redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.11.2016
Příznivce elektronické hudby čeká elektrizující show dánské dvojice Blondage. Svou aktuální elektro-popovou tvorbu představí v úterý 13. prosince na Flédě. Projekt vznikl letos na jaře přerodem z úspěšné, českému publiku dobře známé, formace Rangleklods. Podmanivá experimentální hudba této dvojice získala respekt v Evropě i v zámoří. Ve stejném složení a s novým názvem přichází s čerstvým materiálem. Koncert Blondage doprovodí domácí elektronický projekt Killiekrankie.
Dánští rodáci Pernille Smith-Sivertsen a Esben Andersen nebudou hrát v Česku poprvé. Svou tuzemskou prémiéru zažili již v roce 2013 jako Rangleklods na festivalu Rock for People. Jejich poslední koncert pod tímto jménem proběhl v Brně o dva roky později. Na letošní tasovské Besedě u Bigbítu absolvovali jeden z prvních koncertů pod hlavičkou Blondage. "Jako Rangleklods jsme vystupovali pět let. Máme za sebou jedno EP a dvě další plnohodnotné desky, na které jsme opravdu hrdí. Po dokončení alba Straitjacket jsme však cítili, že potřebujeme změnu. Chtěli jsme sami sebe redefinovat, vydat se novým směrem. Blondage jsou pro nás jiný, vzrušující začátek," přibližuje důvod změny Smith-Sivertsen. Andersen dodává: "Vycházíme z temné melancholie Rangleklods. Nové skladby jsou ale vřelejší a přímočařejší, namířené k posluchačům. Hledáme beaty, které člověka roztančí. Tou energií chceme strhnout hlavně fanoušky na koncertech."
Eponymní novinkové EP Blondage potvrzuje posun k aktuální EDM muzice při zachování osobité tváře dánské dvojice. Kapelu můžeme směle řadit vedle skandinávských souputníků Trentemoller či MO. Jako svou inspiraci Blondage uvádí i Caribou, Major Lazer nebo FKA Twigs. Vlivy jmenovaných je možné najít v pěti nových písních, které zdobí tepající beaty a typické prolínání mužského a ženského vokálu. Zároveň v nich zůstává severská zasněnost, která prostupuje i přímočaré skladby (Lucky Black Skirt, FLF). Koncertní vystoupení Blondage jsou díky perkusivní rytmice mnohem rozvernější. V živých setech mají i nadále své místo osvědčené tracky z dob Rangleklods.
Pernille Smith-Sivertsen a Esben Andersen se potkali v Kodani v roce 2012. Andersen v té době už několik let skládal hudbu a sólově vystupoval pod jménem Rangleklods. Smith-Sivertsen jej začala doprovázet a ještě téhož roku po EP Home (a úspěšném singlu Yung and Dump) vychází debutová, velmi úspěšná deska Beekeeper s hitem Clouds. Mrazivá elektronická tvorba mísící Andersenův charismatický projev a křehké vystupování Smith-Siversthen si rychle řekla o pozornost. Pár, který při koncertech využívá také DIY nástroje, hned s prvními skladbami prorazil i mimo Evropu. O tři roky později vychází druhá deska Straitjacket (s pilotní skladbou Lost U), která poprvé ukázala popovější roviny Rangleklods. Na jaře 2016 se pozvolná hudební proměna promítá i do názvu a celkového směřování jejich tvorby. Pojmenování Blondage vychází ze spojení slov "blond" a "bondage". Je to kombinace naivity a snění s agresivitou a smyslností.
Skandinávské hvězdy doplní talentované dvojice domácí elektronické DIY scény. Killiekrankie vznikli jako nezvykle příjemná kocovina jedné party v roce 2013. V Brně usazená dvojka Jan Kostera a Jirka Machů pochází z Opavy. Hravé syntetické koláže jim vynesly úspěch v soutěži Startér Radia Wave. I díky němu v současnosti baví svou psychedelickou improvizační elektronikou návštěvníky klubů a velkých festivalů v Česku i na Slovensku. Afterparty pestrého elektronického večera obstará DJ Itchy Elbow. O den později se obě formace představí také v pražském NoDu.
Blondage (dk)
Support: Killiekrankie
13. 12. 2016 21:00
Fléda Club, Brno
Vstupné: 200,- v předprodeji / 250,- na místě
www.facebook.com/events/158061347976847
www.facebook.com/fledaclub
redakce 23.12.2024
Všechno si dělá sám, od nahrávání, produkce, mixů až po marketing. A proto je to všechno tak jedinečné.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.