redakce | Zprávy / Nové desky | 25.09.2022
Po debutu Telecí doba (2016), postaveném na expresivním a hutném klavíru, pracujícím s odkazem někdejších Psích Vojáků, a po experimentálně laděném druhém albu Raport (2017) s využitím field recording, přichází Tomáš Hrubiš se svým třetím počinem Prismatic.
Autor tentokrát úplně vypustil klavír, který byl v předchozích albech dominantním nástrojem, a novou desku postavil na zvuku varhan, syntezátorech a bicích. Prismatic reaguje na rodinné kořeny, které vychází z dlouholeté varhanní tradice: po několik generací se jeho předkové věnovali doprovodné varhanní hře na pravidelných mších, řídili chrámové sbory apod. Tomáš Hrubiš se na nové desce pokouší redefinovat svůj vztah k tomuto “kmenovému” nástroji, který slýchával od dětství v jeho daném prostředí: kostele. Hledá varhannímu zvuku jiný kontext: snaží se svobodněji pracovat s jeho barvou, zvukem a kompozicemi. Neklade tolik důraz na sakrální podtext nástroje, ale v repetitivních varhanních motivech v kombinaci s ambientními syntezátorovými plochami, usiluje o meditativnější, melancholicko - hypnotickou atmosféru. Rytmické vstupy bubeníka Martina Čecha napříč albem, mají podpořit jakýsi až iniciačně rituální podtón celé nahrávky.
Název alba Prismatic tímto odkazuje ke změně úhlu pohledu (prizma: pohled, stanovisko, prizmatický účinek: změna směru paprsku, rozšíření barevného spektra). Napětí tohoto “kontrapunktu” (rodinná konzervativní tradice a experimentální zvuk) prochází, v různých intenzitách, celou deskou. Na albu se významně podílel zvukový mistr a producent Tomáš Vtípil. Stejně jako předchozí alba vychází Prismatic ve vydavatelství Polí5. Tentokrát pouze na černém vinylu (LP) v luxusním otevíracím obalu (gatefold).
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.