřímnosti.
redakce 20.01.2025
Zastřené rádiové zvuky vybízí k otázce, jestli nakonec nejde o rozhlasovou hru z jiné dimenze.
redakce 20.01.2025
Klasika newyorského hardcoru v Lucerna Music Baru, kdo s nimi?
redakce 18.01.2025
Pod značkou Indies vyšlo přes 800 alb a titulů mapujících kvalitní českou a slovenskou autorskou hudbu.
redakce 18.01.2025
Rock for Kamill nabídne hned několik unikátních vystoupení.
redakce 17.01.2025
Americký multiinstrumentalista, zpěvák a producent Baths je považován za přední jméno chillwave, bedroom popu či lo-fi elektroniky.
redakce 17.01.2025
Po šesti letech se do Prahy během svého evropského turné vracejí králové depresivního black metalu. A nebudou sami.
redakce 16.01.2025
Partička punx, motajúca sa okolo diy košickej scény a FNB. Začínali crustom, skončili u ema.
redakce 15.01.2025
Série živých poslechových i tanečních vystoupení na nadstandartním 4-kanálovém setupu soundsystému.
redakce 15.01.2025
Narozeniny umění se slaví po celém světě, k letošním oslavám se opět připojuje i GAMPA a Divadlo 29.