redakce | Zprávy / Pozvánky | 24.03.2021
Kapely i interpreti se snaží pobavit fanoušky alespoň prostřednictvím sociálních sítí formou online koncertů. Pozadu nezůstává ani legendární kapela Už jsme doma, která již má pár podobných koncertů za sebou a nyní připravuje další. Ten nejbližší se uskuteční 26. března od 18:00 hodin a bude složen z repertoáru punk-rockové hvězdy osmdesátých let, kapely FPB.
Kapela FPB (Fourth Price Band) byla založena v roce 1980 v Teplicích zpěvákem a básníkem Miroslavem Wankem a jeho přítelem Petrem Růžičkou. K nim se brzy přidal bubeník Milan Nový a později kytarista Romek Hanzlík. Původní FPB, která byla jedna z prvních punk-rockových kapel v tehdejším Československu, se rozpadla v roce 1985, nástupnická FPB v jiném složení ukončila činnost v roce 1987. FPB jsou považováni za předchůdce Už jsme doma.
Speciální online koncert nazvaný Už jsme doma hrají písně FPB, který se uskuteční 26. března od 18 hodin se bude vysílat z pražského klubu Kaštan na facebookové stránce kapely, klubu, ale také na stránkách partnerů a zazní na něm lehce přearanžovaná verze 23 písní skupiny FPB. „Před krátkým časem zemřel ve věku 101 let Lawrence Ferlinghetti, americký beatnický básník. Jelikož v repertoáru FPB byla i píseň s jeho textem Pes, UJD věnují tento online koncert jeho památce a navrch i Janu Vodňanskému, jehož texty sice FPB nehráli, ale měli ho moc rádi. Jako textař byl pro FPB i pro UJD velkým a nedostižným vzorem,“ říká kapelník kapely Už jsme doma Miroslav Wanek.
Kapela Už jsme doma však nezahálí a během dubna a května odvysílá ještě dva další speciální online koncerty, oba s rozdílným programem. Na jednom z nich, který proběhne v půlce dubna, vystoupí i nehrající člen kapely výtvarník Martin Velíšek, který s kapelou vystupuje velmi sporadicky a kapela zahraje playlist složený ze své bohaté historie. V květnu se uskuteční třetí a v tuto chvíli poslední naplánovaný online koncert, který bude koncipován pro děti (i dospělé) a jmenuje se Pět ran do čepice. Tento program hrají, kromě Už jsme doma, i divadelní soubor Buchty a loutky, a akordeonista Michal Mihok. Kapelník Miroslav Wanek je autorem hudby a částečně i scénářů k úspěšnému loutkovému večerníčku Krysáci. Z několikavteřinových motivů, užitých v tomto seriálu, vzniklo třináct zcela nových písniček, které skupina Už jsme doma a přizvaný host Michal Mihok nacvičila v poloakustické podobě a sevřela v jeden komponovaný celek příběhem o hledání pátého kamaráda. Ke spolupráci byli přizváni i členové divadla Buchty a loutky, kteří celý příběh ilustrují, vyprávějí nebo matou, zcela v souladu s prostředím, kde se vše odehrává.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.
redakce 10.12.2024
Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.
redakce 09.12.2024
Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.
redakce 08.12.2024
Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.