redakce | Zprávy / Nové desky | 04.04.2020
V roce 1984 ikona českého country a folku Wabi Daněk nahrál své první album Rosa na kolejích. Toto legendární album vydává Supraphon vůbec poprvé ve své historii na samostatném CD i s bonusy a v remasterované podobě také na LP.
Pro mnohé se Wabi Daněk stal autorem hymny, která zlidověla, a to nejen v trampském prostředí. Jeho skladby Nevadí, Píseň, co mě učil listopad či Hudsonské šífy jsou snad v každém zpěvníku a Outsider waltz nebo Ročník 47 pak vstoupily do pomyslné folkové síně slávy. Všechny je najdete na legendárním debutovém albu zlínského písničkáře, které nese stejný název jako ústřední megahit – Rosa na kolejích.
„Wabi mi kdysi říkal, že chtěl hrát Beatles a bigbeat, ale zjistil, že na to nemá hlas. Pak už přišla Rosa a bylo to jasný,“ vzpomíná David Landštof, producent posledního alba zpěváka, který byl kdysi po mnoho let hlavním protagonistou festivalu Porta v dobách jeho největší slávy a který si splnil sen, když stál na pódiu s americkou ikonou country Krisem Kristoffersonem. „Album vznikalo částečně u Wabiho na chatě, kam jsem vzal mixpult, magneťák, spoustu kafe a s Karlem Markytánem a Wabim jsme tak půlku věcí nachystali tam. Druhou část jsem pak aranžoval sám doma. Samozřejmě se pak ještě experimentovalo ve studiu Českého rozhlasu v Brně za velkého přispění zvukaře Karla Špalka a režiséra Aleše Podařila,“ říká o vzniku kultovního alba jeho producent Ivo Viktorín, spoluzakladatel skupiny AG Flek.
Velkou část své hudební kariéry strávil v duu se svým věrným druhem kytaristou Milošem Dvořáčkem. Poslední léta, ve kterých zažil velký comeback, mu zpříjemnilo umělecké těleso Ďáblovo stádo, uskupení mladých hudebníků a výtvarníku ve spojení se spisovatelem Michalem Bystrovem. Společně natočili dvě úspěšná alba, kde staré evergreeny pojali syrově a po svém. Vinylová reedice alba Rosa na kolejích nabízí remasterovaný zvuk a rekonstruovaný obal obsahující původní sleeve-note Václava Emingra a dobové fotografie Františka Heřmana. Na historicky prvním vydání na CD pak najdete dvanáct bonusů, které mapují období zásadních hitů od debutu až po poslední nahrávku z roku 2014 Wabi a Ďáblovo stádo – Příběhy písní. Vzniklo tak jakési „best of“ Stanislava Wabiho Daňka, které je obohacené o biografický text Mirka Černého. V bookletu CD najdete i fotodokument proměn zpěváka, kytaristy, skladatele a textaře, jehož příjemně civilní zjev i mužně podmanivý zpěv rozhodně patří mezi největší poklady naší folkové, country a písničkářské scény.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.