Články / Reporty

Legíny Skinny Puppy

Legíny Skinny Puppy

Michal Smrčina | Články / Reporty | 09.06.2017

Že bylo vyprodáno, nikoho nepřekvapilo. Od posledního koncertu Skinny Puppy v Česku utekly roky a hlad fanoušků po ikonách hudebního i performativního experimentu se rozhodně nezmenšil. Volba dějiště pro turné Down the SocioPath padla na Lucernu, což zprvu budilo smíšené pocity, ale situace tentokrát nebyla kritická, lidi nepřetékali z balkonů, ačkoli těsno bylo.

Brány pekelné začaly nenápadně a pozvolna otvírat Ωhm, pocházející stejně jako headlineři z Kanady. Přes menší věhlas (pro oba členy jde o kolaborativní bokovku) předvedli pestrý EBM set – tanečnější výjezdy v kmitavé rychlosti, šeptavé vokály doprovázené mechanickým tikotem nebo ambientní terény beze slov. Po poslední skladbě se Lucerna ponořila do napjatého očekávání věcí budoucích.

Čas zhoustl, uběhlo aspoň dvacet minut. Tolik bylo třeba k tomu, aby se stage proměnila v noční krajinu, kam mohli vejít přízrační Skinny Puppy, opět dokazující, že bez originálního divadla a přehlídky kostýmů by to nebylo ono. Toxický kabaret naznačovaly stříkačky s nepěknou substancí zabodané v Ogreho rukou, světélkující lucerna visící z hlavy, mrtvolné masky, hadry, subverzivní šála s dolary, rohy a laboratoře. Nebylo toho málo. Kytarista Matthew Setzer s mrtvolnou, „prázdnou“ maskou a vlající kšticí dostal prostor pro svůj nástroj už zkraje, ačkoli elektronika pochopitelně dominovala skrze celé, více než hodinové vystoupení. Zatímco Nivek Ogre stihl vystřídat hned několik více či méně humanoidních podob (aby se mu diváci závěrem mohli konečně podívat do očí), cEvin Key zůstával strategicky vzadu a staral se o proměnlivý přísun elektronického základu.

fotogalerie z koncertu tu

Pódiu nedominovali jen hudebníci, ale i epileptické vizuály – odstartovat show zapáleným kanadským listem, uvnitř něhož defilují vize hořících měst, je výmluvné. Když se po chvíli symbol otočil vzhůru nohama, bylo evidentní, že odpor je marný a nezbývá než zaujmout „pohled psa na svět“, jak kdysi kapela proklamovala. To už pohlcení fanoušci chápali a nešetřili nadšením. Škoda jen, že naznačenou vizuální pastvu si kvůli tradičnímu prostorovému uspořádání Lucerny užily hlavně přední řady, zbytek byl nucen lovit okem. Zato zvuk mile překvapil. Nepůsobil zbytečnou bolest, a to ani v prostřední části koncertu, kdy došlo na staré klasiky a breakcorové pasáže.

Setlist vůbec přinesl nečekaně mnoho stěžejních skladeb. Bylo jasné, že diváky dostane do varu Worlock a Assimilate, energie proudila i na VX Gas Attack nebo Jahya a finální Candle z alba The Process. U kapely s více než třicetiletou kariérou je stále z čeho vybírat, nicméně bylo patrné, že své si užívá nejen publikum, ale se záviděníhodným nasazením i Skinny Puppy. Přesto všechno scházel výslednému dojmu moment, na který vzpomínat – šlo spíš o celistvý, retrospektivní zážitek než o ničivý okamžik překvapení, vytržení, šoku, performance. A tak nezbývalo než si nevěřícně prohlížet legíny Skinny Puppy v merchi...

Info

Skinny Puppy (ca), Ohm (ca)
6. 6. 2017, Lucerna Music Bar, Praha

foto © Filip Kůstka

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Chvilky transcendence (Roomful of Teeth)

Jan Starý 20.11.2024

Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.

Postřehy v modré (Blues Alive 2024)

Jiří V. Matýsek 19.11.2024

„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.

Jenny chce byť strojom (Jenny Hval)

Ema Klubisová 19.11.2024

I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.

Pohleďte, krásný, raněný démon (Current 93)

Viktor Palák 18.11.2024

Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.

Co to všechno stojí (Anki)

Filip Peloušek 17.11.2024

Je to sotva pár dnů, co jsem dočetl Piko Apoleny Rychlíkové a Pavla Šplíchala, to mi ještě nedocházelo, jak potřebný kontext mi dodává ke křtu jedné z nejzásadnějších desek letošního…

Temný půvab rapové poezie (Moor Mother & billy woods)

Viktor Hanačík 07.11.2024

Oba pojí čtyři roky staré album Brass, cit pro ponuřejší vyprávění, jazz-rapové podhoubí a kontrasty z afroamerické historie... A na dlouhém baru La Fabriky mají zemité Primitivo.

Útěk na čarodějnou horu (Stoned Jesus)

Marek Hadrbolec 31.10.2024

„Zahraj Slipknoty!“ zakřičí někdo. „This is going to sound like Slipknot, I'll even take my glasses off for it,“ odpovídá pohotově Igor, načež Stoned Jesus...

Kdo byla, je Miss Flower? (Emilíana Torrini)

Václav Valtr 28.10.2024

„I wanna taste you, taste your lips, feel your hips,“ znělo z pódia, kde stála zpěvačka v rudých šatech, od prvních okamžiků plně pohroužená do hudby.

I wanna see you fucking dance! (Gurriers)

Veronika Tichá 27.10.2024

Působivá performance irského kvintetu s vervou a nahlas pojmenovala problémy, které vidí kolem sebe a nebojí se o nich mluvit.

Lámání kostí i ducha (Pharmakon & co.)

Klára Šajtarová 25.10.2024

V hluku se setkává bolest s rozkoší, zoufalství s rezignací, otázka přežití se stává méně o fyzickém těle a více o duchu.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace