redakce | Zprávy / Pozvánky | 16.09.2020
Fotografická výstava Neznámo kam představuje výběr z celoživotního díla Jana Pikouse (1929-2017). Výstava fotografií Jana Pikouse bude zahájena vernisáží 22. září 2020 v 17 hodin a je doprovodným programem 24. Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
Jeho černobílé snímky jsou většinou nezávislé na fotografované předloze, díky rozmanitým technikám montáže a prolínání se stávají spíše jakýmisi obrazovými básněmi s uvolněnou imaginací. Tímto přístupem Jan Pikous vynikl už v 60. letech jako člen libereckého Studia výtvarné fotografie. Po roce 1992 zaznamenal Jan Pikous úspěchy svými výstavami v Japonsku. Z řady jeho výstavních katalogů a knižních publikací vyniká zvláště monografická kniha Subjektivní fotografie, která vyšla v roce 2008 v pražském nakladatelství Akropolis. Jan Pikous se věnoval také literární tvorbě a vydal několik knih krátkých próz a vzpomínek.
Kdybychom chtěli jedním slovem pojmenovat, co fotografie Jana Pikouse při vší různorodosti zvolených postupů spojuje, možná by se nabízelo slovo „přísvit“. Věci se u něj zjevují ve zvláštním, záhadném přísvitu. Připomíná to pocity, které můžeme znát z těch chvil, kdy se ocitneme o samotě v nějaké krajině a ona se okolo nás – ale zároveň i s námi – nenadále promění. Rozzáří se nebo zešeří, něco jí celou prostoupí, takže najednou působí jako dějiště, které nás někam přenáší nebo na něco připravuje. Není překvapivé, že Pikous byl po celý život náruživý pěší poutník. Všechny ty imaginární krajiny a přeludné horizonty na jeho snímcích byly možná jen snahou přiblížit se tomu, jak neskutečná umí být krajina, když ji dokážeme ve skutečnosti uvidět.
Jan Pikous – Neznámo kam
23. 9. – 21. 11. 2020
Dům Gustava Mahlera, Jihlava
web výstavy
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.