redakce | Zprávy | 09.10.2021
6. října vyšel dvacátý třetí díl Vysílače, podcastu festivalu Žižkovská noc, nesoucí název Hudebnice: pohled z backstage. Snaha musí vzejít odspodu. Věnuje se tématu postavení žen v hudebním průmyslu, a navazuje tak na dva předchozí díly, které se věnovaly sexismu a ženské zkušenosti v hudbě.
Vznikla tak série mapující nerovnosti a bariéry, kterým ženy na hudební scéně čelí, vycházející jak ze zkušeností samotných mluvčí, tak z ankety, kterou tým Vysílače mezi hudebnice a hudební profesionálky rozeslal. Zatímco první díl série se soustředil na obecné pojmenování problémů, situaci v rapu a srovnání se zahraničím, v navazující debatě druhého dílu zazněly osobní zkušenosti českých a slovenských hudebnice o zdejší atmosféře a tlacích, se kterými se setkávají. Nejnovější díl se tentokrát zaměřil na roli bookerů a bookerek, a na to, co je možné dělat pro změnu. Hosty posledního dílu byli Barbora Šubrtová, dlouholetá dramaturgyně festivalů Metronome a United Islands, a David Čajčík, promotér Heartnoize Promotion a booker pražského klubu Roxy. V minulých dvou dílech série se objevily socioložka Anna Oravcová, hudebnice a kurátorka pražské Synth Library Mary C, antropoložka, spisovatelka Pavla Jonssonová, Katarína Kubošiová alias Katarzia a Aneta Martínková alias Margo.
„Za mě by bylo fajn, kdyby se, hlavně v mainstreamových médiích, rétorika z hudebního průmyslu nesla spíš v rovině ‚nemáme na to‘, než ‚bude to na úkor kvality,“ vyjádřil se David Čajčík v podcastu k tématu genderově vyrovnaného zastoupení na koncertech. Kvalitních umělkyň je údajně dost, problémem je ale potřeba velkých českých festivalů prodat dostatek lístků, což klade vysoké nároky na popularitu hlavních umělců, kteří jsou hlavním lákadlem pro návštěvníky. Na další pro Česko specifický problém bránící změně systému upozornila Barbora Šubrtová. „Necítím, že by tady byla, a to (až na výjimky) i ze strany umělkyň a profesionálek, touha to k nějakým kvótám a něčemu podobnému posouvat. Něco takového je branné ne vyloženě jako stigma, ale rozhodně to není cool.“ Rozdíl oproti situaci v zahraničí, kde je spolupráce a sdružování se žen v hudebním průmyslu běžné, Šubrtová přisuzuje působení feminismu.
více o podcastu zde
redakce 23.12.2024
Všechno si dělá sám, od nahrávání, produkce, mixů až po marketing. A proto je to všechno tak jedinečné.
redakce 21.12.2024
V prestížnych hudobných cenách European Festival Awards získala až štyri nominácie.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Každá z uvedených písní nabízí jinou atmosféru, většinově se ale nahrávka nachází v prostředí folku a country.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 18.12.2024
Festival Sundance je největším festivalem nezávislých filmů ve Spojených státech a patří mezi nejprestižnější na světě, vedle Cannes, Benátek a Berlinale.
redakce 17.12.2024
Na aktuální šestý ročník se Moody Moon Noize vrací do Chomutova potřetí a pořadatelé slibují další exkluzivní lokace – například Městské divadlo nebo Bezručovo údolí.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.