redakce | Zprávy / Pozvánky | 28.04.2017
KRUH v květnu přivítá švýcarského architekta Christopha Gantenbeina z oceňovaného ateliéru Christ&Gantenbein, v Praze vystoupí vůbec poprvé. Jak se staví ve Švýcarsku a čím se vyznačuje práce studia, které má ve svém portfoliu jedny z nejvýznamnějších rekonstrukcí a výstavby nových muzejních budov?
V přednášce s podtitulem Víc než 100 let představí Christoph Gantenbein práci architektonické kanceláře Christ & Gantenbein z Basileje, která se zabývá architekturou jak na praktické, tak teoretické rovině. Ve svém portfoliu mají širokou škálu projektů – od staveb soukromých domů přes rekonstrukce a přístavby veřejných budov až po tvorbu infrastruktury a urbanistických plánů. Jejich hlavním zaměřením jsou ale muzejní budovy. Jsou autory rekonstrukce a rozšíření dvou nejvýznamnějších švýcarských muzeí - Švýcarského národního muzea v Curychu a Muzea umění v Basileji. „Přístavby a rekonstrukce muzejních budov nejsou v pojetí studia Christ&Gantenbein pouhým opakováním a kopií hlavní budovy. Ateliér vždy klade důraz na to, aby nová budova byla schopna pojmout zcela nové formy umění a jeho potřeby. Díky svému přístupu studio vyhrálo řadu soutěží, mimo jiné i tu na rozšíření basilejského Kunstmusea,“ říká k jejich tvorbě Marcela Steinbachová, Architektka roku 2016 a zakladatelka Kruhu. V soutěži porazili například i studio Zahy Hadid.
Studio představuje kvalitní a progresivní současnou švýcarskou architekturu a navazuje na úspěch jiného slavného dua Herzog de Meuron. Práce s materiálem a detaily jsou jejich hlavními atributy. Kancelář Christ & Gantenbein se na architekturu rozhodně dívá jiným pohledem a za to je také oceňována: 17 prestižních cen za poslední roky je toho dokladem. Stavby studia získaly například zlatou cenu Essence Award, „Best of the Best“ ocenění na RedDot Award nebo Media Architecture Biennale Awards. Mimo jiné vystavovali na 13. ročníku Mezinárodního bienále architektury v Benátkách. Ve svých návrzích se pohybují na hraně minimalismu a brutalismu. Za své projekty jsou mezinárodně uznávání a dostávají zakázky jak ve Švýcarsku, tak v zahraničí. Nyní pracují například na konceptech bytové výstavby ve Francii či v Německu a na přístavbě Muzea Wallraf-Ricahrtz v Kolíně nad Rýnem.
„Ve své práci se zaměřujeme na základní formy architektury. Myslím, že naše generace je už unavená z neustálého předhánění se hvězdných studií, kde se značka stává důležitější než samotná architektura. My se v každém projektu snažíme najít moderní, specifické vyjádření univerzální architektury. Více než kdy jindy máme zájem o univerzální architekturu, která není definována jmény jejích autorů, ale má sílu sama o sobě a je nadčasová,“ říká Christoph Gantenbein.
Švýcarský architekt Christoph Gantenbein se narodil v roce 1971. V roce 1998 absolvoval fakultu architektury na ETH v Curychu, hned poté založil společně s Emanuelem Christem vlastní ateliér, který v současné době zaměstnává 35 architektů. Společně také vyučovali například na Akademii architektury v Medrisiu, na Škole architektury a designu v Oslu či na fakultě architektury na ETH v Curychu. Nyní působí na harvardské univerzitě GSD (Harvard Graduate School of Design), kde se zabývají především problematikou měst. Do Prahy přijede vůbec poprvé v rámci cyklu Jiná perspektiva, který pořádá KRUH.
„Přednášky představí několik inovativních architektů, osobitých, tvůrčích a jedinečných, kteří přináší jiný pohled na architekturu, a to bez ohledu na zemi původu. Cyklus se bude zabývat různými tématy architektury: plánování měst, sociální výstavbou, reflexí architektury, rekonstrukcemi, urbanismem i experimentální architekturou,“ prozrazuje k tématu letošního cyklu Marcela Steinbachová. Právě nacházení jedinečného pohledu, který nekopíruje vzory, je kurátorským posláním tohoto spolku.
Kruh / Jiná perspektiva
4.5.2017, kino Světozor, Praha
www.kruh.info
Vstupenky je možné zakoupit v předprodeji kina Světozor
Přednáška je v angličtině bez tlumočení
redakce 05.11.2024
Knihy jsou zasazeny do jedinečné expozice, která jim zároveň dává vyniknout coby uměleckým artefaktům.
redakce 04.11.2024
Hrabě Orlok bude děsit ze stínů ambientního shoegazu.
redakce 04.11.2024
Příval koncertů přeruší dva večery v rámci Dne poezie, kde uvedou autorská čtení Alžběta Králová a vanjek.
redakce 03.11.2024
Současná formace Gongu slibuje psychedelický zážitek, který vás přenese zpět do 60. let.
redakce 01.11.2024
Listopad v Kabinetu múz rozjedou pražské kluci: dné a Dukla.
redakce 31.10.2024
Těšit se můžete na večer plný uhrančivé experimentální hudby, která se vrací na českou půdu po více než dvaceti letech. Režie: Jednota.
redakce 31.10.2024
Rozhovor s Kaliou Vandever, artist talk Davida Grubbse, workshop o songwritingu a komponování s Jamesem Tothem a přednášku s Thorem Harrisem a další.
redakce 30.10.2024
Večer slibuje podmanivou směsici melancholie a osobitého přístupu k r&b, který osciluje mezi nádechy soulu, gospelu a experimentální elektroniky.
redakce 30.10.2024
Album jde ruku v ruce se dvěma obrazy, které Bert během tvorby namaloval, první z nich se pak zároveň stal obalem desky a ovlivnil i scénografii na chystaném křtu.
redakce 30.10.2024
Areál kláštera nabídne čtyři stage, každou s odlišným hudebním i vizuálním konceptem.