redakce | Zprávy / Festivalové | 11.06.2020
Od 16. června do 30. září 2020 proběhne v Praze ve Vršovicích již čtvrtý ročník Festivalu m3 / Umění v prostoru, který je založen na kombinaci současného umění a zajímavého prostředí pražských ulic. Cílem festivalu není pouze osazování prostoru jednotlivými díly a jeho kultivace, ale i nabourávání stereotypů v práci s veřejným prostorem a rozpoutání diskuze.
Akce navazuje na úspěšné předchozí ročníky, jež se pokaždé konaly v jiné lokalitě. Tentokrát se odehraje na Praze 10, konkrétně v okolí sídliště Vlasta, kde bude představeno 13 uměleckých děl od českých i zahraničních autorů, která reagují vůči okolnímu prostředí. Sídliště v sobě z pohledu festivalu spojuje několik kvalit – jde o dobře dostupný, architektonicky kvalitní a svým vymezením velmi kompaktní prostor se zajímavou historií. Na festivalu se každoročně podílí jiní kurátoři, letos to budou Marcel Fišer a Pavel Vančát, kteří vybrali téma Vrstvy historie a otázku jejich smysluplné aktualizace. Koncepce kurátorů tentokrát spočívá nejen v tom, že zde jako v předchozích letech představí 13 uměleckých děl od českých i zahraničních autorů, která budou reagovat a komunikovat vůči okolnímu prostředí. Festival se tak hlásí jak k specifickému prostředí, v němž se koná, s jeho tradicí umělecké výzdoby, a také se snaží aby některé ze soch získaly své trvalé umístění.
Umělci, kteří se letos do festivalu zapojili, jsou Paweł Althamer, Miloš Cvach, Anna Hulačová, Johannes Makolies, Philip Topolovac, Nela Keroušová, autorské duo Johana Pošová a Barbora Fastrová, Hugo Demartini, Martin Zet, Vojtěch Rada, Václav Fiala a Markéta Othová. Všechna jejich díla se věnují historicitě vrstev, zkultivování veřejného prostoru, upozornění na současná společenská témata a v neposlední řadě a snaze vyvolat diskuze k daným problematikám.
Celý festival bude zahájen 16. června vernisáží v prostorách Centra architektury a městského plánování (CAMP), následovat bude vernisáž 17. června přímo v místě festivalu na Praze 10, kde proběhne komentovaná prohlídka instalací a následně občerstvení a hudební set DJ Aid Kid. Festival bude volně přístupný veřejnosti až do konce září 2020 a bude jej průběžně obohacovat doprovodný program zahrnující komentované prohlídky, workshopy a další.
redakce 16.12.2024
Poslední měsíce byly pro plánování akce jako je berlínský CTM velmi náročné, pořadatelé ale neztrácí naději a s odhodláním pracují na tom, aby se nakonec konala.
redakce 15.12.2024
Konferenční část festivalu nese téma „okraje“ a prozkoumávat se v ní bude geomuzikalita, hranice Atlantiku, přístupnost nebo to, jak finančně a kreativně přežívají umělci a umělkyně.
redakce 13.12.2024
Vůbec poprvé v létě do Brna zamíří legenda taneční klubové hudby Orbital.
redakce 11.12.2024
Z volné série klubových koncertů se transformuje v „plnotučný“ letní festival pod širým nebem.
redakce 08.12.2024
Guns N' Roses, kteří příští rok oslaví čtyřicet let na scéně, se nesmazatelně zapsali do rychle se rozvíjející rockové scény v Los Angeles.
redakce 07.12.2024
Rudimental majú na konte spolupráce s hviezdami ako Ed Sheeran, John Newman, Tiësto, Macklemore a mnohými ďalšími.
redakce 06.12.2024
Vega Trails je nový projekt hráče na kontrabas Mila Fitzpatricka známého ze sestavy kultovního londýnského tělesa Portico Quartet.
redakce 05.12.2024
V srdci festivalu leží nostalgie – zvuk kytary, harmoniky, piána a zpěvu, který odráží radosti i smutky našich životů.
redakce 04.12.2024
Nové objevy v dramaturgii zastoupí Josefína Trantinová s experimentálním projektem Fæ Bestia, která míchá žánry a reflektuje současná témata, či virtuální pophvězda Nivva.
redakce 04.12.2024
Žánrově rozmanitá nabídka 22. ročníku se rozšiřuje díky nově oznámeným interpretům o reggae, indie rock nebo electro pop.