redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 24.02.2024
Galerie moderního umění v Hradci Králové otevřela v únoru tři nové výstavy, v nichž představuje tvorbu českých umělců napříč generacemi – Olbrama Pavlíčeka, Jany Bernartové, Milana Guštara, Ivana Chatrného a Josefa Václava Škody.
Výstava s názvem KORPSEPUNX: stress prosthetics, kterou připravil Olbram Pavlíček (1993) představuje autorovy nejnovější sochy, grafiky a kresby, v nichž subverzivně imituje design průmyslově vyráběných produktů a skrze jejich dekonstrukci odhaluje způsoby, jimiž se propisují do života svých uživatelů. Autor tak ztvárňuje s absurdním až surreálným prizmatem dopady technologické společnosti na člověka, který dnes ztrácí kontrolu nad „svým“ načiním a přizpůsobuje se ergonomii designovaným rozhraním nelidských objektů. Pavlíčkova tvorba na výstavě dialogicky interaguje s obrazem Mikuláše Medka - Pokus o portrét markýze de Sade III z roku 1969. Kurátorování výstavy se ujal Jiří Sirůček.
Druhou výstava nese název Diferencované struktury a představujíce tvorbu vizuální umělkyně Jany Bernartové (1983) v kontextu děl Milana Guštara (1963) a Ivana Chatrného (1928-1983). Expozice má formu komorního mezigeneračního rozhovoru rámovaného tématem struktury. Výběr děl trojice tvůrců tří různých generací přináší různorodé pohledy na toto téma. Zároveň klade důraz na šíři zastoupených uměleckých médií – od sítotisku přes objekt až po audiovizuální instalaci, doplněnou grafickými partiturami a notovým zápisem. Výstavu připravila kurátorka Nina Moravcová.
Zahájena byla rovněž výstava Plastika drobná a drobnější: Josef Václav Škoda, která nabízí průřez drobnou plastikou z 20.–40. let sochaře Josefa Škody (1901-1949). “Výstava prezentuje autorovy práce z rozličných materiálů: kamene, bronzu, cínu, dřeva, terakoty, vápence či sádry společně s jeho kresbami,” vysvětluje kurátor výstavy Jan Florentýn Báchor. Výstava navazuje na předešlý výstavní projekt – Stopy z bronzu a kamene: Josef Václav Škoda, zaměřený na sochařovy klíčové realizace ve veřejném prostoru města Hradce Králové a jeho okolí.
Zároveň je v GMU stále k vidění expozice Hledá se mistrovské dílo, která prezentuje více než 200 obrazů ze sbírek galerie, pocházejících z období od konce 18. století až po současnost. Výstava se tentokrát snaží zapojit i návštěvníky, proto každý z nich může pomocí hlasování rozhodnout o nejlepším vystaveném díle.
redakce 12.10.2024
Zpovídanými jsou nejen majitelé klubů, ale i vyhazovač, dramaturgové nebo provozní. Při čtení budete mít pocit, jako byste byli součástí toho celého šíleného koloběhu.
redakce 18.09.2024
Studie čtenáře provedou například orientačními systémy v architektuře a pražském metru, proměnami českého filmového plakátu, historií Bienále Brno či původním českým písmem.
redakce 14.08.2024
Mladí dobrovolníci se během týdne aktivně zapojí do revitalizace lesních pramenišť a rašelinných smrčin.
redakce 22.12.2023
Mezi mimořádné projekty patří ZET9, který zájemcům z brněnské umělecké scény poskytl prostory sloužící jako zkušebny či ateliéry.
redakce 22.12.2023
Publikace s podtitulem umění na troskách socialismu a na vrcholcích nacionalismu přináší český překlad dvou knih přední maďarské historičky umění Edit András.
komerční článek 31.10.2023
Nejenže nabízejí špičkový zvuk, ale také skvěle tlumí okolní hluk a díky svému ergonomickému provedení vyhovují širokému okruhu uživatelů.
redakce 28.10.2023
V hlubinách jeskyně, kde první lidé kdysi objevili ohněm prosvětlenou tmu, se narodila touha po spojení, rituálu, umění, sebevyjádření a svobodě
Dagmar Lauková Petrášová 03.07.2023
Z Viedne sa podarilo natočiť zábery len z record shopu Substance, nakoľko v ostatných nebolo dovolené natáčať.
redakce 27.05.2023
Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.
redakce 07.12.2022
Brněnští Insania nadělují s pivovorem Duck&Dog.