redakce | Zprávy / Pozvánky | 04.06.2019
Po shlédnutí skvělého koncertu Hiro Kone na loňském Berlin Atonal se pražské elektronické duo LOFN rozhodlo pozvat ji v rámci jejího evropského turné do Prahy. Právě toto vystoupení na Atonalu bylo platformou Resident Advisor uvedeno jako jedno z pěti klíčových vystoupení celého festivalu.
Irokézská fráze pro význam slov Hiro Kone by se doslovně dala přleložit jako “mluvil jsem”. Vhodné jméno pro americkou umělkyni Nicky Mao, známější jako Hiro Kone, která svými pocity brázdí napříč žánry od svého debutu z roku 2011. Její cesta začala spíše u elektroničtějších, popovějších skladeb, později byla evidentně inspirována etnickými nástroji a zvuky, tak jako představila na svém EP Fallen Angels. Temnější debut se skotským muzikantem Drew McDowallem, který svého času byl stálým členem projektu Coil, se ubírá do ambientnějších vrstev a industriálních ruchů. Její první LP Love is the Capital je zvukově výpravnější a v posledním LP Pure Expenditure se Hiro Kone oddává absolutnímu experimentu, zlámaným beatovým strukturám a technu.
Duo LOFN, za kterým stojí Aitcher Clark a Anna Myschkin či Anakver, dávají v tomto norskou mytologii inspirovaném hudebním projektu vzniknout hudbě, ve které se osobitě mísí prvky industrální hudby, ambientu, elektroniky či techna. Poprvé vystoupili v roce 2017, vedle Telefon Tel Aviv, od té doby se představili nejen pražskému publiku, hráli po boku Oake, Grebenstein nebo SØS Gunver Ryberg, zahráli v Berlíně na Krake Festival v Grießmühle či na loňském Lunchmeat Festivalu v Národní galerii v Praze. Často spolupracují s audiovizuální umělkyní Gabrielou Prochazkou. Do dnešního dne ve vlastním nákladu vydali single Invocation a dokončují společné EP.
Vizuální stránku večera bude mít na starost Gabriela Prochazka, mladá talentovaná novomediální umělkyně, za kterou stojí Lunchmeath Studio. Ve své tvorbě se primárně zaměřuje na práci se světlem a rozličnými světelnými zdroji ve formě objektů či instalací. Její světelné instalace a projekce bylo možné shlédnout na výstavách domácích i zahraničních, v rámci AV performance v pražských a berlínských klubech (Neone, Berghain / Panorama Bar, OHM Berlin, Funkhaus Berlin, Spektrum - art science community) i prestižních festivalech, spolupracovala s umělci jako je Robert Lippok nebo Neon Chambers (Sigha&Kangding Ray).
redakce 05.02.2025
Japonský umělec, DJ a hudebník hraje na několik tradičních i elektronických nástrojů (shamisen, kytara, baskytara, syntezátory, perkuse), z nichž některé si sám vyrobil.
redakce 04.02.2025
Singl Cleopatra má i vizuální zpracování, kterého se chopila Kiti Wullich.
redakce 03.02.2025
Stejně jako dokázal islandský nároďák porazit ten anglický, poráží Ari Eldjárn frontu komiků z mnohem větších zemí.
redakce 02.02.2025
Barcelonský producent a skladatel Raül Refree se pohybuje na pomezí experimentální hudby, populární produkce a filmových soundtracků.
redakce 02.02.2025
První večer bude věnován interpretacím textových partitur z cyklu Für kommende Zeiten.
redakce 01.02.2025
Vizuální zprostředkování bolesti, hluku i zvláštní sounáležitosti fanoušků tvrdé hudby, kteří se z celého světa každoročně sjíždějí v Trutnově.
redakce 31.01.2025
Kapela Laibach měla velký vliv na žánry i popularizaci industriální hudby.
redakce 30.01.2025
Jejich hudba je neúnavným proudem energie, plná nečekaných rytmů a experimentálních zvuků.
redakce 29.01.2025
Kapela si získává publikum syrovými písněmi s punkrockovou dravostí a naléhavými melodiemi.
redakce 28.01.2025
Morgan Garrett označuje svoji hudbu za no metal, tedy hybrid no wave a nu metalu. Je to vcelku výstižné... Punctum zve už za pár dní.