redakce | Zprávy | 09.01.2022
Miroslav Balaštík a Martin Stöhr odcházejí z vedení časopisu Host, novým šéfredaktorem je spisovatel Jan Němec.
Miroslav Balaštík odchází po téměř třiceti letech z postu šéfredaktora. Časopis převzal v roce 1995, kdy vycházel nepravidelně několikrát do roka jako literární sborník. Společně s Tomášem Reichelem a Martinem Stöhrem postupně vybudovali měsíčník, který je již řadu let nejvýraznějším a nejkomplexnějším literárním periodikem u nás s rozsáhlou autorskou a čtenářskou základnou. „U časopisu se stoletou tradicí je důležitou kompetencí šéfredaktora vyvažovat vlastní ego odpovědností k tomu, co člověka přesahuje,“ vysvětluje Balaštík. „Host má za sebou nejdelší nepřerušenou etapu vydávání ve své historii a jako jeho nejdéle soužící šéfredaktor jsem do něj za tu dobu vložil všechno, co znám a umím. Odcházíme proto, aby se redakce mohla významně obměnit a Host získal zase nový impuls. A odcházíme s jistotou, že Zdeněk Staszek jako nový zástupce šéfredaktora a redaktoři Eva Klíčová, Radek Štěpánek a nově i Václav Maxmilián budou dál garantovat jeho vysokou profesionalitu a kontinuitu,“ říká bývalý šéfredaktor. Zástupce šéfredaktora Martin Stöhr dodává: „Během několika posledních let se výrazně rozrostla produkce nakladatelství Host, na jehož chodu a vedení se rovněž spolupodílíme. Tento dvojí závazek nebyl dobrý ani pracovně, ani ideově, vnímali jsme jako žádoucí, aby tyto subjekty nebyly personálně ani nijak jinak propojené.“
Novým šéfredaktorem je od 1. ledna 2022 spisovatel a dlouholetý editor časopisu Jan Němec. „Kromě emancipace časopisu od nakladatelství se Host otevře tematicky. Literaturu vnímám spíš jako určitou senzitivitu a úhel pohledu na svět než jako předmět, o kterém by se mělo číslo od čísla referovat. Obdivuju časopisy jako New Yorker nebo Paris Review pro jejich velkorysost, v českém literárním prostředí spíše vzácnou. Mým cílem je přetvořit Host v měsíčník pro všechny, kteří mají čas číst, a věří, že kultura je na konci dne důležitější než politika.“
V polovině ledna vychází první letošní číslo Hosta, připravované již částečně v novém redakčním složení. Titulní rozhovor s Helen Oyeyemi, britskou spisovatelskou nigerijského původu žijící v Praze, vedl Ladislav Nagy, překladatel a držitel ceny Magnesia Litera. Tématem čísla je teprve druhý subsaharský nobelista v dějinách Abdulrazak Gurnah; jako jediní přináší časopis Host jeho nobelovskou řeč v češtině. Americká spisovatelka Diane Simmons se vypravila do Česka, aby pochopila, proč už nemáme rádi Václava Havla, a napsala o tom esej. A v kritické části Hosta se Karel Veselý zamýšlí nad knihou Pavla Klusáka Gott, československý příběh. Jako bonus nové číslo přináší textové zprávy nedávno zesnulého básníka Karla Šiktance.
redakce 21.11.2024
Spolupráce so zahraničnými umelcami z Londýna, Bristolu, Prahy a Tokia dodávajú albumu medzinárodný charakter.
redakce 21.11.2024
Jejich hudba kombinuje avantgardu s útulností, kakofonii s melodií a jazykové propasti s krásou.
redakce 21.11.2024
Clock DVA neúnavně pokračují v nahrávání své hudby a uvádění odvážných audiovizuálních postcyberpunkových projektů.
redakce 20.11.2024
Po dvouletém období introspekce a odmlky na sociálních sítích se Giudi rozhodla sdílet svou osobní cestu a transformaci, na které spojila svou energii i s Fallgrapp.
redakce 20.11.2024
Po jarním vyprodaném koncertu ve Foru Karlín nyní zamíří v rámci svého turné Miss Possessive do největší české haly.
redakce 20.11.2024
Husův sbor zaplní abstraktní, rozostřené, kvadrofonní textury legendy německé elektronické scény Jana Jelinka.
redakce 19.11.2024
Bludičky z povier, ktoré nesú blikajúce svetlá a v noci ľudí navigujú do močiarov, sú vo videoklipe metaforou vysporiadania sa s klamármi a zavádzačmi.
redakce 19.11.2024
Důmyslně orchestruje zvuk, vizuální prvky, materiály, fyzikální jevy a matematické pojmy do strhujících živých představení a instalací.
Mariia Smirnova 18.11.2024
V honbě za lepším životem, který vám tu nikdo neslíbil, se platí velmi vysoká cena – cena věcí, kterých jste se museli vzdát.
redakce 18.11.2024
Kapela na scénu vrací svůj charakteristický psychedelický art pop, který kombinuje taneční rytmy, jazzové prvky a math rockové zvraty.