redakce | Zprávy / Ceny/Awards | 07.06.2023
České rockové ceny Břitva, zaměřené na převážně tvrdší formy rocku, metalu, punku či hardcoru, oznamují výsledky za rok 2022.
Hlavním vítězem 22. ročníku se stává Insania a její občas sporně přijímané, přesto však největším počtem hlasujících podpořené GRRRotesky. Jedna z vrcholných písní tohoto alba Placatej svět díky obrazovému zpracování byla prohlášena videoklipem roku, když při pohledu na výsledek je zřejmé, že vítězný tvůrce Cyberolas takto porazil sám sebe s jiným klipem.
Kategorii alb či jednotlivé žánrově profilované sekce dále ovládl částečný, ale atmosféricky působivý návrat k černému kovu v podání Heiden, "ocel zlomocná, zlo neortodoxní" souboru Trny & žiletky, nálož kapely Lahar či uskupení Pacino. Zatímco objevem roku jsou Altars Ablaze, neřadovky ovládly živáky či retroalba. Nejvíce zabodoval starý dobrý Vitacit a jeho nově nahrané staré klasiky, jejichž druhý díl v anketě dopadl ještě lépe než ten předloňský první, za což vzhledem ke specifičnosti situace bude udělena souhrnná cena za celou edici.
Mezi další aktuální vítěze patří minialbové pokračování před dvěma lety rovněž vítězného alba skupiny Panychida nebo vynikající publikace Nepřestat se dívat kolem sebe, v níž se skvěle doplňují tázající se publicista Maxim Horovic a jím obsáhle a detailně vyzpovídaná a z mnoha kapel známá hardcorepunková osobnost Banán.
Festivaly se po problematické covidové dvouletce vrátily zpět do předcovidových časů a výsledky tomu plně odpovídají. Po pěti letech a celkem již po šestnácté v historii vítězí Brutal Assault, jejž následují kultovní Obscene Extreme a minule vítězný MetalGate Czech Death Fest.
Loni navždy odešel legendární zpěvák, kytarista, skladatel a textař Michal Ambrož, velkým zklamáním se však stal i po dvaadvaceti letech ohlášený konec metalového magazínu Pařát. Ten tím pádem současně vyklízí pozice mezi médii, které vedle počtvrté vítězné Telepatie obsazují před pár lety navrácená Parambucha a letitá stálice Buryzone, ale i webová Fobia či videopořad Sklizeň, jehož tvůrci tak vítězí na všech mediálních frontách.
V rámci firem po šesti letech a podruhé v historii vítězí naprosto jednoznačně nejaktivnější tuzemský punkový vydavatel Papagájův hlasatel, jejž následuje loňský vítěz Magick Disk Musick a rovněž nezdolná Epidemie, pro kterou jde o návrat na medailovou příčku po dlouhých osmnácti letech.
Paradoxní situace nastává v kategorii Potěšení roku. Skupina Sněť v loňském roce odmítla převzít cenu Anděl, a to kvůli spolupráci těchto cen s OSA. Tato skutečnost hlasující zaujala natolik, že kapela za odmítnutí jedné ceny, tedy Anděla, obdrží jinou cenu, tedy Břitvu. Což by neměl být problém zvláště proto, že tato cena se nejenže nijak nepáří s OSA, ale stojí zcela mimo hudební byznys. Galerii legend, kterou dosud tvořilo šestatřicet historicky významných souborů, nově doplňují dávní průkopníci tuzemského punku F.P.B., na ně personálně navazující alternativně rockoví veteráni Už jsme doma a z punkových kořenů vzešlý a trvale populární pivně rockový "soubor kreténů" Tři sestry.
Album roku:
1. Insania – GRRRotesky
2. Heiden – Andzjel
3. Trny & žiletky – Třetí hlas
Album roku – rock & crossover: Insania – GRRRotesky
Album roku – black & doom metal: Heiden – Andzjel
Album roku – death & thrash metal: Lahar – Stínání hlav
Album roku – punk & hardcore: Pacino – Sedm světů
Objev roku: Altars Ablaze
Neřadové album roku: Miloš Dodo Doležal & Vitacit – 1986-1991 Revisited – Part 2.
Minialbum & split & singl roku: Panychida – Říruřec: Dreisessel
Videoklip roku: Insania – Placatej svět (režie Cyberolas)
Kniha roku: Banán & Maxim Horovic – Nepřestat se dívat kolem sebe – Rozhovor o hudbě, politice a emocích
Festival roku: 1. Brutal Assault (Josefov), 2. Obscene Extreme (Trutnov), 3. MetalGate Czech Death Fest (Červený Kostelec)
Médium roku – tiskoviny: 1. Telepatie, 2. Parambucha, 3. Buryzone
Médium roku – weby: Fobia
Médium roku – stanice & pořady: Sklizeň
Firma roku: 1. Papagájův hlasatel Records, 2. Magick Disk Musick, 3. Epidemie Records
Potěšení roku: skupina Sněť odmítající cenu Anděl kvůli spolupráci s OSA
Zklamání roku: zemřel Michal Ambrož, konec magazínu Pařát
Galerie legend:
punková legenda F.P.B.
alternativně rocková legenda Už jsme doma
punková a rocková legenda Tři sestry
redakce 16.11.2024
Open call Bastl Electronic Track je výsledkem spolupráce cen s brněnským výrobcem elektronických hudebních nástrojů Bastl Instruments.
redakce 07.10.2024
Vybraná patnáctka patří podle organizátorů k tomu nejzajímavějšímu, co evropská hudební scéna aktuálně nabízí. Je mezi nimi i česká zpěvačka Maella.
Šimon Žáček 08.09.2024
Nominace na 76. televizní ceny Emmy nabízí osvědčené favority, i vaření z vody.
redakce 08.06.2024
Mezi videoklipy stejně jako loni vítězí Insania, nově s gangsterskou přestřelkou Jedeme peklo.
redakce 31.03.2024
Třiatřicátý ročník byl jedním z nejbarevnějších v historii.
redakce 06.03.2024
Ceny získaly Toyota Vangelis, Klara Wodehn a iniciativa Nadšením nájem nezaplatíš. Uspěla i mladá producentka Fæ Bestia a publicisté Julie Pátá a Timon Láska.
redakce 16.01.2024
Nejvyšším počtem nominací se mohou pyšnit filmy Bratři, Úsvit, Bod obnovy, Přišla v noci, Němá tajemství a Tancuj Matyldo a televizní seriál Volha.
redakce 14.01.2024
Loňští vítězové Best in Design letos ovlivní v porotě budoucnost soutěžících spolu s Brankem Popovicem a dalšími profesionály.
redakce 04.01.2024
Hned pět nahrávek v kategorii Deska roku vzhledem ke shodnému počtu hlasů nominovala porota hudebních cen Vinyla.
redakce 23.11.2023
Uzávěrka obou aktuálních výzev, Ceny Jany „Apačky“ Grygarové a Bastl Electronic Track, je 31. ledna 2024.