redakce | Zprávy / Festivalové | 01.08.2015
Mezinárodní festival současného umění 4+4 dny v pohybu slaví letos 20 let! Přehlídka, která jako první kulturní akce v Praze začala v 90tých letech využívat opuštěné, chátrající, či k demolici určené objekty a areály, dále pokračuje ve své původní vizi. Zapojuje umělce tam, kde je nikdo před tím neviděl. Festival se programově zaměřuje na aktuální, provokující, inovativní umělecké projekty napříč žánry - od tance a divadla, přes výstavy, audiovizuální projekty až po diskuse a komentované procházky – a ke kulatému výročí si v duchu své nejlepší tradice oživování nevyužitých pražských budov nadělila nové místo konání: Desfourský palác v ulici Na Florenci 21, Praha 1. Kromě něj 20. ročník proběhne v nedalekých divadlech Archa, Ponec a Jatka78 a to od 2. do 10. října.
"Desfourský palác byl postaven v letech 1845 na lukrativním pozemku v těsné blízkosti Těšnovského nádraží. Během festivalu v rámci projektu Místa činu oživíme především jeho zachovalou část s překrásnými freskami a štuky a rozlehlými místnosti palácového charakteru," říká na úvod kurátorka Denisa Václavová. Dvě patra obsadí výstava nazvaná Jak nic nechtít? za účasti 60 českých a zahraničních umělců, kurátorovaná osobnostmi české výtvarné scény, jako je Krištof Kintera, Radek Wolhmut, Jiří Ptáček, Tomáš Svoboda, Marianna Serranová a další. Expozice bude doprovázená opět diskusemi a přednáškami o architektuře, současnému umění, veřejném prostoru a tématu Jak nic nechtít? "Rovněž se můžeme těšit na české premiéry. Halka Třešňáková připravuje novou hru přímo do prostor paláce a divadlo Vosto5 se tentokrát věnuje cestě na Mars," doplňuje Denisa Václavová.
Festival 4+4 dny v pohybu od svého počátku prezentuje zahraniční představení, která jsou vybraná jako to nejzajímavější ze současné evropské scény - taneční, divadelní i výtvarné. "Letos se zaměříme na inscenace, které mají přesah do hudby a částečně i naopak, tedy hudební projekty s přesahem do performance," uvádí dramaturg zahraničního programu Pavel Štorek.
Festival zahájí 2. října výjimečný tanečně hudební projekt Nothing That Is Everything, který vznikl ve spolupráci špičkové belgické kapely Zita Swoon s legendárním vlámským souborem Need Company. V hlavním zahraničním programu se dále představí světoznámá francouzská hudebnice a performerka původem z Rwandy Dorothée Munyaneza, která mimo jiné složila a zpívá sountrack nominovaný na Oscara k filmu Hotel Rwanda. Dalšími hosty letošního festivalu budou francouzský muzikant a performer Jonathan Campdeville, norský performer Amund Sjølie Sveen, švýcarský režisér a hudebník Marco Berrenttini, norský hudebně taneční projekt choreografky Kristin Ryg Helgebostad a Ingrid Fisdal, která svou performance nastuduje s českým pěveckým sborem. Dále se v program představí slovinská umělkyně Mala Kline či vlámský performer Pietre Ampe.
Archa představí např. 420PEOPLE s kapelou Please the Trees, VerTeDance s kapelou Zrní, Petr Váša, Farma v jeskyni, VOSTO5, Spitfire Company, Handa Gote, Debris Company, Lenka Vágnerová a řada dalších osobností, s jejichž většinou festival 4+4 dny v pohybu v posledních dvaceti letech spolupracoval.
Festival 4+4 dny v pohybu založila v roce 1996 čtveřice Pavel Štorek, Denisa Václavová, Markéta Černá a Nikola Böhmová, kteří jej dodnes pořádají. Za 20 let festival uvedl více než 400 zahraničních i českých souborů všech druhů současného umění (divadlo, tanec, hudba, výtvarné umění, film, video art). Kulturními projekty oživil taková místa jako stará kanalizační čistírna v Praze Bubenči, opuštěné tovární haly ČKD Karlín, bývalý městský pivovar v Holešovicích, bývalá cihelna v Šáreckém údolí, hokejový stadion HC Hvězda ve Vokovicích, tělocvičny Tyršova domu, Nosticovy haly, bývalé Federální shromáždění, bývalé Casino v Pařížské ulici, budova bývalého ÚLUVu na Národní třídě i Palác U Stýblů na Václavském náměstí. Festival inicioval vznik řady premiér site-specific projektů českých souborů, uvádí skupinové výstavy současných vizuálních umělců a kurátorů, spolupracuje s předními historiky umění a architekty na procházkách a přednáškách. Festival dlouhodobě spolupracuje s kulturními organizacemi Kruh, Jednotka/Unit, Vědecko-výzkumné pracoviště AVU, Start Vršovice a další.
Mezinárodní festival současného umění
4+4 dny v pohybu
2. - 10. 10. 2015
Desfourský palác, Divadlo Archa, divadlo Ponec, Jatka78
Praha
redakce 05.02.2025
Spoluhráči King Crimson či Stinga jsou třešničkou na pestrém dortu opavského festivalu.
redakce 04.02.2025
Sólová tvorba Finnease se na rozdíl od spolupráce v sourozeneckém duu soustřeďuje více na práci s živými nástroji a kapelní přístup.
redakce 03.02.2025
O kulturně bohatý začátek letních prázdnin se již tradičně postará festival pro židovskou čtvrť, který letos vstupuje do svého 33. ročníku.
redakce 02.02.2025
Tento hudební projekt propojuje rozmanitost ženských hlasů, inspiraci a kulturu, přičemž dává prostor zkušeným zpěvačkám i začínajícím talentům.
redakce 30.01.2025
Festival jako nejen kulturní, ale i ekologický zážitek a ideální místo pro objevování nových talentů. Ment pojedenácté.
redakce 29.01.2025
Sestavu Brutal Assault doplňuje další plejáda kapel, které potvrzují jedinečnou rozmanitost letošního ročníku.
redakce 27.01.2025
Jung Jaeil vystoupí před českým publikem se speciálním programem vytvořeným přímo pro festival.
redakce 26.01.2025
Hudební soutěž Blues Aperitiv pro bluesové a z blues vycházející umělce je určena všem kapelám či hudebníkům bez ohledu na zemi původu.
redakce 24.01.2025
Gilles Peterson, Lankum, Still House Plants nebo řecká popová umělkyně Σtella. A mnozí další.
redakce 22.01.2025
Letošní program nabídne filmy rozebírající vliv sociálních sítí nebo ruskou propagandu a na celospolečenské fenomény upozorní i skrze individuální příběhy.