redakce | Zprávy / Festivalové | 23.10.2023
Sedmadvacátá dokumentární Ji.hlava začíná za pár dní. Letošní festival zahájí světová premiéra snímku Tady Havel, slyšíte mě?. Cenu za přínos světové kinematografii dostane Béla Tarr.
Letošní ji.hlavský festival zahájí snímek Tady Havel, slyšíte mě? režiséra Petra Jančárka. Snímek obsahuje dosud nikdy nepublikované záběry z posledních tří let života Václava Havla. Je o mnoha podobách odcházení a stárnutí velkého muže a o stále potřebné přítomnosti dramatika, vězně svědomí, občana, státníka a plachého režiséra vlastního života. Snímek je součástí soutěžní sekce Česká radost.
Cenu za přínos světové kinematografii letos dostane významný maďarský režisér Béla Tarr, jehož poslední film Turínský kůň (2011) byl oceněn například na festivalu Berlinale velkou cenou poroty, pro mnohé kritiky šlo o film roku. „Filmy Bély Tarra jsou známy divákům doslova na celém světě, často jsou také uváděny v přehledech nejvýznamnějších natočených filmů, pro mnohé filmaře je inspirací a mistrem. Například spisovatelka, teoretička a režisérka Susan Sontag jej v devadesátých letech nazvala zachráncem současného filmu. Zatímco ve svých začátcích natáčel krátké dokumentární filmy, především o dělnících a lidech na okraji maďarské společnosti, jeho poslední hrané spojuje nezaměnitelný minimalistický rukopis, minimalismus a apokalyptický nádech spojený s citem pro absurditu,“ říká ředitel festivalu Marek Hovorka. Ji.hlavské publikum se může těšit na Tarrovu masterclass i uvedení filmu Werckmeisterovy harmonie (2000).
Co nabídne letošní Ji.hlava dál? Třeba masterclass polské režisérky Agnieszky Holland o jejím diskutovaném dramatu Hranice (2023). „Všichni jsme zaznamenali agresivní rétoriku některých polských politiků vůči snímku Hranice, proti které se chceme jednoznačně vymezit a podpořit režisérku v její umělecké tvorbě. Zároveň nás zajímá, jak tento hraný film reflektující aktuální situaci na polsko-běloruské hranici vznikal, jak režisérka Hollandová proměnila živou realitu v hraný film a v čem je tento snímek stále dokumentární,“ říká Marek Hovorka.
Do Ji.hlavy se s masterclass vrátí po osmnácti letech také japonská režisérka Naomi Kawase, která patří přes tři dekády k nejvýraznějším asijským filmařkám. Její dokumentární i hrané filmy se vyznačují osobitou poetikou a citem pro filmový tvar a rytmus. Její tvorba vyniká empatickým zobrazením ženských hrdinek a témat, která v sobě nesou. Ceněná režisérka získala v roce 2005 v Jihlavě Cenu za přínos kinematografii. Ji.hlava představí režisérčinu dokumentární i hranou tvorbu. Její filmové zpracování olympijských her – Oficiální film olympijských her v Tokiu 2020 je vtahující podívanou vycházející z tradic japonské kultury. Na programu je také její hraný film Utiš vodu (2014), který pojednává o dospívání a smrti.
Poslední filmovou novinkou sekce Svědectví je snímek Útěk do Berlína režiséra Martina Froydy a spisovatele Jana Nováka, autora oceňovaného románu o bratřích Mašínech Zatím dobrý. Film mapuje stále kontroverzní příběh útěku tří odbojářů ze socialistického Československa do západního Berlína. Debaty po filmu se online zúčastní jeden z bratrů Mašínů: Josef Mašín mladší (1932). Snímek má premiéru ve stejnou dobu jako hraný film Bratři režiséra Tomáše Mašína.
Již posedmé ožije v Oblastní galerii Vysočiny platforma Ji.hlava dětem, která nabídne aktivity pro děti, teenagery i rodiče. Nově se MFDF Ji.hlava rozhodl více zaměřit na náctileté a přichystal speciálně pro ně program Ji.hlava Vibes, ve kterém se prolíná výběr filmů, koncertů, zážitků v game zóně a ve virtuální realitě s workshopy a debatami o současných tématech s inspirativními osobnostmi mladé generace.
Diskusní platforma Inspirační fórum bude i letos příležitostí objevovat nové perspektivy, posilovat dialog a vnášet do veřejného prostoru nové otázky o současném světě. Letošní ročník se bude věnovat vodě, umělé inteligenci, vesmíru, komunitám a také jídlu. Program slibuje debatu o „lokalismu“, ve které novinářka Petra Tajovsky Pospěchová, jihlavská politička a aktivistka Eva Nováková a farmář a zakladatel Biofarmy Sasov otevřou téma lokálních surovin: co nám brání z nich vařit, proč lokálně nevaří české restaurace a jak tento přístup funguje v zahraničí. Fórum nabídne také návod na udržitelné vaření z lokálních surovin v přímém přenosu.
více o festivalu zde
redakce 21.01.2025
Letošní ročník slibuje divoké novinky od temného operního undergroundu a křehkých emocí až po generativní syntézu a klubové vibrace.
redakce 17.01.2025
Hudba Jungle Debris sahá od hravých písniček a dronového minimalismu přes disonantní lyriku až k intenzivním a naléhavým projevům.
redakce 16.01.2025
Róisín Murphy je královnou třpytek, flitrů a opojného disco eskapismu.
redakce 14.01.2025
Letošní program se nese především ve znamení politiky a zákulisních mocenských tahanic, často založených na základě skutečných událostí.
redakce 09.01.2025
Sedm setů, z nichž jeden tentokrát zavítá ze Slovenska a hned dva budou mít světovou premiéru.
redakce 06.01.2025
Mezi první oznámená jména patří Daniel Romano's Outfit, kanadská punk-rock’n’rollová senzace známá nespoutanou energií a hypnotickými melodiemi.
redakce 06.01.2025
Jeho nové EP Last Child in the Woods mísí klavír se syntezátory, smyčci a dechovými nástroji.
redakce 05.01.2025
Oba se nebojí kombinovat klubové beaty s náladotvornou atmosférou, ambientními plochami a špetkou postrockové emocionality.
redakce 05.01.2025
Sobotní lineup ozdobí nejen kanadská Alanis Morissette, ale také tři české zpěvačky.
redakce 04.01.2025
Britští revolucionáři, kteří na festivalu oslaví neuvěřitelné půl století na hudební scéně (s několika přestávkami), se představí ve staro-novém složení.