redakce | Zprávy / Nové desky | 20.02.2015
Od vydání alba In Our Nature v roce 2007 uplynulo dlouhých osm let, které José González kromě koncertování strávil vymýšlením materiálu na další sólovou desku. "Původně jsem byl rozhodnutý, že se na Vestiges & Claws budu držet minimalistického stylu, který jsem představil na předchozích dvou albech. Jenže když jsem se pustil do samotného nahrávání, zjistil jsem, že většina skladeb zní mnohem lépe s přidanými kytarami, údernějšími bicími a doprovodnými vokály. Myslím, že jsem zvolil dobře, album je díky tomuhle přístupu mnohem zajímavější a různorodější," komentuje José Gonzáles.
Výsledkem je album, které je oproti těm předchozím méně striktní, méně puristické. Odkazuje na tradici protest songů, hraje si s prvky excentrického folku, mísí monotónní groovy a rytmy, frustraci i optimismus. José González na Vestiges & Claws ukazuje svou sebevědomou, zároveň však svobodnou a experimentující tvář.
Stejně jako předchozí Gonzálezova alba vznikala i deska Vestiges & Claws z velké části doma v kuchyni, částečně pak ve studiu Grammofonstudion v Göteborgu. Pozornému posluchači tak neuniknou v pozadí zvuky štěbetajících ptáků, skřípání dveří nebo lidského hlasu, které se do nahrávek dostaly omylem. Gonzáles takové ruchy nikdy nemaže, je přesvědčen, že právě s nimi písně lépe odrážejí intimitu prostředí, ve kterém vznikaly.
González dodává: "Natočit tohle album bez producenta bylo mým naprosto vědomým rozhodnutím. Chtěl jsem se tím vyhnout tomu, že výsledek bude moc vypulírovaný nebo naopak moc prvoplánově působivý. A navíc mě baví dělat si věci sám, mít absolutní kontrolu nad všemi uměleckými aspekty tvorby. V minulosti jsem se od producentů, se kterými jsem pracoval, naučil spoustu triků - třeba práci s deformací zvuku nebo hru s intenzitou, která dokáže navodit příjemnější zvuk. Občas je mi vytýkáno, že má hudba je příliš zmatečná, nepřehledná, ale já ty současné přečištěné styly opravdu nemám v lásce. Spíš směřuju někam mezi Shuggie Otise a Simona & Garfunkela."
Vestiges & Claws se z řady projektů, které má González dosud na kontě, vymyká tím, že je jeho prvním albem, které obsahuje výlučně původní skladby. Většina z nich se pak nějakým způsobem dotýká tématu civilizace, humanismu a solidarity. "Ano, řekl bych, že nové album se točí kolem jedné tematické linie. Je to takový hudební detailní záběr na malinkou světlemodrou tečku uprostřed nehostinného ledového prostoru. Oslava toho, že tu vůbec jsme a do jisté míry pokus motivovat lidi, aby lépe porozuměli sami sobě a žili lepší život, aby naplno využili tu omezenou dobu, kterou tu mezi narozením a smrtí máme. A ještě jedna věc – tentokrát jsem se nebál použít rýmy," uzavírá González s úsměvem.
José González (swe)
Support: Olöf Arnalds (is)
4. 3. 2015 20:00
Lucerna Music Bar, Praha
Vstupné: 540,- v předprodeji / 640,- na místě
www.facebook.com/events/387123534775734
www.jose-gonzalez.com
www.facebook.com/josegonzalezmusic
www.facebook.com/lucernamusicbar
www.musicbar.cz
www.dsmacku.com
Colours of Ostrava 2015
16. - 19. 7. 2015
Dolní Vítkovice, Ostrava
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.