Sýček je známý jako posel smrti, ale v české alternativní hudbě byl vždy přízviskem pro hudební antižánr krautrock, který tuzemské kapely do svých repertoárů zařazovali jen velmi sporadicky. Motorické bicí, hypnotické melodie, repetitivní struktury, minimalistické texty a heslo méně je více ale tuto kapelu charakterizovalo od prvních songů.
Jejich debutové album I (vyšlo u NAAB) bylo v roce 2017 nadšeně přijato hudebními kritiky (nominace na cenu Vinyla a zařazení do TOP10 českých desek za rok 2017 mezinárodního magazínu Beehype). Po tom, co kapela hojně koncertovala a absolvovala i několik evropských tour, ale přišlo delší odmlčení zapříčiněné rozpadem původní jihočeské sestavy. Sýček jako fénix vstává z popela v minulém roce, kdy frontman a zpěvák skupiny Libor Staněk II. společně s kytaristou Richardem Steinem (Pokora) do nové formace přizvali Jakuba Zháňala (ex Acute dose), Ambroze Šuleje (Krstní Otcovia) a Adama Křizovenského s Nataly Středovou (GRÜNT).
více o kapele zde
V současnosti už tedy česko-slovenská kapela Sýček na podzim 2024 vydává po sedmi letech druhou studiovou desku s lakonickým názvem IV. Nové uskupení se navrací tam odkud Sýček vzlétl poprvé: ke krautrockovému vzývání, které fanoušky uvádí do intenzivního transu. Znovu je velký důraz kladen i na české texty, ve kterých se objevují aluze na indiánskou poezii Ladislava Nováka, trapnou poetiku Egona Bondyho, ale i současnou českou poezii v podobě veršů Radka Štěpánka nebo Štěpána Alexandra. Kapela se v textech rovněž inspirovala Symfonii hrůzy Nosferatu od DG307 na motivy slavného filmu F.W. Murnaua. Artwork desky má na starosti výtvarník Štěpán Blaschko.
Vydání limitované edice vinylů proběhne v kooperaci s Českou ornitologickou společností (https://www.birdlife.cz) a bude reflektovat fakt, že sýček je jedním z nejohroženějších druhů sovy na českém území. K té příležitosti vyjde i speciální zin. Nahrávka vyjde v česko-slovenské koprodukci na hudebních labelech Polí5 a Vlna Records za podpory www.soundczech.cz. Kapela desku nahrála a smíchala ve Studiu Jámor Ondřeje Ježka. Sýček k příležitosti vydání desky chystá na podzim speciální tour v Německu, Slovensku a České republice. Hlavní křest vinylu proběhne v říjnu v pražské MeetFactory společně s kapelou Sabot.
Sýček – IV (Polí5, Vlna Records, 2024)
Bandcamp kapely
Živě:
Sýček + Oswaldovi
24. 9. 2024 20:00
Kabinet múz, Brno
Fb událost
Sabot + Sýček
11. 10. 2024 19:30
MeetFactory, Praha
Fb událost
foto © se svolením Sýčka
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.