redakce | Zprávy / Pozvánky | 09.10.2023
Synapse Knowledge 2023 vrcholí nabitou podzimní sérií přednášek, workshopů a koncertů. Nekompromisní line-up představí průřez tím, co rezonuje domácí i zahraniční hudební scénou.
Kontemplativní bloudění myslí. Do Prahy se v rámci Synapse Knowledge 15. listopadu vrací skladatelka, varhanice a zvuková umělkyně Kali Malone se svým novým rozsáhlým, imerzivním projektem Does Spring Hide Its Joy. Kali Malone, která ve svých dílech uplatňuje specifické systémy ladění v minimalistických strukturách pro píšťalové varhany, sbory a komorní soubory, nahrávku představí živě spolu se Stephenem O'Malley v akustickém setu na varhany v staroměstském kostele U Salvátora. Den poté je ve smíchovské továrně při společném rozhovoru přivítá Pavel Turek.
16. listopadu do MeetFactory dorazí také Deb Googe, baskytaristka My Bloody Valentine, Thurston Moore Group a Brix Smith a John Robb, hudební publicista, moderátor, ekologický aktivista a basák post-punkových The Membranes, který krom večerního koncertu představí také svoji novou knihu The Art of Darkness: The History of Goth.
Říjnová část programu odstartuje 15. října exkurzí do newyorského undergroundu v sedmdesátkách, doby The Ramones, Suicide, Talking Heads, Blondie, Richard Hell či Patti Smith pod taktovkou amerického producenta a hudebníka Craiga Leona, který se významně podílel na nahrávání i prezentaci tvorby zmíněných interpretů. O převrácení hodnot, karnevalu, úspěchu prohry, nesmrtelné rozkoši z hry a jejich proměnách v posledním půlstoletí zase ve své přednášce Proč punk? Protože No Future! pohovoří Pavla Jonssonová ze skupiny Plyn a Petr Bergmann z Black Hand. Na ni naváže blok o živém hraní, v němž Tokyo Drift & Toyota Vangelis promluví o tom, jak se vyhnout nepovedeným koncertům, jak si sestavit rider, vyjednat podmínky, identifikovat red flagy a hlavně jak se naučit říkat NE. Pišta Kráľovič alias Fvlcrvm pak představí tvorbu a optimalizaci svého live setu v Ableton Live.
Čtvrtek 19. října zahájíme workshopem se slovensko-maďarskou experimentální hudebnicí Adelou Mede, na nějž naváže artist talk Faridy Amadou. Královna elektrické baskytary, která se po působení v belgické punkové kapele Cocaine Piss vydala na sólovou improvizační dráhu, má na kontě spolupráce s hudebníky, jako jsou Steve Noble, Thurston Moore, Peter Brötzmann, Floris Vanhoof nebo Moor Mother. Svoji tvorbu ve formátu artist talku představí také francouzská vokalistka a multiinstrumentalistka Colleen, která na svých osmi vydaných albech vytrhává tradiční akustické nástroje z jejich obvyklého kontextu a posouvá hranice jejich hratelnosti. Přednáškový blok uzavře diskuze zástupců klíčových českých vydavatelství Polí5, Kabinet Records & Supraphon. Na závěr dne živě zahrají Farida Amadou a Colleen.
Neděle 22. října se ponese (nejen) v duchu filmové hudby. Japonská multiinstrumentalistka Eiko Ishibashi pohovoří o vzniku soundtracku k oscarovému snímku Drive My Car, na němž spolupracovala s filmařem Ryusukem Hamaguchi. Představí také jejich nový společný projekt GIFT, němý snímek s hudbou od Ishibashi, který zkoumá a rozvíjí vztah zvuku k obrazu a vyprávění. O tom, jak charakter hlavní postavy ovlivňuje nástrojové obsazení hudby filmu, kdy je ticho hlasitější než hudba a proč je skladba Lucky Boy ve filmu Samotáři, bude ve své přednášce o skládání filmové hudby hovořit Jan P. Muchow. Vhled do psychedelického rockového kolektivu 90. let, který založil skupiny Neutral Milk Hotel, The Olivia Tremor Control a The Apples in Stereo, nabídne česká premiéra snímku Elephant 6 Documentary.
Odpolední artist talk představí dílo australského hudebníka a multiinstrumentalisty Orena Ambarchiho. Jeho tvorba je plná váhavých a napjatých, rozsáhlých písňových forem, které stojí na pomezí moderní elektroniky a procesingu, laminální improvizace a minimalismu, tichého, zádumčivého písničkářství a klamné jednoduchosti. Příběh kapelníka stvořeného na Saturnu, živého mýtu, velkého hudebního experimentátora a stvořitele afrofuturismu, Sun Ra, povypráví Pavel Klusák.
Hudební publicisté Karel Veselý & Aneta Martínková pak pohovoří o tom, proč písně o zamilovanosti a šťastné lásce v minulosti okupovaly hitparády, zato dnes jich máme jako šafránu a nahradily je hity o traumatech. Kam se poděly lovesongy? Umřela s nimi i stará podoba lásky? Jaká je historie nejtradičnějšího popového formátu a proč nám už dnes v éře Tinderu nedostačuje? Den uzavře dvojice koncertů, živě se v továrně představí Oren Ambarchi i Eiko Ishibashi.
redakce 15.01.2025
Série živých poslechových i tanečních vystoupení na nadstandartním 4-kanálovém setupu soundsystému.
redakce 15.01.2025
Narozeniny umění se slaví po celém světě, k letošním oslavám se opět připojuje i GAMPA a Divadlo 29.
redakce 15.01.2025
Osobitá estetika soudobého francouzského chansonu, obohacená i vlivy východoevropské lidové hudby, rock’n’rollu nebo rapu.
redakce 13.01.2025
Unikátní tanečně hudební event, spojení k-popové taneční skupiny Excelent a křtu k-popem inspirované kolaborativní desky Kmitočet K.
redakce 13.01.2025
Punctum je klub, který si vyloženě o nějaký experiment říká, a proto zde blackmetaloví Voluptas vystoupí ne s jedním hostem, ale rovnou několika.
redakce 12.01.2025
Archa+ ji uvede v novém obsazení s vybranými performery a performerkami a za „live“ doprovodu kapely Mezi patry klid.
redakce 12.01.2025
Tři kapely, které každá po svém definují alternativní hudbu a tříští konvence – od chaotických rytmů a psychedelických riffů až po temné a drásavé momenty nekompromisního zvuku.
redakce 09.01.2025
DJ a psychoterapeut Vincent Neumann, Arnaud Le Texier, Deti, Cringe Prince a další pod jednou střechou.
redakce 09.01.2025
Večírek matematických kytarových experimentů ve spolupráci Klubovny a Landmine Alert. Na co se těšit?
redakce 08.01.2025
Díky speciálnímu line-upu a jedinečnému stage designu si návštěvníci atmosféru užijí naplno.