Zprávy / Festivalové

PAF 2016 se nezadržitelně blíží

PAF 2016 se nezadržitelně blíží

redakce | Zprávy / Festivalové | 18.11.2016

PAF je olomoucká kulturní platforma zabývající se filmem a současným uměním. V prvních prosincových dnech pořádá v Olomouci jubilejní 15. ročník Přehlídky filmové animacem a současného umění. Přehlídka filmové animace a současného umění je nejstarším a nejprogresivnějším festivalem věnujícím se fenoménu animace v České republice. V roce 2016 se odehrává od čtvrtka 1. do neděle 4. prosince prostřednictvím více než osmdesáti dramaturgických bloků na dvaceti samostatných místech Olomouce, přičemž k nejvýraznějším programovým událostem dochází tradičně v Uměleckém centru Univerzity Palackého UC UP Konvikt.

PAF přesáhl organizací a kurátorstvím projekcí a výstav středoevropský prostor a v dnešní době úspěšně expanduje na mnoho míst Evropy, přičemž si unikátní pozici dokázal vytvořit také v kulturně dominantním prostředí amerického New Yorku, kde proběhl letos 10. listopadu třetí ročník PAF New York v jednom z nejvýznamnějších současných amerických nezávislých kulturních center Pioneer Works v Brooklynu.

Program festivalu sestává v roce 2016 ze čtyř hlavních, tematicky profilovaných programových sekcí – Proč se dívat na zvířata?, Jiné vize, Film Labor a Aport animace, které proběhnou v průběhu čtyř prosincových dnů na více než dvaceti místech města Olomouc, přičemž řada projekcí bude připravena speciálně pro vybrané prostory. "Jubilejní ročník PAF 2016 se koncentruje pouze na čtyři sekce, z toho dvě tradiční (Jiné vize, Aport animace) a dvě kurátorsky připravené speciálně pro PAF (Proč se dívat na zvířata?, Film Labor) a více než kdy jindy usiluje o vytvoření homogenního a současně významově ambivalentního programu koncentrujícího se do jediné organické identity, kterou je sám smyslově intenzivní čtyřdenní festival, jeho bytí a bytí jeho návštěvníků v kulisách zimní Olomouce," přibližuje atmosféru připravovaného festivalu jeho ředitel Alexandr Jančík.

Program PAFu je složen z více než osmdesáti programových bloků – jedná se o unikátní PAFem iniciované produkce filmových projekcí, audiovizuálních performance či instalací. Dále o prezentace a přednášky domácích i světových tvůrců a expertů. Součástí PAFu jsou letos světové premiéry středometrážních snímků a animovaných pásem. Součástí programu jsou i dílny a projekce zaměřené na dětské publikum. Významnou pozici má jubilejní desátý ročník v domácím i mezinárodním prostředí zásadní festivalové soutěže českého pohyblivého obrazu Jiné vize CZ.

"Pohled na zvířata je přirozenou součástí nesčetného množství příběhů, filmů či uměleckých děl. Nabízí se příležitost nahodile pracovat s klasickými představiteli z literatury, ilustrací a animovaných filmů," Martin Mazanec, hlavní dramaturg PAF. Název hlavní programové sekce a podtitul celého letošního ročníku Proč se dívat na zvířata? je přejat ze stejnojmenné eseje britského publicisty a kritika umění Johna Bergera, který v textu z roku 1977 vyšel z předpokladu, že zvířata jsou součástí okruhu lidského okolí, "jsou nám podobná a zároveň nepodobná". Tato ikonická, ale dobově a politickými východisky autora poznamenaná stať, tematizující mj. polidšťování zvířat a význam zoologických zahrad, se stala výchozím materiálem pro všechny přizvané hosty, kteří v rámci výročního ročníku PAFu budou v Olomouci přítomni. K tematickým přednáškám byla přizvána polská teoretička animovaného filmu Olga Bobrowska, entomolog a filosof Stanislav Komárek, komiksový teoretik Pavel Kořínek či expertka na vizuální studia a tvorbu Johna Bergera Andrea Průchová.


K produkci nového projektu byla přizvána Lolina, bývalá členka hudebního projektu Hype Williams, známá též jako Inga Copeland, která připravuje vystoupení ve spolupráci s hudebním producentem Johnem T. Gastem a estonskou vizuální umělkyní Edith Karlson. Performance Transplant vytvořil zakladatel labelu PAN Bill Kouligas společně s vizuálním umělcem Harmem van den Dorpelem. Dalším projektem reflektujícím téma Bergerovy eseje je společné vystoupení Decession Piece, v současnosti jednoho z nejvlivnějších hudebních producentů Jamese Whippla aka M.E.S.H. společně s americkým umělcem a animátorem Michaelem Guidettim. Z českého prostředí přijali výzvu na vytvoření originálních projekčních a instalačních událostí umělci Jakub Jansa, Matěj Smetana či Josef Mrva.


Vedle projekcí klasických, kultovních i nových celovečerních snímků se zvířecí tematikou (Bambi, Syn bílé kobyly, Ming of Harlem) a animovaných pásem nejen pro dětské publikum (Hup a Hop, Míša Kulička, Žofka, O chytré kmotře lišce) je jedním z výrazných momentů i festivalová premiéra filmu Červená želva holandského režiséra Michaëla Dudoka de Wita, který film v Olomouci osobně uvede. Jedná se o první celovečerní počin kultovního japonského studia Ghibli, který vznikl ve spolupráci s evropskou produkcí. O filmu se mluví i jako o žhavém kandidátovi na Oscara. Tento magický filmový sen o životě v ráji získal v sekci Un Certain Regard na festivalu v Cannes Zvláštní cenu poroty. Premiéra proběhne v Kapli Božího a pro širokou veřejnost bude film během PAFu uveden také v Kině Metropol. PAF premiéru připravil spolu s distribuční společností Aerofilms.

Jediná existující soutěž festivalu, specializovaná na umění českého pohyblivého obrazu, slaví své desáté výročí. Pod kuratelou vybraných osobností a posudkem desítky pestře složených porot mapují Jiné vize díla z české produkce pohyblivého obrazu, která oscilují na pomezí videoartu, animace, experimentálního filmu a výtvarného umění. Desítku prací do soutěžního výběru, které se mezi sebou utkají o přízeň odborné mezinárodní poroty, sestavil přední český kurátor a teoretik umění Karel Císař, spolupracující na instalačním řešení Jiných vizí s Dominikem Langem v Atriu Konviktu.

Sekce Film Labor, připravená přizvanými externími dramaturgy a stálými spolupracovníky PAFu Alexandrou Moralesovou a Georgym Bagdasarovem, představí současnou experimentální tvorbu v rámci činnosti filmových laboratoří spravovaných samotnými umělci – tzv. artist- run film labs. Více než pět desítek takových kolektivních uměleckých filmových labů po celém světě se zabývá filmem ve smyslu práce s filmovým materiálem, každý z nich představuje různý způsob existence, každý je součástí odlišné společenské situace, všechny však svým členům umožňují tvorbu v médiu filmu v době digitálního soumraku. Náplň programové sekce prezentované na PAFu přiblíží osu protínající tři pomyslné filmové krajiny: Grenoble, Berlín a Barcelonu. Hosty budou Riojim a Joyce Lainé z labu MTK (1992, Grenoble), Gaëlle Rouard a Xavier Quérel, kteří u zrodu labu MTK stáli také, představí však další dvě filmové laboratoře z regionu Rhône-Alpes; dále duo Distruktur: Melissa Dullius & Gustavo Jahn z LaborBerlinu (2007, Berlín) a Adriana Vila Guevara a Luis Macías z Crater-labu (2014, Barcelona).

"Aport" přibližuje aktuální podoby animace (nejen) na domácí scéně, ať už v podobě prezentace autorských děl, projektů a připravovaných snímků, nebo vyvíjených počítačových her či aplikací. Představí se animovaný snímek První sníh, slovenský seriál Vincent & Sheep, české počítačové hry Golem, Factorio a Hravouka. Krom toho nabízí Aport animace také workshopy určené nejen dětským návštěvníkům – Lunapark filmových vynálezů, Malí animátoři a Vteřinová videa: První vlaštovka. Současný ročník Aport animace nabídne rovněž tři světové premiéry.

Info

15. Přehlídka animovaného filmu Olomouc
1. - 4. 12. 2016
Olomouc

www.facebook.com/events/1682547492074305
www.facebook.com/PAFOlomouc
www.pifpaf.cz

Foto © Monika Abrhámová

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Prague Sounds začínají co neslyšet

redakce 01.11.2024

Vedle již oznámených vystoupení přidává nyní festival Prague Sounds dvě vzpomínkové akce.

Ostrava Kamera Oko letos míří na dokument

redakce 29.10.2024

Festival Ostrava Kamera Oko je známý tím, že svůj program pořádá nejen v tradičních kinosálech, ale i mimo ně.

Mezipatra odhalila téma, znělku i program

redakce 28.10.2024

Deset celovečerních snímků bude soutěžit o hlavní cenu poroty a 41 krátkometrážních snímků o cenu studentské poroty.

Brutal Assault 2025: Gojira, Dimmu Borgir, Ministry a další

redakce 25.10.2024

Dvacátý osmý ročník festivalu Brutal Assault hlásí dvacet oznámených kapel.

Prague Music Week poprvé ocení výjimečné počiny

redakce 24.10.2024

O oceněných v sedmi kategoriích - venue, počin, festival, novinář/novinářka, osobnost, inovativní dodavatel a Best Border Breaker Artist - rozhodne odborná veřejnost.

Max Cooper představí novou 3D/AV show

redakce 18.10.2024

Cooper připravuje na únor vydání nového alba a v březnu ho představí společně s novou vizuální show v rámci festivalu Spectaculare.

Festival Sonda rovnou na několika místech

redakce 17.10.2024

Hlavní koncertní večer festivalu proběhne 23. listopadu v kostele Československé církve husitské Husův sbor a v blízkém Studiu Marta.

Blues Alive s třiceti zahraničními bluesovými špičkami

redakce 15.10.2024

K dalším zahraničním vystupujícím patří objev Dana Auerbacha z The Black Keys, alabamský písničkář Early James.

Desetidenní Ji.hlava jako pocta dokumentární reflexi světa

redakce 14.10.2024

Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava letos nabídne 340 filmů v soutěžních i nesoutěžních sekcích.

Hear Me! letos v Ústí nad Labem

redakce 13.10.2024

Festival volné improvizace a jiné hudby nabídne rozmanitý program: zvukové performance, vystoupení experimentálních elektronických hudebníků, participativní zvukové procházky a přednášky.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace