redakce | Zprávy / Pozvánky | 20.11.2018
Známá hudební skupina Tata Bojs se v Centru DOX ohlédne za třiceti lety své existence. Pro tuto příležitost zvolila formát výstavy, který jedinečným způsobem propojuje její hudební tvorbu s neméně významnou rovinou vizuální. Tu představuje především dílo jednoho ze zakladatelů skupiny, vizuálního umělce Milana Caise, který také stojí za konceptem výstavy.
Pro výstavu vzniká řada nových děl reflektujících historii kapely současným pohledem. Projekt, který by v takovém rozsahu a tak specifickou formou propojoval hudební a výtvarný žánr, přitom nemá v českém kontextu obdoby. Fungování skupiny od jejího vzniku na konci 80. let až po současnost je v rámci výstavy rekonstruováno jazykem současného vizuálního umění. Základní myšlenkou celé expozice je nahlížení minulosti optikou současnosti. Výstava je rozdělena do deseti kapitol, které vždy reflektují určité časové období. Minulé okamžiky jsou vtělené do nově vytvořených soch, multimediálních objektů a instalací. Autorem většiny z nich je právě Milan Cais, který některá díla vytvořil speciálně pro výstavu v DOXu.
Každému z devíti alb, které skupina vydala v letech 1988–2018, je věnován samostatný prostor. Vystavená díla vždy představují symbolický průnik základní vizuální myšlenky alba, jeho konceptu, okolnosti vzniku, a nebo se třeba jen tematicky a časově zařazují do období, ve kterém jednotlivá alba vznikala. Například jejich koncepčně a výtvarně zřejmě nejucelenější projekt Nanoalbum, Nanobook a Nanotour bude v DOXu široce představen od originálních Caisových kreseb a 3D vizualizací, přes působivou zvukovou instalaci, až po nově vzniklé velkoformátové obrazy a skleněné plastiky. Ty byly podle návrhů Milana Caise vytvořeny sklářským mistrem Martinem Janeckým a ztvárňují podobu všech hlavních postav příběhu. Autentickou atmosféru jednotlivých etap tvorby Tata Bojs výstavě dodávají dobové materiály – fotografie, obaly alb či záznamy z koncertů – i pečlivě provedené rekonstrukce prostor a prostředí, ve kterých hudebníci tvořili.
Své místo v expozici zaujme i unikátní série takzvaných pokoncertních autoportrétů baskytaristy a spoluzakladatele Tata Bojs – Mardoši, kterou započal v roce 1999. Od té doby vzniklo více než pět set autentických snímků kapely s diváky. Pro výstavu vznikne i interaktivní instalace skutečného nahrávacího studia, ve kterém si budou moci diváci vyzkoušet, jaké to je za mixážním pultem, a zhruba u deseti skladeb na chvíli změnit poměry nástrojů. Zkrátka si písničku přemíchat po svém. Dalším zajímavým zpestřením pro návštěvníky bude vstup do virtuální reality, kde budou v odlišných prostředích a časových 3 pásmech moci být přítomni živému provedení jedné písně ve čtyřech různých etapách hudebního zrání kapely. Jistým přínosem expozici a kreativním poradním hlasem byl i herec, scénárista a moderátor Ondřej Cihlář známý z divadla Vosto5, který po poctivém poslechu všech CD Tata Bojs přišel s prvotními nápady k několika instalacím.
U příležitosti oslav třicátého výročí skupiny, by měla ještě na začátku roku 2019 vyjít zhruba třísetstránková kniha s příhodným názvem Tatalog, ve které už budou plně obsažena i díla z expozice. Kapela se domluvila na vydání s nakladatelstvím Bigg Boss. Grafické stránky se ujal Marek Pistora a renomované studio Najbrt. Kniha by měla vyjít v omezeném nákladu 1500 kusů a Tata Bojs by ji rádi pokřtili na akustických koncertech v rámci doprovodného programu k výstavě.
U příležitosti výstavy vydá Supraphon poprvé na vinylu remasterované Nanoalbum jako 2LP. Hudební tvorba Tata Bojs je úzce propojená s dalšími uměleckými žánry: výtvarným, literárním, filmovým, ale překvapivě i s baletem. Ty se skupina postupně pokusí představit i v rámci bohatého doprovodného programu k výstavě.
Tata 30js
30. 11. 2018 - 4. 3. 2019
web výstavy
Doprovodný program:
10., 11. a 12. 12. (20:00)
Tata Bojs - XXX, elektrický koncert se scénou
20. 1. 2019 (17:00 a 20:00)
Tata Bojs + Dekkadancers - Nanopicture
27. a 28. 1. 2019 (20:00)
Tata Bojs akusticky + křest knihy Tatalog
23. a 24. 2. 2019 (20:00)
Tata Bojs a Kamakamakamarádi
foto © Salim Issa
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.
redakce 04.12.2024
Oldschoolové syrové groovy The Spermbankers, zvukoví inovátoři The Young Gods a František Skála v doprovodu přátel.
redakce 02.12.2024
Leeb0rn zvou novým klipem k písni Exchange do brněnského klubu Alterna.