redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.03.2024
Již za tři týdny odstartuje pilotní ročník unikátního projektu Sounds of Diversity (Zvuky rozmanitosti), který vznikl s cílem propojit scény současného umění a umělce a umělkyně České republiky, Slovenska a Polska.
Mezinárodní koncertní turné představí na třech koncertech celkem pět autorských kompozic, které zazní ve světových premiérách, i nový ansámbl. Součástí scénicky pojatého koncertu budou rovněž výtvarné objekty. Trojice koncertů se uskuteční v Ostravě (18. března, Komorní sál Fakulty umění OU), Katovicích (19. března, Koncertní studio Radia Katowice) a v Žilině (20. března, Nová synagóga). Začátky koncertů vždy v 18:30.
Hlavním pořadatelem projektu je Tvůrčí centrum Ostrava, které si tak po desetiletích organizování festivalu Hudební současnost přidává na seznam novou, mezinárodní koncertní akci. Ta zároveň letošní jubilejní 50. ročník festivalu zahájí. Stejně jako Hudební současnost, která je v posledních letech zaměřená na propojování rozličných druhů umění, také projekt Sounds of Diversity má ambici k hudbě přistupovat v širším uměleckém kontextu. Nedílnou součástí všech tří koncertů bude tudíž nejen scénická koncepce („ušitá“ na míru jednotlivým koncertním sálům) scénografa a režiséra Tomáše Volkmera, ale také výtvarné objekty z dílny Magdalény Zezulové, studentky Fakulty umění Ostravské univerzity.
Do těchto kulis se posadí nový, pro tuto příležitost vzniklý Sounds of Diversity Ensemble, který bude čítat celkem čtrnáct instrumentalistů a instrumentalistek ze všech tří zemí. Složení ansámblu, zahrnujícího kromě smyčcových, dechových nástrojů a bicích nástrojů také harfu, akordeon nebo cimbál, slibuje nevšední zážitek. Členy ansámblu budou prvotřídní hráči a hráčky působící např. v Janáčkově filharmonii, NOSPR Katowice, slovenském EnsembleSpectrum, Modern duo Ostrava nebo Ślańskie Trio Harfowe. Před ansámbl se v rolích dirigentů postaví Matej Sloboda, který je známý právě úzkou spoluprací se zmíněným EnsembleSpectrum, a skladatel a cimbalista Daniel Skála. Ten také stojí za propojující dramaturgickou linkou v podobě nevšední kompozice, která v sobě kombinuje stylovou různorodost čtveřice zbývajících skladeb – ty budou spojeny do jednoho zvukového i dramaturgického celku.
Hlavní myšlenkou projektu, za nímž stojí současná šéfka Tvůrčího centra Ostrava Marcela Kysová a skladatelka Petra Šuško, je snaha o znovuobnovení úzké tvůrčí spolupráce a navázání na společné projekty, které již byly realizovány v uplynulých letech právě v rámci festivalu Hudební současnost.
redakce 21.11.2024
Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.
redakce 21.11.2024
Clock DVA neúnavně pokračují v nahrávání své hudby a uvádění odvážných audiovizuálních postcyberpunkových projektů.
redakce 20.11.2024
Po jarním vyprodaném koncertu ve Foru Karlín nyní zamíří v rámci svého turné Miss Possessive do největší české haly.
redakce 20.11.2024
Husův sbor zaplní abstraktní, rozostřené, kvadrofonní textury legendy německé elektronické scény Jana Jelinka.
redakce 18.11.2024
Witch’n’Monk vytvářejí v nejlepším smyslu ztřeštěnou fúzi několika žánrů pro flétnu, vokál a kytaru.
redakce 17.11.2024
Toto vystoupení splétá hudební materiál ze nové stejnojmenné desky, živé vizuály, scénický design s prvky rituálu.
redakce 15.11.2024
Vystoupí ve Foru Karlín, kde se představí v rámci svého evropského tour k padesátiletému výročí alba Horses.
redakce 15.11.2024
Poetické písně zahrnují jak klasický pop, tak lo-fi elektroniku, přesto vždy zní zranitelně, upřímně a autenticky.
redakce 13.11.2024
Singl Všechno se rozpadá představuje upřímnou a syrovou výpověď doprovázenou kytarovým zvukem a zrnícím chromatickým klipem.
redakce 12.11.2024
Její nová tvorba se nese na vlnách improvizace, silné atmosféry a inovativních zvukových krajin.