redakce | Zprávy / Pozvánky | 08.02.2019
Jak relevantní jsou pro plánování měst urbánní etnické trhy? A jakou roli hrají takové trhy v životě lidí, kteří ve městech pracují a žijí? Těmito a dalšími otázkami se budou zabývat čeští, francouzští a britští vědci, urbanisté a autoři. Stane se tak v rámci veřejné diskuze, která proběhne 19. února v pražském Centru architektury a městského plánování (CAMP).
„Proberme vizuální dojmy z blešího trhu v Marseille a z pražské tržnice SAPA. Chceme mluvit o tamní pestrosti a o zkušenostech lidí s těmito místy,“ komentuje Stefanie Heublein z Goethe-Institutu: „Zajímá nás především téma neformálnosti, kulturní diverzity a vytváření sociálních vazeb, které na zmíněných tržištích vznikají,“ dodává. Diskuze je poslední akcí projektu Freiraum a završením spolupráce Goethe-Institutu s Institutem pro Demokracii 21 a nakladatelstvím Hors D'Atteinte. Celý projekt vznikl díky spolupráci Goethe-Institutů v Evropě a 53 partnerských organizací z oblastí kultury, vědy a občanské společnosti. Cílem je přitom posouzení míry svobody v jednotlivých evropských městech.
V průběhu večera se tak v prostorách CAMPu přestaví mj. mladá česká novinářka Magdalena Rejžková. Spoluautorka nekonvenčního průvodce po Marseille a Provence nazvaného Chtěj Marsej – průvodce pro lidi, co chtěj! bude diskutovat po boku Samuela Johnsona-Schlee, docenta socioekonomické geografie na londýnské South Bank University či Marie Hermannové, spoluzakladatelky francouzského nakladatelství Hors d'Atteinte. Zapojí se i Tereza Freidingerová, koordinátorka projektů s migrační tématikou pro organizaci Člověk v tísni, která se věnuje mj. migračním a adaptačním trendům Vietnamců v České republice. Řeč bude nejen o dojmech a zkušenostech s etnickými trhy v Praze a v Marseille, nýbrž i o materiální kultuře a o každodennosti konzumu. V obecné rovině bude otevřeno též i téma veřejného prostoru a zapojení marginalizovaných skupin obyvatel do rozhodování o jeho využívání.
Freiraum: Plánování měst a etnické trhy
19. 2. 2019 19:00
Centrum architektury a městského plánování, Praha
fb událost
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.