Jakub Ďuraško | Články / Seriály / / Medvědovo | 09.02.2013
Posmrtná živá nahrávka kapely Hejsci má 7 skladeb a trvá 17 minut a 6 sekund. Vznikla v lese mezi obcí Rybitví a městem Lázně Bohdaneč, kde se 13.10. 2012 konala komorní akce chlapíků kolem Obsedante Records / Swamper. V útrobách opuštěného bunkru z druhé světové se konala výstava a koncerty Mindfall, Black Tar Jesus a Paregorik. Vystoupení Hejsků nebyl záměr.
V noci dvanáctého mi volá Venca Tvarůžka (tehdejší bubeník Hejsků). Následující odpoledne má přijet a nafotit něco fotek na kazetu Black Tar Jesus. Říká, že by rád upravil zítřejší plán. Když už se sem chystá, nebylo by od věci, aby s sebou vzal i svoji kapelu a zadýmili na akci, se kterou nemám až na známosti prakticky nic společného. O chvíli později se celou akci snažím domluvit, ale vystoupení Hejsků je nejisté. Jsou mnohem hlučnější než většina dalších aktérů (mají v sestavě škopky!!), což by sice mohlo nalákat populární sbor akčních měšťáků z Lázní Bohdaneč, na druhou stranu celou akci pohání malý naftový generátor a je otázka, zdali aparaturu Hejsků utáhne.
Po řadě dohadů a spekulací si následujícího odpoledne Hejsci postaví škopky a zesilovače a pod rouškou přicházející podzimní tmy hrají na betonové střeše bunkru. A během pár týdnů se rozpadnou.
Nahrávka Live at Bunkr je tak jediným dochovaným audio záznamem jejich snažení. Neoplývá zvukovou kvalitou a dost překvapivě Hejsky nezastihuje na vrcholu tvůrčího období. Toho se nikdy nedožili. Za krátkou existenci měli jen hrstku koncertů, které byly výjímečné tím, kde se odehrály. Nikdy to nebylo ve standardním klubu, ale po zkušebnách, bunkrech, galeriích a ruinách.
Live at Bunkr se dá chápat jako dokument jednoho krátkého bytí. V kapele Hejsci se sešel Sokolíček (České Budějovice – Microvomit, Nuly), Václav Tvarůžka (Bruntál – ex-Kocheech, Ambellyn) a Marcel (Praha – Jsoucno). Hráli noisem ovlivněný speed rock. Improvizací ovoněný post-rock. Se škopky, co zní jako přestárlý fotbalový trenér hecující partičků okresních fotbalistů z druhé B soutěže, kteří si dali před tréninkem špeka a dvanáctku a... znáte to.
Live At Bunkr si můžete poslechnout a stáhnout tady.
RIP Hejsci: 2012 – 2012
Jakub Ďuraško 08.04.2019
Husarský kousek se povedl vydavatelství Samuel Records, když vytáhl na světlo nikdy nevydanou nahrávku Nesoučást stroje.
Jakub Ďuraško 08.01.2019
Ještě letos na jaře se mohlo o identitě sólového projektu Kult Masek jen spekulovat. Začátkem léta pak dostal nenápadný profil z Bandcampu i fyzickou podobu.
Jakub Ďuraško 18.09.2018
Jedná se sice o projekt zahraniční, americký, nicméně vyšel na pardubickém experimentálním labelu Obsedante!, a je to perfektní doklad jeho výtečného žánrového rozpalu.
Jakub Ďuraško 30.01.2015
Jednou z důležitých postav tohoto dění je i Toni Cutrone, o jehož projektu Mai Mai Mai dnes bude řeč. V Pignetu provozuje jeden ze zásadních prostorů na místní scéně...
Jakub Ďuraško 29.01.2015
Pod hlavičkou MMM vystupuje Cutrone sólově, v pohanské masce a nad stolem založeným řadou efektů a syntezátorů servíruje neklidnou vlnu na pomezí dronu, elektroniky, soudobého techna.
Jakub Ďuraško 08.07.2014
... vždyť jde o přímou poctu britským titánům Hawkwind – ovšem pozor, často až s tučnou a živelnou intenzitou Motörhead.
Jakub Ďuraško 16.02.2014
Secret Museum je fascinující kompilace, která mapuje hudební tradicionály světových etnik datovaných mezi roky 1925 až 1948.
Jakub Ďuraško 11.01.2014
Když se před dvěma lety rozpadla ikona indie rocku Sonic Youth, vyvolalo to širokou škálu reakcí od mentálních breakdownů...
Jakub Ďuraško 26.10.2013
Nejde o partičku bubáků ze Skandinávie, které zmátla nekonečná noc a přiměla je k obscénnostem s warpaintem na ksichtě.
Jakub Ďuraško 24.08.2013
Clikatat Ikatowi, Black Heart Rebellion, Sea of Toms, Rockets from the Crypt, Hot Snakes. Mario Rubalcaba.