redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.05.2020
Hudba jako magie, zvuková alchymie, která posluchače očaruje a nepustí. Tak lze letmo popsat hudbu kapely Tomáš Palucha, jenž společně s temně popovými Orient přetnou v pátek 5. června nucenou koncertní pauzu v pardubickém Divadle 29.
Proměnlivá kapela Tomáš Palucha složená z muzikantů kolem ústřední dvojice Jana Tomáše a Libora Paluchy (mj. Lvmen, Mother, Kovadlina), je projekt vzešlý z prostředí české hardcore scény, hudebně ovšem odvrácený od hlučných kytar směrem k nedořčeným vyprávěním a atmosférickým instrumentálním plochám inspirovaných post-rockem, ambientem i raným krautrockem. Hudba, která se vymyká škatulkám, staví hlavně na jemné souhře dvou kytar a obejde se až na výjimky bez zpěvu. Na koncertech ji pro její obrazotvornost příznačně doprovází nejen projekce, ale také multiinstrumentalista Tomáš Vondra (Orient) a bubeník Zdeněk Jurčík (mj. Priessnitz, Kovadlina). Kapela má na svém kontě několik ceněných releasů. Především LP Guru, je postavená mimo jiné na četných hudebních hostech. Zatím poslední ucelenější album Čaro je nahrávkou vzešlou mimo jiné z kytarových riffů a hudebních motivů, které Jan a Libor hráli jako živý doprovod k projekcím švédského němého filmu o čarodějnictví z 20. let minulého století – Häxan.
Žižkovští Orient od začátku kráčejí po těch méně osvětlených a nebezpečnějších hudebních cestách. Neortodoxním přístupem k tvorbě již dávno překonali svoji původní,veskrze synth-popovou, tvář. Posluchačsky přístupná, citlivá práce s elektronikou, postavená na současných beatech, výrazných melodiích, ambientní atmosféře a melancholickém zpěvu je zdánlivě pryč. Orient to vždycky táhlo spíš k experimentům a do špinavějších koutů hudebního spektra. Na debutovém albu V se to jednoznačně potvrdilo. Mnohovrstevné náročnější kompozice umě skrývají svůj půvab i melodie v zcela nečekaných souvislostech. Pro tuto desku je charakteristická i změna instrumentace kapely. Zakládající dvojice Lukáš Polák a Tomáš Vondra (mj. Tomáš Palucha, Bahratal) přizvali další členy a rozšířili sestavu o rytmickou sekci, kterou aktuálně tvoří také Jakub Šponer (mj. Market) a Patrik Šafránek. Skladby tak již nejsou čistě elektronické, daleko více proměňují svou podobu i strukturu a nikdy nevíte, kam vás zavedou příště. Psychedelie města v internetovém věku má jméno Orient.
mixtape Orient pro Full Moonu poslouchejte zde
redakce 23.12.2024
Všechno si dělá sám, od nahrávání, produkce, mixů až po marketing. A proto je to všechno tak jedinečné.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.