redakce | Zprávy / Pozvánky | 27.05.2020
Nakladatelství BiggBoss společně s Uměleckoprůmyslovým museem v Praze vydávají vizuálně radikální katalog k výstavě Obrazy konců dějin: Česká vizuální kultura 1985-1995. Křest 462 stránkové publikace, která svérázným způsobem shrnuje vizuální chaos 90. let v České republice, se uskuteční ve čtvrtek 28. května 2020 přímo v expozici v historické budově UPM. Samotná výstava je navíc prodloužena až do 21. června 2020.
“Obrazy konců dějin jsou vizuální esejí o jedné antidekádě, kdy radikální politické změny probíhaly paralelně s výraznou proměnou vizuálních médií a jejich rolí,” popisuje kurátor výstavy a editor katalogu Pavel Vančát. Výstava i doprovodná kniha prostřednictvím medailonů vybraných aktérů a fenoménů přibližují proměny obrazového kánonu od poslední fáze komunismu přes nekontrolovaný revoluční kvas až k postupné komercionalizaci nové mediální scény v České republice. Kolážovitá architektura obou médií tak reflektuje opoziční, avantgardní a antisystémové tendence celé epochy včetně tehdejšího zpravodajství, rozjívené reklamy a pop-kultury.
Vizuální smrští se v katalogu prolínají inspirativní texty – např. filozof Miroslav Petříček píše o kontextu „konce historie“, historik Ondřej Daniel z pohledu společenských dějin zkoumá divoké roky 85-95 a historička umění Zuzana Krišková zase sleduje tehdejší zemětřesení na české umělecké scéně. “Sledujeme postupný pád komunismu a následný nástup nových pořádků jako různorodé pole příčin a následků, velkých a malých událostí, vysokých i nízkých cílů. Střetávají se tu fotografie zcela klíčové a oficiální s efemérními doklady doby, sbírkové předměty Uměleckoprůmyslového musea s nálezy v kontejnerech, aby dohromady společně naznačily, co tvořilo soudobou každodenní vizualitu,” přibližuje Pavel Vančát specifický projekt.
Katalog se čtyřmi verzemi obálky (Havel-Magnet-Klaus-Jasanský) nese podobu kancelářského pořadače. Uvnitř se na nejlesklejších papírech potkávají kalkulačky z československého zásilkového katalogu Magnet s fotografiemi Depeche Mode v Praze od Antona Corbijna nebo erotické časopisy s teleshoppingem TV Nova. “Grafické zpracování využívá pokleslou estetiku, klišé, první systémové fonty a technická omezení překotně se uvolňující, naivní i machrující doby,” dodává Zuzana Lednická (Studio Najbrt), autorka vizuální identity nekonvenčního katalogu.
Pavel Vančát (ed.) – Obrazy konců dějin: Česká vizuální kultura 1985-1995 (BiggBoss Books, 2020)
web nakladatelství
Křest knihy k výstavě Obrazy konců dějin 1985-1995
28. 5. 2020 18:00
Uměleckoprůmyslové museum v Praze
fb událost
redakce 21.11.2024
Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.
redakce 21.11.2024
Clock DVA neúnavně pokračují v nahrávání své hudby a uvádění odvážných audiovizuálních postcyberpunkových projektů.
redakce 20.11.2024
Po jarním vyprodaném koncertu ve Foru Karlín nyní zamíří v rámci svého turné Miss Possessive do největší české haly.
redakce 20.11.2024
Husův sbor zaplní abstraktní, rozostřené, kvadrofonní textury legendy německé elektronické scény Jana Jelinka.
redakce 18.11.2024
Witch’n’Monk vytvářejí v nejlepším smyslu ztřeštěnou fúzi několika žánrů pro flétnu, vokál a kytaru.
redakce 17.11.2024
Toto vystoupení splétá hudební materiál ze nové stejnojmenné desky, živé vizuály, scénický design s prvky rituálu.
redakce 15.11.2024
Vystoupí ve Foru Karlín, kde se představí v rámci svého evropského tour k padesátiletému výročí alba Horses.
redakce 15.11.2024
Poetické písně zahrnují jak klasický pop, tak lo-fi elektroniku, přesto vždy zní zranitelně, upřímně a autenticky.
redakce 13.11.2024
Singl Všechno se rozpadá představuje upřímnou a syrovou výpověď doprovázenou kytarovým zvukem a zrnícím chromatickým klipem.
redakce 12.11.2024
Její nová tvorba se nese na vlnách improvizace, silné atmosféry a inovativních zvukových krajin.