redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.02.2025
Společná akce Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a Galerie Kampusu Hybernská propojuje staroegyptské texty a současné výtvarné umění. Projekt vedený docentem Jiřím Janákem navazuje na výzkum staroegyptského náboženství a vychází z nových překladů a interpretací původních pramenů.
Vybraní čeští umělci a umělkyně (Daniel Balabán, Petr Nikl, Martin Mainer, Veronika Holcová a další) se nechali inspirovat speciálně připraveným překladem egyptských textů a vytvořili díla v různých stylech a technikách. Součástí výstavy bude také prezentace archeologických výsledků Českého egyptologického ústavu FF UK z Abúsíru zahrnující fotografie, filmy a další materiály. Veřejná vernisáž se koná 28. února, výstava potrvá do 17. května.
Mezi umělci a umělkyněmi zapojenými do projektu jsou například Martin Zetová, Daniel Balabán, Jan Bažant, Radka Bodzewicz, Petr Nikl, Ditta Jiříčková, Lída Kejmarová, Miloš Šejn, Svatopluk Klimeš, Martin Mainer, Veronika Holcová a další.
Výstavu v A.1 HYB4 Galerii doplní vzdělávací přednášky předních odborníků z oblasti egyptologie a další akce. Účast na přednáškách přislíbili kromě Jiřího Janáka například Miroslav Bárta a Renata Landgráfová (Český egyptologický ústav) nebo Tereza Svášková, vedoucí česko-egyptských kulturních projektů Českých center, které nad akcí převzaly záštitu.
Textů, které by předkládaly ucelený mytologický příběh o stvoření světa, se ze starého Egypta příliš nezachovalo. Náboženský kult a mytologické představy se totiž v jednotlivých částech země velmi různily. Například pro starověký Mennefer (řecky Memfis) máme doložen kult boha-stvořitele Ptaha, v Iunu (Héliopolis) byl za prapočátečního boha pokládán Atum a ve Vasetu (Théby) byl jako vládce bohů a stvořitel všeho uctíván Amon.
Pro projekt Stvoření – Mýtus – Umění kurátoři výstavy vybrali verzi mýtu pocházející z jednoho z nejvýznamnějších náboženských center starověkého Egypta, z města Iunu (Héliopolis), které se rozkládalo na severovýchodě dnešní Káhiry. Nejde o přesný vědecký překlad konkrétního starověkého textu, ale upravenou a převyprávěnou verzi mýtu složenou z původních pramenů různých žánrů, způsobů užití v kultu i doby vzniku. Mýtus o stvoření světa, který měli k dispozici umělci zapojení do projektu Stvoření – Mýtus – Umění, je tedy sám o sobě umělým výtvorem. V této podobě není doložený z egyptských pramenů, přesto ale vypráví příběh pomocí původních motivů, jazykových obratů a myšlenkových obrazů.
redakce 08.02.2025
USA Nails, intenzivní cesta plná drsného, chaotického posthardcoru.
redakce 07.02.2025
Na koncertech Můry je nepostradatelná hřbitovní aura, pach krve, svíček a halucinogenní jízda tvořená těmi nejhoršími nočními můrami.
redakce 07.02.2025
Z tokijského undergroundu na světová pódia – Haruka si vydobyl své místo díky zvuku, který překračuje hranice žánrů.
redakce 07.02.2025
Únorovou sérii klubovek uzavře skotská pop-punková skupina Vukovi se svou kombinací těžkých rockových riffů s melodickými, chytlavými vokály a intenzivním zvukem.
redakce 06.02.2025
Budete mít možnost vychutnat si avantgardní darkpopový projekt Norů Soft as Snow.
redakce 05.02.2025
Japonský umělec, DJ a hudebník hraje na několik tradičních i elektronických nástrojů (shamisen, kytara, baskytara, syntezátory, perkuse), z nichž některé si sám vyrobil.
redakce 04.02.2025
Singl Cleopatra má i vizuální zpracování, kterého se chopila Kiti Wullich.
redakce 03.02.2025
Stejně jako dokázal islandský nároďák porazit ten anglický, poráží Ari Eldjárn frontu komiků z mnohem větších zemí.
redakce 02.02.2025
Barcelonský producent a skladatel Raül Refree se pohybuje na pomezí experimentální hudby, populární produkce a filmových soundtracků.
redakce 02.02.2025
První večer bude věnován interpretacím textových partitur z cyklu Für kommende Zeiten.