redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.03.2024
Již za tři týdny odstartuje pilotní ročník unikátního projektu Sounds of Diversity (Zvuky rozmanitosti), který vznikl s cílem propojit scény současného umění a umělce a umělkyně České republiky, Slovenska a Polska.
Mezinárodní koncertní turné představí na třech koncertech celkem pět autorských kompozic, které zazní ve světových premiérách, i nový ansámbl. Součástí scénicky pojatého koncertu budou rovněž výtvarné objekty. Trojice koncertů se uskuteční v Ostravě (18. března, Komorní sál Fakulty umění OU), Katovicích (19. března, Koncertní studio Radia Katowice) a v Žilině (20. března, Nová synagóga). Začátky koncertů vždy v 18:30.
Hlavním pořadatelem projektu je Tvůrčí centrum Ostrava, které si tak po desetiletích organizování festivalu Hudební současnost přidává na seznam novou, mezinárodní koncertní akci. Ta zároveň letošní jubilejní 50. ročník festivalu zahájí. Stejně jako Hudební současnost, která je v posledních letech zaměřená na propojování rozličných druhů umění, také projekt Sounds of Diversity má ambici k hudbě přistupovat v širším uměleckém kontextu. Nedílnou součástí všech tří koncertů bude tudíž nejen scénická koncepce („ušitá“ na míru jednotlivým koncertním sálům) scénografa a režiséra Tomáše Volkmera, ale také výtvarné objekty z dílny Magdalény Zezulové, studentky Fakulty umění Ostravské univerzity.
Do těchto kulis se posadí nový, pro tuto příležitost vzniklý Sounds of Diversity Ensemble, který bude čítat celkem čtrnáct instrumentalistů a instrumentalistek ze všech tří zemí. Složení ansámblu, zahrnujícího kromě smyčcových, dechových nástrojů a bicích nástrojů také harfu, akordeon nebo cimbál, slibuje nevšední zážitek. Členy ansámblu budou prvotřídní hráči a hráčky působící např. v Janáčkově filharmonii, NOSPR Katowice, slovenském EnsembleSpectrum, Modern duo Ostrava nebo Ślańskie Trio Harfowe. Před ansámbl se v rolích dirigentů postaví Matej Sloboda, který je známý právě úzkou spoluprací se zmíněným EnsembleSpectrum, a skladatel a cimbalista Daniel Skála. Ten také stojí za propojující dramaturgickou linkou v podobě nevšední kompozice, která v sobě kombinuje stylovou různorodost čtveřice zbývajících skladeb – ty budou spojeny do jednoho zvukového i dramaturgického celku.
Hlavní myšlenkou projektu, za nímž stojí současná šéfka Tvůrčího centra Ostrava Marcela Kysová a skladatelka Petra Šuško, je snaha o znovuobnovení úzké tvůrčí spolupráce a navázání na společné projekty, které již byly realizovány v uplynulých letech právě v rámci festivalu Hudební současnost.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.