redakce | Zprávy / Pozvánky | 30.11.2024
V rámci série Na bidýlku II aktuálně v GMU vystavuje Anna Kyjovská (1996), slovenská malířka žijící v Praze, která vytváří díla, spojující malbu, kresbu, keramiku a papírmaš. V její tvorbě se objevují jednoduché linie, hravost a zjednodušené formy inspirované dětskými hračkami, cirkusem a historickými artefakty. Barvy a textury používá intuitivně k vyjádření emocí a vzpomínek. Cyklus Sleepy Heads (2024) se soustředí na motiv polštářů, jejichž vzory evokují nostalgii spojenou s minulostí a osobními vzpomínkami. Stylizace povlečení z 90. let a nultých let vyvolává pocity lehkosti a nostalgie, přičemž anonymní postavy symbolizují univerzální zkušenosti, které formují naši identitu a paměť.
Kabinec sběratele uvádí výstavu Aleše Lamra (1943), významného českého malíře, kreslíře, grafika, ilustrátora a autora realizací ve veřejném prostoru. Lamr je známý pro svou vlastní verzi pop-artu a české grotesky. Jeho raná tvorba z konce 60. let, ovlivněná evropskou novou figurací, popkulturou a filmem, zahrnovala obrazy inspirované psychedelickými barvami a světem celebrit, například kresba Smrt Jayne Mansfield (1970). Postupně se jeho práce vyznačovaly stále fragmentovanějšími figurami a výrazy, připomínajícími vitráže katedrál, které sloužily jako světlo v temné době normalizace. V 80. letech se jeho tvorba změnila, přičemž přijal prvky spirituality a začal používat duhové spektrum a symboly, jako hvězdy či trojúhelníky. Jeho styl, charakterizovaný zářivými barvami a organickými tvary, se stal promyšlenějším, zaměřeným na harmonii a meditaci.
Před budovou GMU je stále je k vidění i socha Pomník konzumerismu, kterou pro GMU vytvořil Petr Stibral (1977). V 70. letech se na Západě i ve východním bloku objevovala silná kritika konzumerismu, která po pádu socialismu a nástupu neoliberalismu nabírala na intenzitě. V současnosti, kdy čelíme globálním krizím, válkám a ekologickým hrozbám, se dřívější kritika konzumerismu jeví jako překonaná. Pomník konzumerismu tak reflektuje tuto změnu, představuje memento minulých let hojnosti a vyzývá k zamyšlení nad odcházející dobou. Stibral se od 90. let věnuje sociálně angažovaným realizacím v veřejném prostoru, jako jsou Pomník zahrádkářským koloniím nebo neoficiální pomník Karlu Balcarovi.
redakce 03.01.2025
Znáte ho jako Gerryho ze seriálu Derry Girls, moderátora The Tommy Tiernan Show, ale hlavně jako stand-up komika.
redakce 02.01.2025
Své nadcházející album psal Clementine v horách Santa Monica a kalifornském městě Ojai.
redakce 02.01.2025
Nahrávka se třinácti skladbami čerpá z osobních vzpomínek vyvolaných sluncem, létem, prázdninami s rodinou a nedávným návratem do Turína.
redakce 01.01.2025
Od marimby po saxofon, Meute využívají přirozeného zvuku nejen dechových nástrojů, ale zároveň se zdokonalují v jejich produkci.
redakce 31.12.2024
Velšské trio míchá jazz s postupy downtempa či elektronického soulu. Do Prahy se vrátí po jedenácti letech. Spectaculare.
redakce 30.12.2024
V jejich hudbě jsou stopy postpunkové syrovosti i folkové něhy, Holley nikdy nepopíral, že Black Foxxes jsou velmi osobní záležitost... Fource uvádějí.
redakce 30.12.2024
Od dealování drog do světla červených koberců, ze západního pobřeží USA do celého světa.
redakce 29.12.2024
Dune Rats s novou deskou ukazují, že odmítají dospět.
redakce 28.12.2024
Pro tuto příležitost budou mít na sobě kostýmy zvířátek.
redakce 27.12.2024
Naštvaný postpunk, dramatické kytary, zastřené zpěvy. Trošku shoegazu, psychedelie.