redakce | Zprávy / Nové desky | 20.03.2024
Na jaře 2018 vykoukla zpoza beskydských kopců nenápadná trojčlenka rockových renegátů a hned z toho bylo jedno z nejpříjemnějších překvapení sezóny. Že nešlo o náhodu, ztvrdila kapela Panenské plameny hezkou řádkou poctivě odmakaných koncertů a zkraje roku 2022 také druhou řadovkou Herostratus. Ta navázala na úspěšný debut Poníčky a představila kapelu jako hřmotný čtyřtakt, když původní sestavu rozšířil zkušený basák Lukáš Sedláček a mocnými pažemi objal kytaristy Michala Kudělku, Vladimíra Schwarze i s bubeníkem Michalem „Maňou“ Maliniakem.
Na nové desce s tajnosnubným názvem Bleus olizují Panenské plameny hranice možného a vydávají se opět o kousek dál. Textař a kytarista Michal Kudělka k tomu dodává: „Rezignovali jsme na žabomyší války o tom, co ještě ano a co už ne, a rozhodly jsme se vymyslet si celou věc tak, aby nás to stále bavilo. Bez ohledu na to, co bylo předtím. Vždyť ani dny v životě člověka neběží podle stále stejného scénáře.“
Ve snaze oddat se hudbě a takříkajíc „neřešit“ se kopřivnická sestava usnesla nahrát podstatnou část desky rovnou ve zkušebně, tedy v důvěrně známém prostředí. Až na bicí, na ty došlo ve studiu Animan u Tomáše Neuwertha. Na rozdíl od práce v běžném studiu tak mohli pánové přestat koukat na hodinky, užít si tvůrčí svobody a pozvat na desku hosty dle vlastního výběru. Na Bleus tak můžeme slyšet „práci“ Michala Burgeta (Nierika, Milano) nebo pěveckou skupinu Mateřídúšky. Taky spojili síly s Dušanem Neuwerthem (Tata Bojs, Kafka band), který se chopil mixu. Výsledkem je nahrávka, která se neušklíbá nad předešlými deskami, spíše potvrzuje, že se kapela odmítá zarputile držet osvědčených receptů a touha zkoušet stále nové věci je nezbytnou součástí její identity, jakýmsi pohonem na všechny čtyři.
I proto Bleus nabízí deset písní velmi rozličných poloh i nálad. „Z nahrávky je cítit zřejmý posun ke stylově rozmanitějším hudebním formám. Patrný je zvláště dámský element v podobě sboru. Typická, mírně kakofonická souhra kytar zůstává,“ podotýká k novému albu kytarista Vladimír Schwarz. A poukazuje i na neotřelou grafiku, která desku doprovází: „Svým umem celou věc ve finále podpořil kapele dobře známý Karel Kudera, známější pod pseudonymem Flood, který ale na první dobrou v plánu nebyl. Původně se toho měl zhostit jiný grafik, a sice JNBN, věci se ale nakonec vyvinuly jinak. Naštěstí mi naskočila spásná myšlenka, když jsem si vzpomněl na Karlovy fotky aut a fotokoláže, nápad byl na světě. Pak už jen zbývalo přetáhnout všechno modrým filtrem, aby to korespondovalo s názvem desky a bylo hotovo.“
V digitální podobě deska Bleus vyšla 1. března 2024. Ve fyzické podobě bude následovat LP, které bude poprvé k dostání na křtu 22. března v Kopřivnici. Luxusní 180g průhledně modrý vinyl vychází v limitované edici 100 ks na labelu Piper Records a kazeta pak ve spolupráci s Kachnička Entertainment v číslovaném nákladu 50 ks.
Panenské plameny – Bleus (Piper Records/Kachnička Entertainment, 2024)
Fb kapely
Živě:
22. 03. 2024 Kopřivnice (křest desky, host: B4, Mateřídúšky)
23. 03. 2024 Kroměříž
06. 05. 2024 Brno
22. 06. 2024 Orlová
13. 07. 2024 Otovice u Broumova
foto © se svolením Panenských plamenů
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.