redakce | Zprávy / Nové desky | 30.11.2017
Thisnis je maďarsko-slovenská improvizační kapela zaměřená na speciální experimentální techniky. Hudbu skupiny můžeme popsat jako meta-žánrové variace. Tato predispozice otevírá koncept tvorby různých písní, hudební poezie, stylů a žánrů během koncertů. Thisnis byl založen během natáčení rozhlasové hry Wernera Fritsche, Shakespeare's Skull v Praze. Skupina je aktivní především v Budapešti. Bubeník Áron Porteleki, akordeonista Ádám Móser a saxofonista Miroslav Tóth také hráli společně ve Funeral Marching Bandu.
Miroslav Tóth se narodil v Bratislavě, nyní žije v Praze. Je autorem čtyř operních děl, několika kompozic a filmové hudby. Je zakladatelem a uměleckým vedoucím improvizačního orchestru Musica falsa et ficta, Funeral Marching Band nebo Dunkeltherapie. Vystupuje také v experimentálních hudebních kapelách: Shibuya Motors, Dunkeltherapie, My Live Evil, E56 nebo Krakow Improvisers Orchestra, Prague Improvisers Orchestra, Ensemble 65 aj.
Áron Porteleki je bubeník a violista z Budapešti narozený v roce 1984. Je aktivním členem experimentální improvizované hudební scény a zásadní osobou budapešťského hudebního undergroundu. Jako hudebník a umělec se věnuje současnému tanci v Maďarsku i v zahraničí. Vystupoval s osobnostmi jako Clayton Thomas, Hilary Jeffery, Akosh S., Mihály Dresch, István Grencsó, Vitor Rua, Andreas Backer aj.
Ádám Móser se narodil v Tatabányi, nyní žije v Budapešti. Ve své hře kombinuje francouzské, židovské, argentinské, balkánské vlivy a cirkusovou atmosféru s prvky experimentální hudby a volné improvizace. Je členem několika formací vedených Belou Agostonem, mimo jiné projektu s Frankem Londonem. Móser byl pozván k účinkování ve free jazzovém projektu slovenského saxofonisty Miroslava Tótha Funeral Marching Band a tato zkušenost vyústila v trvalou spolupráci v několika dalších projektech obou hudebníků, jako je například trio Thisnis.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.