redakce | Zprávy / Nové desky | 25.07.2017
Že je Jan P. Muchow nejen zakladatelem kultovní Ecstasy of Saint Theresa a vyhledávaným producentem i remixérem, ale také jedním z nejoceňovanějších skladatelů filmové hudby, je věc dobře známá. Během dvaceti let Muchow složil hudbu k více než třiceti filmům. V několika filmech si i zahrál a hned svým hereckým debutem v hlavní roli filmu Šeptej se stal symbolem části generace 90-tých let. Přesto se Muchow rozhodl ve filmové tvorbě věnovat výhradně komponování hudby. Že to bylo rozhodnutí správné, dokazuje výčet ocenění, která Muchow za svoji filmovou hudbu obdržel: čtyři ceny Český lev a dalších pět neproměněných nominací, ceny České filmové kritiky nebo Slnko v sieti Slovenské filmové akademie.
Vedle bilanční kompilace The Antagonist, která vyjde u Supraphonu na CD, 2LP i digitálně 11. 8., uzrál čas i pro koncertní provedení v rámci projektu Jan P. Muchow & The Antagonists, který nabídne unikátní průřez Mouchowou autorskou tvorbou pro film. Stane se tak v pátek 25. 8. na festivalu filmové hudby Soundtrack Poděbrady, kde se Jan P. Muchow & The Antagonists, podpořeni Pardubickou komorní filharmonií, představí v exkluzivní koncertní premiéře poprvé naživo.
"První byla idea živého provedení. Drtivá většina mé filmové tvorby nikdy z pódia nezazněla. Když jsem postupně tuto myšlenku začal komunikovat s kolegy, kteří se na jednotlivých filmových projektech spolupodíleli, zjistil jsem, že se nabízí možnost koncertovat s tak fantastickými hudebníky jako jsou Marek Doubrava, Ema Brabcová, Václav Havelka, Marie Dorazilová, Jenovéfa Boková nebo Honza Janečka. Později jsem o vznikajícím projektu mluvil s producentem Supraphonu Michalem Mákou a on přišel s návrhem vydat album," vysvětluje Muchow genezi celého projektu.
Jak v koncertní, tak v albové podobě se můžeme těšit na čistě instrumentální scénickou hudbu i na písně napsané výhradně pro jednotlivé filmy. Nebývá moc časté, aby filmografie jednoho hudebního skladatele nabízela tolik písní a proto se Muchow rozhodl tuto část své filmové tvorby na albu akcentovat. Chybět tak nebude například dnes již legendární Lucky Boy z filmu Samotáři, temná balada Lay Down ze snímku Ve stínu, aktuální Cowboy of the River z Teorie tygra nebo westernovská Out of Shadow z polského filmu Yuma.
"Každá skladba má svůj jedinečný příběh a víceméně ke každé skladbě, kterou jsem složil, mám trvalou vazbu. A dost možná, když se mě zeptáte jiný den, budu mít jinou odpověď. Nicméně, ze zpívaných věcí bych v tento moment určitě nevynechal I'll Dream On z filmu Yuma a z instrumentálních A Beach, napsanou pro film Normal" dodává Jan P. Muchow, když přijde řeč na skladby, které by podle něj neměly na albu rozhodně chybět. Celkově se dostalo na dvacet skladeb v případě 2 LP, respektive sedmnáct v případě CD , které známe z filmů Samotáři, Ve stínu, Teorie tygra, Grandhotel, Muži v naději, Yuma, My 2, Jedna ruka netleská, Normal, Václav a dalších.
Výsledkem je pestrá hudební paleta emocí a nálad, v níž jednotlivé kompozice fungují samostatně i dohromady jako celek. Je to poslouchání křehké i rázné, pestré i minimalistické. Přesně jak se sluší a patří na reprezentativní kolekci, jež podtrhuje Muchowovu výjimečnou pozici na tuzemské hudební scéně i mezi zdejšími skladateli filmové hudby. Ta je navíc podtržena originalním vizuálním zpracováním celého projektu, o které se postaral uznávaný grafik Pavel Fuksa, který vytvořil pro oba nosiče speciální výtvarné provedení.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.