redakce | Zprávy | 05.12.2016
María Nieves Rego (80) a Juan Carlos Copes (83) se potkali, když jim bylo 14 a 17 let, a taneční pár tvořili téměř půl století. Za tu dobu se střídavě milovali i nenáviděli a prošli si i několika bolestivými rozchody, vždy se však k sobě nakonec vrátili. Žádný jiný muž totiž netančil tak jako Juan a žádná jiná žena se v tanci nemohla rovnat Maríi! Nakonec však Juan Maríi opustil definitivně: odešel s partnerkou o 20 let mladší a pořídil si s ní dvě děti.
Nyní, na sklonku života, se Juan i María rozhodli o svou lásku, nenávist i vášeň podělit. Ve filmu Naše poslední tango vyprávějí svůj příběh skupince mladých choreografů a tanečníků tanga z Buenos Aires, kteří ty nejkrásnější, nejdojemnější i nejdramatičtější chvíle jejich života převádějí do neuvěřitelných tanečních choreografií. Nádherně natočené taneční variace na plátně doplňují zajímavé rozhovory i dokumentární ukázky ze zákulisí natáčení: výsledkem je nezapomenutelná cesta do nitra tanga.
Naše poslední tango není pouhým životopisným snímkem. Zároveň mapuje historii tanga i vliv, jaký měli oba tanečníci na rozvoj tohoto tance v posledních padesáti letech. Jako první se Juan s Maríou odvážili vymanit tango z klubů v Buenos Aires a přivedli tento svůdný tanec na pódia divadel po celém světě. Narodili se během zlaté éry tanga, kdy byl tento tanec považován za "rozptýlení pro chudinu": v jejich případě šlo ale všechno stranou, tangu zkrátka zasvětili svůj život. Pak ale s příchodem rock'n'rollu začala sláva argentinského milostného tance upadat. María, Juan a jejich přátelé se ale nikdy nevzdali. Nebylo umíněnějšího a zapálenějšího člověka, než byl právě Juan: nastudoval první taneční představení v tomto stylu, a proslavil tak svůj milovaný tanec po celém světě.
Jeho odhodlání se vyplatilo: soubor brzy vyrážel na turné po Latinské Americe a o něco později vystupoval i v New Yorku. Nebyla to ale jen procházka růžovým sadem, zažili i temnější okamžiky. V USA bylo tango úplnou novinkou. Juan s Maríou neměli peníze a koncem měsíce často nebylo ani na chleba. Až jednoho dne dostal Juan bláznivý nápad: zatančí si na stole. Tak se zrodilo taneční číslo, které se brzy stalo jejich vlajkovou lodí a s nímž zanedlouho vystupovali po celém světě. Maríi se ale začalo stýskat po domově a chtěla se vrátit domů do Argentiny. Pro Juana by ovšem dýchala, byl pro ni vším. Juan měl taktéž jedinou lásku: tango.
redakce 26.11.2024
Než založili duo Walter Frosch, pojmenované po legendě fotbalových St. Pauli, brázdili Evropu se svou hardcore/noise rockovou kapelou YC-CY.
Darja Moravová 25.11.2024
Je to sice strašný klišé, ale přátelství JE někdy víc než láska. Protože láska často krachuje, a právě přátelství a hudba, potažmo koncerty pak hojí rány na srdci.
redakce 25.11.2024
Duo tvoří originální živá vystoupení, kde kombinuje hudbu, vizuální efekty a vlastní nástroje.
redakce 25.11.2024
Brněnskou scénu ovládnou melancholické melodie, nasáklé reverbem, spojené s výraznými syntezátorovými linkami.
redakce 24.11.2024
Petra Mazocha a Jiřího Libánského spojuje piano, obrazotvornost a touha nechat hudbu svobodně promlouvat.
redakce 24.11.2024
Nahrávka sa nesie zväčša v pomalšom tempe, má popovú štruktúru, ale ozvú sa občas aj džezové ši swingové vplyvy.
redakce 24.11.2024
Koncerty Deli Teli se vyznačují nakažlivou energií a jemnou dávkou středomořského dramatu a řadou zapomenutých hitů, které kdysi rozpálily Atény.
redakce 23.11.2024
Procítěné balady, jedinečný hlas a taky humor, se kterým se Alex Warren obrací do let, kdy mu nebylo do skoku. Hudba, u které se krásně sní.
redakce 23.11.2024
Podpora hudebního sektoru proběhne v tematických okruzích hudební export, prostory pro živou hudbu a digitální oběh a zapojení publika.
redakce 22.11.2024
Desku propojuje tématická linka vyhlížení nějakého bodu zlomu, který už přece jistě musí nutně nastat - jak v lokálním, osobním, tak i celosvětovém měřítku.