Zdeněk Malinský | Články / Offtopic / / Z nádraží | 24.08.2019
Úvodem malá oprava červencového vydání. Nechápu, jak mi mohlo uniknout meetfactorovské letní představení Psí dny. Naštěstí jsem včas zjistil, vstupenky zakoupil a v pondělí na něm i byl. Minulý rok hráli na lodi, letos v bazénu pod Barrandovskými terasami. Už jen kvůli tomuto místu, kam byste se asi jinak nedostali, stojí za to vidět. Letos hrají už jen první tři dny v září, tak neváhejte. Plně a vysoce doporučuji. Podle mě je to nejlepší letní představení, co se asi dá v našich zemích vidět. Podprdelníky na místě jsou, deky vám půjčí. Doporučuji s sebou vzít baterku a hlavně pevné boty s neklouzavou podrážkou.
A teď už k výstavám. Dům u Černé Matky Boží na Ovocném trhu hostí výstavu Jan Blažej Santini Aichel. Geometrie posvátného prostoru (do 15. 9.). Dílo tajemstvím opředeného autora je zajisté geniální, přitom co je na jeho tvorbě skutečně geniální, není ve skutečnosti vůbec vidět a to se snaží výstava ukázat. Krom tohoto si zde můžete prohlédnout expozici Uměleckoprůmyslového musea věnovanou českému kubismu. A nakonec i celý dům, který je od roku 2010 národní kulturní památkou.
Karafiáty a samet / Umění a revoluce v Portugalsku a Československu 1968-1974-1989. Takto dlouze se jmenuje výstava v 2. patře Městské knihovny, kterou si můžete prohlédnout do 29. září. Podobnosti, paralely i paradoxy převratných historiuckých událostí u nás a v Portugalsku. Začátkem je rok 68, doba pražského jara a jara Marcela Caetana, koncem pokojné revoluce: v Portugalsku roku 74. karafiátová a u nás 89. samertová. Díla mnoha umělců obou zemí, z nichž namátkou uvádím jména: Olbram Zoubek, Jiří Kovanda, Milan Knížák, Jiří Kolář, Ana Vieira, Ernesto de Sousa, je doplněna rozsáhlými řešeršemi televizí obou zemí, Knihovny VH a Fundacão Soares.
V Leica Gallery Prague ve Školské 8. září končí výstava Jürgen Schadeberg - Pocta mistrům fotografie. Po necelém týdnu ji nahradí Josef Chuchma - Výseky (z normalizace) (13. 9.-3. 11.). Stejný den končí další fotovýstava, tentokrát ve Veletržním palaáci a jmenuje se 400 ASA : Fotografie. K vidění jsou fotografie zakladatelů spolku 400 ASA Alžběty Jungrové, Antonína Kratochvíla, Karla Cudlína, Jana Dobrosvkého, Tomki Němce, Jana Mihalíčka a Martina Wágnera. Z nabídky Národní galerie ještě připomenu ke konci se blížící výstavy Národní galerie Praha: Budoucí palác (Veletržní palác, do 22. 9.), Čechy - Sasko: Jak blízko tak daleko (Šternberský palác, do 15. 9.) a zachráněný pozdně gotický skvost z jihu Čech s názvem Dílo sezóny - Pietra z Bílska (Klášter sv. Anežky České, do 15. 9.).
Většina galerií má v pondělí zavřeno, čestnou výjimkou je Centrum současného umění DOX (pozor, tam zavřeno v úterý). Momentálně tam jsou tam pro vás k dispozici čtyři výstavy: #DATAMAZE: Skryté vrstvy, Aleš Hnízdil: Genetický kód vědomí, Omezená viditelnost obyčejných věcí, která představuje tvorbu umělěcké dvojice Sadofsky & Trantina a pro metalisty Art-Brut-All. Jiný z pondělků můžete věnovat návštěvě Tančícího domu, kde je do 29. září výstava Kája Saudek “Od Aut po Ženy”. Retrospektivní výstava navazuje na expozici z roku 2015, která se jmenovala 18+. Několik set originálních děl včetně těch, která zatím nikdy nebyla vystavena. Celý druhý suterén je pro návštěvníky 18+, je zde k vidění erotická i pornografická kresba, která rovněž patřila do portfolia K. S. V přízemí je replika mistrova ateliéru vč.jeho skůtru.
Od Tančícího domu přes Vltavu zajdeme na Kampu do Musea, z jehož nabídky bych doporučil dvě výstavy. První je věnovaná paní majitelce, tj. MEDA Ambasadorka umění (do 30. 9.) a Helmut Newton in Dialogue. Móda a fikce (do 28. 10.). Výstava ve spulupráci s Kicken Berlin. A na závěr, pro odlehčení, jsem si nechal 50 let se Čtyřlístkem, výstavu v hlavní budově Muzea ho.m.Prahy. K tomu snad netřeba nic dodávat. Snad jen to, že končí 22. září.
Příště se podíváme více na divadelní novinky, ale i stařinky a trošku na kavárny.
Zdeněk Malinský 21.07.2019
Nejen kulturou živ je člověk. Potravu pro chuťové pohárky, žaludek, oči, uši i duši najdete na 11. ročníku Čajomírfestu.
Zdeněk Malinský 16.03.2019
Pozdně únorové vydání věnuje přednosta divadlu. Všechna představení viděl, vše se dá doporučit nebo alespoň vzít do úvahy.
Zdeněk Malinský 26.01.2019
Gisèle Freund a Timm Rautert v pražském Domě fotografie v Revoluční ulici, novoroční slevvy na kulturu a další doporučení.
Zdeněk Malinský 23.12.2018
Jeden rychlý pozdrav z momentálně zachumeleného nádraží. V rozhlasu praská, výstavy, divadlo, občas knihy, film, architektura.
Zdeněk Malinský 14.01.2018
Přednosta nerekapituluje, rozhlíží se do budoucna. Výstavy, galerie, Vladimír Renčín, Sedmičky Josefa Lady v Tenčícím domě a spoustu dalších...
Zdeněk Malinský 21.10.2017
Vydejte se ještě asi 150 m opačným směrem na Betlémské náměstí do Galerie Jaroslava Fragnera na výstavu Zaha Hadid Architects: Unbuilt...
Zdeněk Malinský 19.08.2017
Na Kampě se určitě zajděte podívat na výstavu dámských bot Manolo Blahnika (znáte ze seriálu Sex ve městě) a na Werichovu vilu v sousedství.
Zdeněk Malinský 12.03.2017
Počátek veškeré lásky, Karel Kryl a jeho příběh a písničky zpívané v němčině. Tlustý přednosta testuje divadelní tipy na vlastním těle.
Zdeněk Malinský 15.01.2017
Po Novém roce se vždy zvýší frekvence reklam na prostředky na hubnutí, proti kouření a vše kolem sport a fitness. Opuštěné nádraží novoročně.
Zdeněk Malinský 25.12.2016
Sníh, koledy, přání? Na Silvestra si můžete naposledy prohlédnou Slovanskou epopej Alfonse Muchy. Pak poletí do Japonska a za Krtečkem do Číny.