Čeká vás hlavní koncertní večer festivalu Sonda, který proběhne 23. listopadu v kostele Československé církve husitské Husův sbor a v blízkém Studiu Marta. Husův sbor zaplní abstraktní, rozostřené, kvadrofonní textury legendy německé elektronické scény Jana Jelinka, jehož hudba je pro prostor tohoto modernistického kostela jak stvořená.
Jan Jelinek se ve své tvorbě zabývá transformací zvuků z různých zdrojů včetně populární hudby do abstraktních, rozestřených a značně redukovaných textur, často pomocí repetitivních smyček, které znemožňují rozpoznat původní materiál. Své práce začal Jelinek vydávat v pozdějším věku od konce 90. let, nejprve pod pseudonymy Farben a Gramm, později pod vlastním jménem. Mimo jiné spolupracoval s Masajoši Fudžitou, Andrew Perklerem, japonským improvizačním souborem Computer Soup nebo australským jazzovým triem Triosk. V roce 2008 založil label Faitiche jako platformu pro realizaci svých experimentů a projektů s jinými hudebníky, ve kterých zkoumá rozmanité zvukové krajiny a fiktivní identity. Tvorba Jana Jelinka je rozkročená od koláží z terénních nahrávek přes elektroakustické kompozice až po minimalistický drone, ovšem jedno ji spojuje - živé procesování sebraných zvukových materiálů.
Kromě Jana Jelinka se zde představí i australská skladatelka, zvuková designérka a pedagožka Jasmine Guffond společně s německým experimentálním klarinetistou Kaiem Fagaschinskim. Jejich společné vystoupení vzniká na zakázku festivalu v Berlíně, kde oba žijí a hudebně působí. Program v komorním prostředí studia Marta otevře student hudební fakulty JAMU Filip Dobrocký se svou A/V performancí Structure, ve které pomocí generativní 3D grafiky a prostorového zvuku zkoumá mikro vztahy mezi obrazem a zvukem.
Belgická zvuková experimentátorka a harmonikářka Suzan Peeters předvede své velmi nekonvenční hráčské techniky a celou škálu možností využití akordeonu jako hudebního nástroje. Vystoupení Suzan Peeters doplní projekce letošního absolventa FaVU Adama Smolka, který pracuje se zpětnovazebními obrazovými systémy, které sám pájí, nebo pomocí circuit bendingu vytváří z jinak běžných výrobků. Zcela jiný typ zážitku slibuje fixed media projekce uměleckého kolektivu SPIME.IM, která sice proběhne bez účasti autorů, ale nabídne naprosto jedinečný AI audiovizuální zážitek. Italská umělecká skupina silně využívající umělou inteligenci zaútočí na smyslovou soustavu diváka freneticky se měnícími obrazy lidského konzumerismu a materialismu doplněnými o hutný zvuk někde na pomezí post-klubové hudby a IDM. Prostor foyer ozvláštní drobný interaktivní zvukový objekt Miláček od studenta HF JAMU Ondreje Kalužáka.
Finální událostí festivalu bude laser/zvuková performance 7. prosince v akusticky unikátním prostoru betonového Vodojemu Žlutý kopec, kde dozvuk trvá 56 sekund. Hudbu zpracovávající rozličné stavy kapalin pro kvadrofonní ozvučení na zakázku festivalu připravuje Jiří Y Suchánek. Koncert se odehraje v instalaci Critical Level, kterou zde vytvořili s Petrem Bradáčkem a která je součástí prohlídek vodojemu. Systém čtyř laserů řízených vlastním softwarem v kombinaci s prostorovým ozvučením v industriální betonové katedrále prázdného rezervoáru nabídne neobvyklé audiovizuální vjemy.
více o festivalu zde
redakce 21.11.2024
Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.
redakce 21.11.2024
Clock DVA neúnavně pokračují v nahrávání své hudby a uvádění odvážných audiovizuálních postcyberpunkových projektů.
redakce 20.11.2024
Po jarním vyprodaném koncertu ve Foru Karlín nyní zamíří v rámci svého turné Miss Possessive do největší české haly.
redakce 18.11.2024
Witch’n’Monk vytvářejí v nejlepším smyslu ztřeštěnou fúzi několika žánrů pro flétnu, vokál a kytaru.
redakce 17.11.2024
Toto vystoupení splétá hudební materiál ze nové stejnojmenné desky, živé vizuály, scénický design s prvky rituálu.
redakce 15.11.2024
Vystoupí ve Foru Karlín, kde se představí v rámci svého evropského tour k padesátiletému výročí alba Horses.
redakce 15.11.2024
Poetické písně zahrnují jak klasický pop, tak lo-fi elektroniku, přesto vždy zní zranitelně, upřímně a autenticky.
redakce 13.11.2024
Singl Všechno se rozpadá představuje upřímnou a syrovou výpověď doprovázenou kytarovým zvukem a zrnícím chromatickým klipem.
redakce 12.11.2024
Její nová tvorba se nese na vlnách improvizace, silné atmosféry a inovativních zvukových krajin.
redakce 11.11.2024
Kromě dvou velkých koncertů Katarzie je do konce roku naplánováno i několik komornějších vystoupení.