redakce | Zprávy | 13.09.2019
Toyota Vangelis přilétá z Třetí Galaxie a apeluje na environmentální uvědomělost. Nástrojem jeho sdělení je neobvykle angažovaný text normalizačního hitu, který byl ve skutečnosti kopií původní italo disco skladby. Nahrávku doprovází hudební video z hvězdné lodi.
Václav Peloušek na domácí scéně není novou postavou. Po působení v projektech Hugo a Zoe nebo Paseka se mu daří svůj umělecký hlas nacházet jako písničkář vystupující pod jménem Toyota Vangelis, který místo kytary používá syntezátory, a svůj hlas moduluje vlastnoručně upraveným vokodérem. Velká část jeho nástrojů, na které hraje, přitom nese jeho otisk, protože je vymýšlí jako jeden z hlavních vývojářů brněnské firmy Bastl Instruments.
Toyota Vangelis tvrdí, že „zpívá o dnešním světě plném nejistot, o dynamice vztahů mezi lidmi v době klimatické krize“. Jeho zasněné popové písničkářství je nakonec především autentické osobní vyjádření. Nostalgické syntezátorové plochy inspirované new age a popem 80. let propojuje se současnější elektronikou a vlastním syntezátorovým badatelstvím s cílem objevovat nové zvuky a technologické postupy. V případě singlu Třetí Galaxie má inspirace minulými časy ještě další vrstvu: původně šlo o skladbu normalizačního umělce Michala Davida, který společně s dalšími pomáhal vytvářet kulisy represivnímu husákovskému režimu a pro mnohé je symbolem tehdejší pokleslé, politicky neškodné a intelektuálně vykastrované zábavy.
Třetí Galaxie – původně klasický italo disco hit Stella Stai od Umberta Tozziho – se však vymyká tehdy běžnému standardu textem Michaela Prostějovského, který zarámovaný skotačivým diskem působí bizarně: mezihvězdný cestovatel v něm nešťastně apeluje na lidstvo, které si ničí svoji planetu a posluchači nabízí přátelství a společný únik do idylické Třetí galaxie. Počeštěné italo disco si Toyota Vangelis bere do vlastních rukou, a text Michaela Prostějovského, který je osobním environmentálním apelem a elegií, intepretuje svým nezaměnitelným hudebním jazykem. Píseň doprovází videem Kristýny Sidlárové, odehrávajícím se na opuštěné mezigalaktické lodi, kde už zůstal jen hologram zprávy původního cestovatele. Skladba vyšla ve spolupráci s vydavatelstvím Nona Records.
Toyota Vangelis
bandcamp projektu
redakce 17.11.2024
Samotný pojem mammatus označuje špecifický typ mrakov, ktoré sa zvyčajne nachádzajú pod veľkým búrkovým mrakom tesne pred jeho rozpadom.
redakce 17.11.2024
Toto vystoupení splétá hudební materiál ze nové stejnojmenné desky, živé vizuály, scénický design s prvky rituálu.
redakce 17.11.2024
James Brandon Lewis, Kamasi Washington, Mammal Hands, Joe Sanders, Adam Ben Ezra a další, celkem třináct koncertů velkých světových jazzových hvězd.
redakce 16.11.2024
Festival propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí.
redakce 16.11.2024
Zvuk piesne je postavený na vrstvení gitár typickom pre žáner shoegaze a pulzujúcich takmer nepočuteľných beatoch.
redakce 16.11.2024
Open call Bastl Electronic Track je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments.
redakce 15.11.2024
Aj napriek očakávaniam a tlakom fanúšikov ešte stále nevydala album, pokračuje v rozvážnom tempe „krok za krokom, singel po singli“.
redakce 15.11.2024
Vystoupí ve Foru Karlín, kde se představí v rámci svého evropského tour k padesátiletému výročí alba Horses.
redakce 15.11.2024
Poetické písně zahrnují jak klasický pop, tak lo-fi elektroniku, přesto vždy zní zranitelně, upřímně a autenticky.
redakce 14.11.2024
The Cure se blíží padesátému výročí existence a aktuální písně ztraceného světa patří k jejich nejlepším. Předposlední letošní číslo Full Moonu nemohlo patřit nikomu jinému.