redakce | Zprávy / Pozvánky | 10.10.2016
Kapela Zrní slaví své první patnáctiny po celý rok a to dost netradičně. Před každým koncertem probíhá na náměstích busking, kterým vzdávají hold pouličním muzikantům, ze kterých i vzešli. A protože je kapela patronem školy v Malém Tibetu a opakovaně letos vyjádřila podporu Tibeťanům hudební účastí na protestech před čínskou ambasádou nebo při demonstraci při příjezdu čínského prezidenta do České republiky, stala se i první kapelou projektu Hrajem tibetsky. "Zajímá nás téma Tibetu a obecně lidská práva," říká zpěvák kapely Honza Unger. "Rádi využijeme popularity a vlivu, který máme, k tomu, abychom tomuhle krásnýmu projektu pomohli."
Organizátory tohoto prvního systematického projektu Hrajem tibetsky na rozvíjení česko – tibetských vztahů jsou Brontosauři v Himalájích. Každý rok by rádi pozvali jednoho tibetského umělce, aby představil svou tvorbu na koncertech českých kapel, a tím se posílilo vzájemné povědomí o životě Čechů a Tibeťanů. První ročník startuje právě s kapelou Zrní, která tak své narozeniny završí Česko-tibetským turné 2016, kdy se k nim připojí tibetský hudebník Loten Namling. Ten vystoupí sólově a na pražských koncertech pak se svou hudební skupinou Porok Karpo, kterou sestavil z předních švýcarských hudebníků.
Kapela Zrní se nechává inspirovat přírodou a jejími principy, krajinou, lidovou hudbou, a zároveň elektronickou dobou, je alternativní špičkou na české scéně. Vyprodává kluby a na festivalech hraje v hlavních časech, na hlavních pódiích. Kluci spolu hrají od roku 2001 ve stejném složení a letos slaví celý rok svoje první patnáctiny. Před každým koncertem v každém městě provozovali busking na náměstích a v této oslavě muzikantství a svobodného prostoru budu pokračovat až do konce roku.
Loten Namling je charizmatická a nepřehlédnutelná osobnost, zpěvák tradiční tibetské hudby, který jí kreativně přetváří do moderní podoby. Jeho Svatost, 14. dalajláma mu dal přezdívku "a singer with a voice". Loten Namling žije ve Švýcarsku, které považuje za lepší základnu k upozornění tibetské otázky, než když žil v indickém exilu. Švýcarské veřejnosti se zapsal do povědomí, když se vydal pěšky z Bernu do Ženevy a za sebou táhl vlastnoručně vyrobenou rakev znázorňující "umírající" tibetskou kulturu. Tím inspiroval režiséra Dodo Hunzikera k natočení skvělého dokumentárního filmu Tibetský bojovník (Tibetan Warrior, 2015). V posledních letech proniká jeho hudba i do Tibetu a těší se tam velké popularitě. Tuto skutečnost považuje Loten za "největších zadostiučinění svého života"*
Česko-tibetské turné 2016
06. 12. - Olomouc
07. 12. - Brno
08. 12. - Ostrava
09. 12. - Uherské Hradiště
10. 12. - Vsetín
12. 12. - Praha
13. 12. - Praha
redakce 05.02.2025
Japonský umělec, DJ a hudebník hraje na několik tradičních i elektronických nástrojů (shamisen, kytara, baskytara, syntezátory, perkuse), z nichž některé si sám vyrobil.
redakce 04.02.2025
Singl Cleopatra má i vizuální zpracování, kterého se chopila Kiti Wullich.
redakce 03.02.2025
Stejně jako dokázal islandský nároďák porazit ten anglický, poráží Ari Eldjárn frontu komiků z mnohem větších zemí.
redakce 02.02.2025
Barcelonský producent a skladatel Raül Refree se pohybuje na pomezí experimentální hudby, populární produkce a filmových soundtracků.
redakce 02.02.2025
První večer bude věnován interpretacím textových partitur z cyklu Für kommende Zeiten.
redakce 01.02.2025
Vizuální zprostředkování bolesti, hluku i zvláštní sounáležitosti fanoušků tvrdé hudby, kteří se z celého světa každoročně sjíždějí v Trutnově.
redakce 31.01.2025
Kapela Laibach měla velký vliv na žánry i popularizaci industriální hudby.
redakce 30.01.2025
Jejich hudba je neúnavným proudem energie, plná nečekaných rytmů a experimentálních zvuků.
redakce 29.01.2025
Kapela si získává publikum syrovými písněmi s punkrockovou dravostí a naléhavými melodiemi.
redakce 28.01.2025
Morgan Garrett označuje svoji hudbu za no metal, tedy hybrid no wave a nu metalu. Je to vcelku výstižné... Punctum zve už za pár dní.