Články / Seriály

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“  (Song story Blondie – Rapture)

Nejlepší texty Full Moonu 2022: „Everybody´s fly“ (Song story Blondie – Rapture)

Karel Veselý | Články / Seriály | 29.01.2023

Slovo „rapture“ má v americké angličtině výraznou náboženskou spojitost. U amerických fundamentalistů označuje poslední vzkříšení, které nastane, až se Kristus vrátí na zem. Vychází z biblických Listů svatého Pavla, kde se píše o události, při níž budou živí i mrtví věřící „uchváceni do oblak“ a tak se „setkají s Pánem“. Příslib definitivního spojení s Bohem, „velkého vytržení“ hraje zásadní roli u dispenzionalistických církví, které jsou přesvědčené, že taková událost může přijít ještě za našich životů. Základním kamenem jejich víry je to, že Bůh se chová k lidem různě v odlišných historických epochách, proto k ní patří i důvěra, že bytí jako takové může vstoupit do úplně nového stupně, nabrat zcela novou kvalitu.

Když Chris Stein a Debbie Harry z Blondie psali na konci roku 1979 ve svém newyorském loftu na 17. ulici píseň inspirovanou návštěvami koncertů rapových pionýrů, název Rapture je napadl jako vtip. S odstupem času se ale dá říct, že hříčka se slovem „rap“ obsahovala i něco víc – pop na přelomu sedmé a osmé dekády opravdu vstoupil do zcela nové éry a Blondie tohle „velké vytržení“ svým hitem pomohli ohlásit.

Stein a Harry se potkali v kultovním Mercer Arts Center na Manhattanu, začali spolu chodit a svůj společný projekt pojmenovali Blondie na podzim roku 1974. Už jako regulérní kapela předskakovali Davidu Bowiemu nebo Iggy Popovi a pravidelně hrávali v CBGB nebo Max's Kansas City, nikdy se ale úplně nepovažovali za punkovou kapelu. Jejich hudební vize byla volnomyšlenkářská, nebáli se syntezátorů ani velkých popových balad. Když v roce 1978 konečně prorazili s třetím albem Parallel Lines i v americkém žebříčku, přemýšleli, kam se dál se svým zvukem vydat. Poslouchali disco, reggae a zamilovali si Kraftwerk, ale největší inspirace na ně čekala doslova za humny – rodící se hiphopová scéna, která tehdy žila hlavně na divokých, pololegálních večírcích v Bronxu a Harlemu, kam nejprve chodila skoro výhradně jen afro a latinoamerická klientela.

Fred Brathwaite alias Fab 5 Freddy byl v ulicích Brooklynu známý jako člen graffiti crew Fabulous 5, která se proslavila tím, že na konci sedmdesátých let pomalovala kompletní soupravu newyorského metra. Fab 5 Freddy ale hledal způsob, jak street artem vydělat peníze a začal se stýkat s lidmi kolem galerií. Jedním z nich byl Glenn O'Brien, který ho zval do svého pořadu Party TV na veřejně přístupné kabelovce, kde se jako host často objevoval i Chris Stein z Blondie. Mladý umělec a muzikant si padli do noty, a protože Stein a Harry milovali graffiti a afroamerickou kulturu, Fab 5 Freddy jim začal půjčovat takzvané party tapes, záznamy DJských a rapových vystoupení nahrávané přímo v klubech, kde se rodil rap. Hip hop byl v plenkách a rapeři ještě neměli přístup do drahých studií, nový žánr se tak šířil výhradně přes kazety. Stein a Harry propadli i této odnoži hiphopové kultury a Fab 5 Freddy se rozhodl vzít je přímo do epicentra dění.

Bylo to někdy v létě 1979, když Fab 5 Freddy, Stein, Harry a další lidé z Party TV vyrazili do klubu Police Athletic League na Webster Avenue a 183. ulici v Bronxu. Ten večer tady vystupovali Mercedes Ladies – jedna z prvních dívčích rapových skupin a další legendy staré školy Cold Crush Brothers a Fantastic Five. Stein a Harry byli uneseni atmosférou večírku, djskými technikami i hladovými rappery bažícími po mikrofonu, do kterého by mohli vysypat svůj příběh. „Měli byste napsat track o tomhle všem,“ zažertoval prý Fab 5 Freddy tehdy na večírku a autorský tým Blondie vzal jeho návrh zcela vážně.

Byla jen otázka času, kdy si nová subkultura najde cestičku do hudebního průmyslu. Prvním velkým výsadkem byl v září 1979 vydaný singl Rapper´s Delight od skupiny Sugarhill Gang, kterou manažerka Sylvia Robinson ze Sugarhill Records poskládala z vyhazovačů pracujících v klubech, kde hráli rap. Ti ve skladbě rapují do naživo hraného groovu ukradeného ze skladby Good Times disco-funkové skupiny Chic. Z písně se v následujících měsících stal nečekaný hit, který bodoval doslova po celém světě, což skuteční pionýři z hiphopové subkultury jako Grandmaster Flash nebo Funky Four Plus One nesli celkem nelibě. O to víc, že spoustu veršů a hlášek Sugarhill Gang ukradli přímo od nich.

Na konci ledna 1980 doputuje Rapper´s Delight v USA na svoji nejvyšší žebříčkovou pozici – příčku 36 – a to náhodou zrovna v týdnu, kdy vychází nový singl Blondie nazvaný Call Me produkovaný Giorgio Moroderem. Diskem ovlivněná píseň ze soundtracku k filmu American Gigolo se na přelomu jara a léta na měsíc a půl usadí na čele americké hitparády a z Harry, Steina a spol. definitivně udělá obrovské hvězdy. Blondie se najednou ocitli v pozici, kdy celý svět čekal, s čím dalším přijdou.


INVAZE LIDOŽRAVÝCH AUT

„Vidět, co se na téhle scéně děje bylo neuvěřitelně vzrušující a otevřelo nám to oči. Nicméně naše a jejich scéna neměly do té doby žádné propojení. Samozřejmě jsme slyšeli v rádiu Rapper´s Delight, takže jsme měli nějaké základní povědomí, ale vidět to celé na vlastní oči bylo zlomové,” vzpomíná Chris Stein na zážitek v klubu, který inspiroval Rapture. Stein a Harry prý dostali nápad na píseň při koukání na wrestling v televizi. Steinovi nedala spát basová linka z Good Times a pro potřeby vlastní skladby ji trochu pozměnil. Funkové groove a kytarové „licky“ doplňují jako zvláštní rytmický elementy zvony, a do toho Debbie Harry v úvodní zpívané pasáži rekapituluje zážitek z klubu. Večírek v Bronxu Harry popisuje, jako kdyby mělo jít o náboženský zážitek podobný už zmíněnému „velkému vytržení“: „Palec k palci, tancují velmi blízko, sotva dýchají, skoro v kómatu. Ode zdi ke zdi jsou lidé hypnotizovaní a jemně našlapují, baví se každý večer při vzkříšení (rapture).“ K spirituálním tématu se skvěle hodí i éterický projev zpěvačky.

Pak ale kolem druhé minuty přijde zlom a Debbie Harry začne rapovat. Hned v první větě zmíní svého kamaráda a použije slang: „Fab 5 Freddy mi řekl, že každej má styl („everybody´s fly“).“ Pak ještě pozdraví Grandmastera Flashe, djského génia a architekta rapového zvuku, s nímž se Stein a Harry v klubech také seznámili: „Flash je rychlej. Flash je cool. François c’est pas, Flash není žádný ořezávátko,“ rapuje Harry. Doposud pasáž připomíná čistý rapový shit-talk, mletí nesmyslů a chytlavých sloganů („don´t stop, sure shot“), které slyšeli ten večer v Bronxu.

Jenže od určité chvíle Harry začne rapovat o Marťanech přistávajících na planetě Zemi, kteří pojídají lidi, auta a dokonce i celé bary. A kdo se chce zachránit, musí se stát slavným a být v televizi, protože „Marťani nepojídají bary, kde je zapnutá telka“. Text je hodně surreálný a téma odráží fascinaci béčkovými filmy. Na závěr se Marťani rozhodnou, že už nebudou pojídat auta a bary, ale pustí se do kytar. Načež se ozve báječné kytarové sólo Frankieho Infanta. „Byli jsme dva zhulenci, kteří se rádi dívají na béčkové filmy a tyhle nesmysly o autech jsem tehdy napsal já,“ přiznává Stein.

Motiv auta pojídajících lidi a věci dává větší smysl v kontextu celé desky Autoamerican, která vyšla v listopadu 1980 a je něčím na způsob konceptuálního alba o americké automobilové kultuře. Nahrávka neměla moc dobré recenze, Blondie na ni působí dojmem, že nahazují nápady bez ladu a skladu a na každý hit jsou tady tři skladby jen na výplň, navíc hodně rozvolněný koncept o autech celou desku neudrží pohromadě. Autoamerican se dostalo jen na sedmé místo amerického žebříčku, nicméně první singl The Tide Is High – coververze rocksteady skladby od jamajské skupiny The Paragons – doputoval na jedničku, což se v lednu 1981 povedlo i Rapture jako druhému singlu. Píseň se tak stala vůbec první skladbou obsahující rap, jež se objevila na vrcholu zámořské hitparády.

S odstupem čtyř dekád zní rap Debbie Harry mírně úsměvně, což je ale pochopitelné – byl to její první pokus. Harry často nachází verše na první dobrou, jako kdyby se tématem nechala vést volnými asociacemi a náhodnými verši, rýmy někdy působí trochu klopotně a flow je úplně základní. Rapová pasáž je možná zbytečně dlouhá, ale zachraňuje jí entuziasmus a šarm zpěvačky, která si rytmické mluvení zjevně užívá. Nakonec je to i vidět v klipu, který je svéráznou poctou hiphopové kultuře.

„Nejnovější horečka, které propadly děti v našich velkých městech a metropolitních oblastech je rapování,“ uváděla Harry klip při premiéře v televizní hitparádové show Solid Gold na konci ledna 1981, načež jmenovala několik postav ze scény, které by lidé měli znát – Sugarhill Gang, Grandmaster Flash nebo Funky Four Plus One. Pak svůj krátký proslov zakončila: „S naším novým singlem Rapture jsme my v Blondie a pár našich kamarádů dali dohromady tenhle kousek, který vám má ukázat, jak vypadá rapování na pouliční scéně.“

Ústřední postavou klipu k Rapture je tanečník William Barnes v bílém obleku, slunečních brýlích a cylindru, který se v roli Muže z Marsu nejprve prochází po manhattanské East Village. Pak zavítá do klubu, kde se členové Blondie mísí s afroamerickou omladinou. Na gramofonech se točí desky a na obří zdi vzniká graffiti. Kamera jede na jeden záběr a sleduje Debbie Harry, jak tím vším prochází, potkává podivíny a objevuje různé aspekty hiphopové kultury podobně jako ten první večer v Bronxu.

Výtvor režiséra Keitha Macmillana aka Keefa je možná víc mini-filmem než klipem a na svoji dobu vyniká neobvyklým uchopením formátu hudebního promovidea. V raných časech MTV obyčejně hudební klipy nevypadaly takhle ambiciózně. Blondie ho původně chtěli vydat na tehdy úplně novém digitálním formátu LaserDisc, k čemuž ale nedošlo. V Rapture se mihnou i některá zásadní jména z tehdejší scény, třeba graffiti writer Lee Quiñones nebo filmař Charlie Ahearn, který později natočil dokument Wild Style. Měl tu původně být i Grandmaster Flash, ale na natáčení se nedostavil, a tak místo něj v roli DJe zaskakuje Jean-Michel Basquiat, tehdy jednadvacetiletý graffiti writer, který už má ale za sebou první výstavy v galeriích a je nastupující hvězdou newyorské výtvarné scény. Tady ale jen trochu rozpačitě stojí u gramofonu a sleduje rapující Debbie Harry.

Po Rapture samozřejmě sáhla i MTV a klip se objevil hned v úvodní vysílací den 1. srpna 1981. Je to tím pádem první rapový klip na MTV a na dlouho dobu i jediný, teprve o tři roky později následují Run DMC s Rockbox. Dodejme, že to je také jeden z mála klipů v rotaci z prvních měsíců, který má nějaké napojení na afroamerickou kulturu.

ODVAHA VZÍT MIKROFON

První demo Rapture bylo pomalejší a minimalističtější, jen basa, bicí a kytara kopírující basovou linku. Stein s ní nebyl moc spokojený a nahrávku na nějaký čas odložil, aby se k ní vrátil až při dokončování desky, kdy ho napadlo zvýšit instrumentálce tempo. Původní verze vyšla v roce 1981 pod názvem Yuletide Throwdown na flexidisku jako příloha vánočního čísla časopisu Flexipop a rapuje do ní i Fab 5 Freddie. Na streamovacích službách se objevila teprve nedávno.

Singl Rapture měl pomalejší start a na číslo jedna doputoval za dva měsíce a nejspíš pomohlo, že track vyšel ve dvou odlišných verzích – na sedmipalci i dvanáctipalci s různými obaly. Důležitým pošťouchnutí k vrcholu bylo také to, že Debbie Harry uváděla valentýnský speciál populární televizní show Saturday Night Live, kde se objevuje i Eddie Murphy v roli bůžka lásky. Půlhodinový pořad zakončuje rapová skupina Funky Four Plus One, kterou osobně pozvala Debbie Harry. Je to zajímavé gesto pohostinnosti – místo aktuálního „rapového“ singlu, který by Harry mohla v televizi propagovat, raději do televize protlačila skutečnou afroamerickou rapovou skupinu přímo z Bronxu. A navíc v čele s patrně vůbec první rapperkou MC Sha Rock, přezdívanou na scéně Mother of the Mic. (Úplně prvním rapperem v televizi byl o půl roku dříve Kurtis Blow v pořadu Soul Train.)

„Rapture byl první popový song obsahující rap, který položil základy pro hiphopovou kulturní revoluci, která měla záhy následovat,“ vzpomíná na dopad singlu s odstupem čtyř dekád Fab 5 Freddy. Debbie Harry zase připomíná, že členové rapových skupin Mobb Deep a Wu-Tang Clan jí potvrdili, že to byl vůbec první rapový track, který slyšeli, a inspiroval je vzít do ruky mikrofon. Na začátku osmdesátých let byla hiphopová scéna ještě maličká a moc se o ní mimo hrstku zasvěcenců nevědělo, Rapture proto přišel v pravý čas. A protože existovalo skrze Fab 5 Freddieho jasné napojení na původní subkulturu, nešlo ani tak o vykrádání černé kultury jako spíš o poctu. Což ostatně potvrdil i Grandmaster Flash, který útržkem z Rapture (samozřejmě tím, kde o něm Debbie Harry rapuje) otevírá svoji slavnou „gramofonistickou“ koláž The Adventures of Grandmaster Flash on the Wheels of Steel z roku 1981. Pasáž pak plynule smíchá s motivem z Good Times od Chic, čímž vlastně prozradí Steinovu výpůjčku. Mimochodem Chris Stein se o dva roky později podílel v roli producenta na soundtracku k dokumentu Wild Style, který mapuje newyorskou graffiti a hiphopovou scénu své doby.

Rapture se dočkalo ještě jednoho důležitého „zneužití“ – úvodní éterickou melodii zpívá Keva Hargrove jako motiv skladby Step into a World (Rapture's Delight) od KRS One. Legenda newyorského rapu díky ní v roce 1997 naposledy pronikl do amerického žebříčku. Další resuscitace se Rapture dočkalo o osm let později, kdy Mark Vidle aka Go Home Productions vypustil na internet mashup spojující hit Blondie s Riders on The Storm od skupiny The Doors. Debbie Harry si svatokrádežný mix, v němž Jim Morrisson zpívá do disco beatu, zamilovala a track vyšel s jejím dobrozdáním i oficiálně, a dokonce sloužil jako singl k výběru největších hitů Sight + Sound, který Blondie vydali ve stejném roce.

Zatím poslední oživení Rapture přišlo na začátku letošního léta. Na YouTube se tehdy objevilo zrnité video z osmdesátkové televizní show Solid Gold, v němž herec Jensen Ackles v roli superhrdiny Soldier Boye předvádí rapovou pasáž z Rapture. Brzy se ukázalo, že to byla promokampaň k třetí sezóně superhrdinského seriálu The Boys, kde se dozvíme, že jeden z hlavních záporáků série Soldier Boy byl v paralelních osmdesátých letech celebritou a vystupoval v televizních pořadech jako byla třeba zmíněná televizní hitparáda.

Kouzlo hravého funky beatu Rapture je nejspíš nesmrtelné a z historického hlediska je poslední hit číslo jedna Blondie na americkém žebříčku nezpochybnitelným historickým milníkem. Potkává se v něm křížení bílé a černé amerického kultury, nezastavitelný nástup rapu jako hitparádové a prodejní síly i odvaha vzít do ruky mikrofon a prostě jen tak mluvit. Přesně jako to udělala Debbie Harry.

Info

Text vyšel ve Full Moonu #139.

foto © Shig Ikeda

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

10 + 1 = Sarah Kinsley

redakce 17.11.2024

Altpopová zpěvačka Sarah Kinsley vystoupí poprvé u nás, na zážitek vás naladí playlist jejích oblíbených skladeb.

Šejkr #143: Špatná hudba?

Michal Pařízek 15.11.2024

Rád jezdím na školní debaty. Zvláštní je, že téměř pokaždé mě vyučující varují, že moc otázek nepřijde, ale většinou to bývá naopak.

10 + 1 = Graham Sayle (High Vis)

redakce 14.11.2024

Novou desku, která výrazně vyčnívá nad ostatní letošní releasy, přivezou už 19. listopadu do Bike_Jesus, kde vystoupí spolu s Pain of Truth.

Kam na rajz se Zuzanou Černou (Ostrava Kamera Oko)

redakce 13.11.2024

Filmové tipy od programové ředitelky kameramanského festivalu.

Le Guess Who? 2024: To nejlepší

redakce 12.11.2024

Letos to bylo tak nabité, že jsme sotva stihli na jídlo... A nezapomeňte, že se pár drobků z Le Guess Who? objeví v nejbližších dnech také v Praze.

10 + 1 = Hypnosis Therapy

redakce 12.11.2024

Jakou hudbu poslouchají a kde hledají inspiraci tvůrci, kteří se staví proti uhlazeným moderním trendům? V sobotu v Praze.

Vstupní prohlídka: Ist Ist

redakce 11.11.2024

Stadionová kapela nehraje v klubu každý den. Nepropásněte.

Vstupní prohlídka: Los Bitchos

redakce 08.11.2024

Co kromě koček, tequilly, radosti z objevování nových měst a dvou společných nahrávek spojuje tyhle holky, které již podruhé vystoupí v Praze pod hlavičkou Heartnoize?

10 + 1 = Nika

redakce 04.11.2024

Nerada škatulkuju, nechávám se překvapit. Miluju chvíle, kdy hudba prochází každým koutkem mého bytí – v ten moment na žánru vůbec nezáleží, říká Nika a vybírá.

Šejkr #142: Pan de muerto

Michal Pařízek 01.11.2024

Día de muertos, Dušičky, Halloween, všechno jedno. Dneska vyšla nová deska The Cure. Zajímalo by mě, zda to bylo plánované, nebo to tak prostě dopadlo.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace