Anna Mašátová | Články / Reporty | 19.04.2014
Téměř na den přesně před padesáti lety se odehrál na Jamajce první koncert Skatalites. Ihned se stali neuvěřitelně populární, jejími řadami prošly i hvězdy jako Bob Marley nebo Peter Tosh. Ostrov byl nakažen virem ska a nového stylu reggae, horečka brzy zachvátila i britské ostrovy, když se Skatalites podíleli na soundtracku k filmu Děla z Navarone. Kapela si prošla téměř dvacetiletou pauzou, od roku 1983 se však s plnou parádou vrátila a dodnes pravidelně vydává a koncertuje, i když z původního složení zbyli pouze dva členové, Lestera Sterlinga a zpěvačku Doreen Shaffer doplnili mladší hudebníci z celého světa.
Do Prahy se po letech vrátili právě v rámci padesátiletého narozeninového turné. Předkapely to mají těžké, Spankers začínali více jak hodinu před plánovaným začátkem hlavní hvězdy, sál se proto plnil jen pozvolna. Přitom si mladá kapela, nyní s novou zpěvačkou Elen Bérešovou, pozornost jednoznačně zaslouží.
S houstnoucím dýmem zelené byliny se na pódiu zjevila legendární sedmičlenná parta. Nejzábavnější byla nepochybně energická trojčlenná dechová sekce Sterling, Marchesan a Audu, unaveněji působili basák Val Douglas a bubeník Trevor Sparrow Thompson, levou půlku pódia si zabral francouzský kytarista Natty Frenchy spolu s hammondkami klávesáka a manažera v jedné osobě Kena Stewarta. Mezer v prostoru ubývalo, stále však zbylo dost místa na přešlapování v houpavých rytmech. Může to znít jako klišé, ale tahle muzika byla stvořena k tomu, aby vás rychle dostala do uvolněné nálady a funguje až překvapivě rychle a spolehlivě. Publikum bylo z velké části složené z velmi mladých fanoušků, muzika Skatalites jako by nestárla. V případě kapely, která vystupuje pět dekád, může být setlist jakýkoliv, přesto se bude jednat o téměř notoricky známé skladby. Instrumentální James Bond či Two for One vystřídal příchod královny ska, Shaffer. Babča ve svetříku to umí slušně rozjet, když zpívá My Boy Lollipop, Golden Love, Nice Time nebo Sugar Sugar zní to i přes vyšší věk uvěřitelně a svěže.
Po odchodu Doreen se pánové předvedli v sólech, přehráli i novější kousky jako Desert Ska z prozatím poslední desky Walk with Me. Stewart předvedl zábavný taneček, rude boys a girls pod pódiem pařili o sto šest, těžko mohl někdo odcházet nespokojený, ostatně ani o přídavky nebyla nouze. Doufejme, že takových výročí Skatalites ještě několik zažijeme, sil a nápadů jim, jak se zdá, neubývá.
Skatalites (jam)
16. 4. 2014, Roxy, Praha
foto (c) Kateřina Motýlová
Tomáš Jančík 15.12.2024
„Jako pes, pes,“ ozývá se šeptem z publika. Švejdík přichází přes červeně nasvětlené pódium a hlasům jejich slova oplácí.
Viktor Hanačík 11.12.2024
Monumentální klenby připomínají sakrální chrámy. Čtyři reproduktory v rozích a čtyři výkonné lasery na vysokých stativech...
Viktor Palák 08.12.2024
Střih, více než deset let poté vyprodávají oba hudebníci Archu a koncert znovu začíná Bargeldovým žlučovitým máváním směrem ke zvukaři, který nejprve nemá svůj den.
Richard Michalik 03.12.2024
Hudba dokáže otvárať nové perspektívy, ktoré neustále potrebujeme ohýbať, a NEXT si je toho veľmi dobre vedomý. Report.
Michal Pařízek 30.11.2024
Sevilla. Město plné barev, chutí a života, vonící po všudypřítomných pomerančích. Tamní showcase festival se svému městu podobá...
Viktor Hanačík 28.11.2024
Bylo to na hraně mozkové kapacity, hrozilo smyslové přetížení a nevolnost. Být snímek kratší, získal by si zřejmě pozitivnější přijetí, bez nežádoucích somatických následků.
Jan Starý 20.11.2024
Mnohokrát oceněné těleso, ze kterého vyšla také hvězdná skladatelka Caroline Shaw, se představilo u nás vůbec poprvé a očekávání potvrdila i vyprodaná kapacita.
Jiří V. Matýsek 19.11.2024
„Blues je umírající žánr,“ řekl mi v rozhovoru před osmadvacátým ročníkem festivalu Blues Alive jeho booker a majitel Štěpán Suchochleb... Jak se to vezme.
Ema Klubisová 19.11.2024
I Want to Be a Machine nie je o performance a ukážke jej novej hudby. Pozýva nás bližšie, k svojim mentálnym pochodom, chybám počas písania a myšlienkovým odbočkám.
Viktor Palák 18.11.2024
Tibet coby bosý Peter Pan morfující v maniakálního kata nás v Praze prováděl odvrácenou stranou anglického venkova i dojímal vzpomínkou na zemřelé.