redakce | Zprávy / Úplňkové | 25.01.2022
Jak se do české nezávislé hudby dostaly sebevědomé mladé ženy? Proč současní hudebníci zpívají o bezpečí? Jak se v českém rapu „dělá“ muž? Nad těmito a dalšími otázkami se můžete zamyslet společně s čtyřdílnou podcastovou sérií Území ozvěn. Pro hudební časopis Full Moon a ceny Vinyla ji připravila Aneta Martínková ve spolupráci s hudebním publicistou Pavlem Turkem, sound designérem Martinem Tvrdým a grafičkou Zuzanou Malou. První díl Tančit sama v podcastových aplikacích vyšel v úterý 25. ledna 2022.
Série se zaměřuje na to, jak se do českého éteru otiskují globální hudební trendy a témata a jakou specifickou podobu v něm nabírají. Ve čtyřech audio esejích se na cestě za porozuměním české hudbě potkávají osobní prožitky hudebnice a publicistky Anety Martínkové s širším společenským kontextem. Díl Tančit sama přibližuje proměnu přemýšlení o ženách v českém uměleckém světě. Proč je pro Anetu jako mileniálku vyrůstající v atmosféře přelomu tisíciletí zlomové sledovat úspěch hudebnic jako jsou Tea Sofia, Amelie Siba nebo Annet X? A proč byl feminismus až donedávna i mezi českými intelektuály považovaný za směšný?
„Měla jsem pocit, že spoustu událostí, které se na české hudební scéně dějí, máme tendenci nazírat zahraniční optikou, překládáme si je skrze zahraniční publicistiku. I když jde často o skutečně globální trendy, můžou mít různé odstíny a detaily, které nám uniknou, pokud se nezaposloucháme pořádně. Chtěla jsem témata jako feminismus v hudbě nebo proměnu rapu v komerčně nejúspěšnější žánr pochopit skutečně v domácím kontextu, spojit vzestup různých směrů a žánrů s proměnami společenské atmosféry v České republice. Abych nemusela na hudebníky z domácí scény koukat jako na prodloužené ruce zahraničních trendsetterů, ale jako na skutečné barometry zdejších nálad,“ říká Aneta Martínková, která je držitelkou hned dvou ocenění Vinyla. Objev roku jako Margo získala za debutové album z roku 2019, loni uspěla v prvním ročníku Ceny Jany „Apačky“ Grygarové pro mladé hudební publicisty a publicistky do 27 let.
Girl power aktuálně hýbe globálním popem, i na českých pódiích vídáme čím dál více mladých žen. Jaké překážky ale měla tvorba hudebnic v českém prostředí a proč je pro autorku pohled na množství dospívajících umělkyň na hudební scéně v Česku malý zázrak? „Aneta Martínková do domácí kulturní žurnalistiky přináší velice svěží pohled. Aktivně se zabývá nejen otázkami feminismu nebo girl power, její inspirativní postřehy jsou plné překvapujících odhalení, rozhledu i kontextu a v neposlední řadě jim nechybí ani smysl pro humor. Nespokojuje se pouze s psaním textů, ale neustále pátrá po dalších cestách a nových formách vyjádření. Podcastová série Území ozvěn toto vše jen podtrhuje, důležitá je také skutečnost, že se v ní její autorka zabývá primárně českou scénou, aniž by se přitom nutně musela uchylovat k často nadužívaným srovnáním,“ dodává šéfredaktor Full Moonu Michal Pařízek.
Podcast Území ozvěn vzniknul v rámci projektu Full Moon Forum a Vinyla a s podporou Ministerstva kultury ČR. Vycházet bude v týdenních intervalech od 25. ledna do 15. února. Na úvodní část Tančit sama naváže díl nazvaný Necítit nic. Ten se ponoří do textů první generace rapperů, která prorazila v prodejnostních žebříčcích, jmen jako Yzomandias, Viktor Sheen, Nik Tendo nebo Ca$hanova Bulhar. Jejich příběhy napovídají mnohé i o současné představě mužství nebo dědictví rodinných traumat. Třetí díl Přestat se ničit sleduje na příkladu umělců post-hudba, Severní nástupiště a Miss Petty proměnu hudebníka ze sebedestruktivního rebela na lidskou bytost, která touží po bezpečí. Poslední díl Naslouchat neviditelným se pak za zpracovaným hudebním terénem ohlíží a přemýšlí nad tím, komu se v české společnosti dává hudba hlas a kdo by naopak mohl být slyšet víc.
„S podcastem Území ozvěn Aneta Martínková otevírá novou tradici. Chceme laureátům Ceny Jany ‚Apačky‘ Grygarové nabídnout zázemí a podporu k tomu, aby se v publicistice posunuli dál. Podcast se ve vztahu k hudbě ukazuje jako ideální médium a doufáme, že letošní vítězové ceny na její práci naváží,“ uzavírá za koordinátory cen Vinyla Tomáš Grombíř.
Organizátoři Vinyly dále připomínají, že 31. ledna je uzávěrka výzvy Bastl Electronic Track pro mladé hudební producenty a producentky do 25 let a druhého ročníku Ceny Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku. Slavnostní večer jedenáctého ročníku Vinyly spojený s předáváním cen ve všech kategoriích proběhne ve středu 23. února v pražském Lucerna Music Baru. Na exkluzivním koncertu zahraje kapela DVA a dva zástupci nominovaných umělců. Bližší informace o hudebních cenách Vinyla i nominacích za rok 2021 naleznete na webu.
redakce 17.12.2024
Na aktuální šestý ročník se Moody Moon Noize vrací do Chomutova potřetí a pořadatelé slibují další exkluzivní lokace – například Městské divadlo nebo Bezručovo údolí.
redakce 12.12.2024
Titulní téma otevírá rozsáhlý rozhovor, který s Jarcovjákovou vedla další známá česká fotografka Julie Hrnčířová.
redakce 03.12.2024
Playlist, tipy na dárky, soutěže, vstupenky na koncerty a další srandy.
redakce 28.11.2024
Magazín nabízí rozhovory s hudebními jmény jako Xiu Xiu, Anki, Viktor Ori nebo Role, profilové články o Jamie xx, Ekin Kil nebo Chat Pile. Pusťte si k tomu náš pleják.
redakce 14.11.2024
The Cure se blíží padesátému výročí existence a aktuální písně ztraceného světa patří k jejich nejlepším. Předposlední letošní číslo Full Moonu nemohlo patřit nikomu jinému.
redakce 06.11.2024
Říjnové vydání Full Moonu se detailně zaměřuje na atlantskou scénu, přináší profily Outkast a Killer Mike, a analyzuje vlivy, které formovaly místní hudební podhoubí. Pleják k tomu.
redakce 31.10.2024
Cestovní kancelář Full Moon nabízí nový zájezd. Čerstvá várka Full Moon Coffee pochází z oblasti Copán v Hondurasu, od farmářky Sindy Fortín.
redakce 17.10.2024
Titulní strana patří jedné z tamních největších hvězd, raperovi, herci a režiséru Donaldu Gloverovi, vystupujícímu coby Childish Gambino, který měl v listopadu poprvé vystoupit v Česku.
redakce 03.10.2024
Přestože Oneohtrix Point Never přeložil své turné na rok 2025 a do Prahy tentokrát nezavítá, v aktuálním čísle se o této výrazné osobnosti globální hudební scény dozvíte hodně.
redakce 18.09.2024
Téma věnované výrazné osobnosti globální hudební scény otevírá exkluzivní rozhovor Jonáše Kucharského, Oneohtrix Point Never se v něm obrací nejen ke kořenům.