redakce | Zprávy / Pozvánky | 11.09.2019
Aaron Turner (ISIS, Sumac, Old Man Gloom) vystoupí sólově v pondělí 7. října v Potrvá. Spolu s ním se můžete těšit na ambientního hudebníka Williama Fowlera Collinse (Sige Records) a kytarového improvizátora Joela Fabianssona aka Nebulosa.
Jedna z největších osobností alternativních mutací tvrdé kytarové hudby. Stopy Aarona Turnera jsou početné i hluboké, ať už se bavíme o kapelách, ve kterých kdy hrál, anebo labelu Hydra Head, který založil, a který - podobně jako Southern Lord anebo Neurot - formoval vkus nejednoho posluchače hlučné (a) hutné hudby. Aktuálně Turnera nejvíce zaměstnávají znovu koncertující Old Man Gloom a zejména Sumac - ultrahutná kapela, dost možná ta nejextrémnější, ve které kdy Turner hrál. Duševní rovnováhu pak navozuje v duu Mamiffer, v němž tvoří po boku své ženy Faith Coloccii. A to není zdaleka všechno: Turner působil i v all-star týmu kapely Twilight, v Greymachine se potkal s dalším pracantem Justinem K. Broadrickem, s Danielem Menchem nahrál společný split - a vydal ho na labelu Sige, který vde spolu se svou ženou. Kdy to stíhá? Taky nevíme, každopádně teď bude mimořádná šance zažít naživo jeho sólové vystoupení.
galerie z koncertu Sumac v Praze zde
Kdy vzniká ze statického zvuku struktura? Jak strohé prostředky mohou předat příběh? Kde jsou hranice slyšeného? Americký hudebník William Fowler Collins se nesnaží o revoluci v (dark)ambientních a dronových principech, jeho přístup k nim je ale značně specifický a – při vší nenápadnosti – až extrémní. Jeho „hudba okolí“ znamená především bytí na hranici, liminalitu, což nejlépe ilustruje právě jeho aktuální deska Field Music. Collins staví skladby na vágně rytmických syntetických smyčkách, které zpravidla zůstávají zvukově velmi syrové a které samy o sobě působí mechanicky – nejsou upravené do hypnotických vzorců. Tahle zvuková a skladatelská nehudebnost je jedním z prvků liminality, který nutí poslouchat nanovo, pozorněji. A to je potřeba, protože nad potemnělými plochami vyvstávají ještě melodické útržky na hranici slyšitelnosti. Je to hudba primitivní a precizní, prostá a složitá zároveň.
Nebulosa je projekt švédského kytaristy Joela Fabianssona, jinak člena kapely Anny von Hausswolff, který pracuje podobně jako Collins s určitou snovou logikou. Ta má ale v tomto případě podobu kytarových improvizací ponořených v reverbu, které se od lyrických meditací – se stopami westernu i sakrálních nálad – přesouvají k hutnějšímu vazbení a dronům. Kouzlo Nebulosy spočívá v dění na okrajích, kde ozvěny zefektovaných sól srážejí do nečekaně bohatých ploch.
Aaron Turner (us) + Nebulosa (swe) + William Fowler Collins (us)
7. 10. 2019 19:00
Potrvá, Praha
fb událost
redakce 27.01.2025
Debutový sólový album Viktora Oriho je albumom veľmi rôznorodým, komplexným, ale aj priamočiarym.
redakce 27.01.2025
S otevřeností a empatií v nich mluví o aktuálních pocitech žen skrze obrazy mezilidských vztahů v současném světě.
redakce 26.01.2025
Poprvé budou všechny skladby zahrány bez bicích a basy, a hudebníci jsou sami zvědaví, jak budou tyto skladby fungovat v akustické podobě.
redakce 25.01.2025
Koncert naváže na lednové vydání nové desky.
redakce 25.01.2025
Těšit se můžeme na velmi intezivní mix punku, grunge a indie rocku.
redakce 24.01.2025
Nová deska slibuje další nálož melodického punku s vlivy irského folku.
redakce 23.01.2025
Čtyři dekády na scéně, více než dvouhodinový koncert, na kterém německou popovou ikonu doprovodí desetičlenná kapela.
redakce 23.01.2025
V projektu Me/Machine Jojo Mayer propojuje analogové bubnování s umělou inteligencí v improvizovaném duetu, kde stroj imituje člověka a člověk imituje stroj.
redakce 22.01.2025
Acid Row a Redzed s kapelou zahrají své typicky energické sety a naživo dojde premiérově na společné covery.
redakce 21.01.2025
Projekt A/C kombinuje prvky triphopu s postpunkovou kytarou. Nese stopy špíny, estetiku surovosti a upřímnosti.