redakce | Zprávy / Festivalové | 09.06.2015
Kromě výjimečného programu ze všech koutů světa se můžete mimo jiné těšit na bohatý program pro děti od dvou let (interaktivní objekty Marianny Stránské, dílnička animace Aeroškola, představení mima a bublináře Václava Strassera, školička žonglování, letadlo Libora Veselého), rodiče naopak ocení školičku Hospodyňky s profesionálními chůvami, kterým budou moct na chvíli svěřit své děti a jít zhlédnout výstavu plakátů Rachotu, prezentace neziskových organizací či prodej hudebních nosičů a publikací. Seznamte se s letošními účinkujícími Respect festivalu.
SOBOTA 13/6 – PARK LADRONKA:
Salif Keita (Mali): Stěžejní postava africké hudby
Život Salifa Keity je stejně pozoruhodný jako jeho hudba. Narodil se potomkům císařského rodu jako albín, což je v Africe symbol neštěstí. Díky albu Amen s Carlosem Santanou a Joem Zawinulem se stal prvním Afričanem nominovaným na Grammy. Mistr západoafrických rytmů, jeden ze zakladatelů žánru Afro-pop, přijíždí poprvé do Prahy s akustickým projektem.
Paolo Angeli (Italy): Avantgardní kytara s kořeny v tradici Sardinie
Excelentní sólista, jehož tvorba spočívá v propojení tří rovin: hráčské, kompoziční i nástrojářské. Jeho inspirační zdroje se nachází v tradiční hudbě Sardinie a soudobých experimentech. Preparovaná kytara vlastní výroby s 18 strunami, přídavnými pružinami a pedály připomíná malý orchestr. Stavbu nástroje si u něj objednal mimo jiné i Pat Metheny.
Susheela Raman (India/UK): Princezna asijského undergroundu
"Když slyšíte jihoindickou hudbu s bluesovým feelingem anebo klasiku Lou Reeda s příchutí Madrásu, ocitáte se v krajině jménem Susheela." Spolu se svým producentem a kytaristou Samem Millsem byla nominována na britskou cenu Mercury, tvůrčím balancováním mezi Západem a Východem získala světové renomé.
Lula Pena (Portugal): Básnířka s kytarou spojující fado s šansonem
Za portugalské blues bývají označovány silně osobní a poetické písně zvané fado, jež proslavila Mariza. Na svém prvním albu Lula spojuje fado s francouzským šansonem i styly z dalších zemí lusofonní oblasti. „Portugalská zpěvačka s hlubokým hlasem, která zpívá jako básník,“ prohlásil o ní velikán brazilské hudby Caetano Veloso.
Abavuki (South Africa): Orchestr marimb a žesťů z Kapského města
Osmičlenná sestava kombinuje dechy s širokou paletou rytmických nástrojů, od bicích až po ústřední melodické marimby. Hudba s kořeny v afrických townshipech, jazzu i afrokubánských rytmech. Intenzivní taneční zážitek.
NEDĚLE 14/6 – PARK LADRONKA:
Amadou & Mariam (Mali): Legendární slepecký pár z Mali
Kytarista Amadou a zpěvačka Mariam ztratili zrak v dětství. Seznámili se ve škole pro nevidomé, vychovali tři děti a jsou nejúspěšnější afropopovou kapelou současnosti. Jejich alba produkují velikáni jako Damon Albarn či Manu Chao, který s nimi natočil jedno z nejprodávanějších afrických alb všech dob, Dimanche à Bamako.
Spiro (UK): Experimentální folk a postupy minimalismu v tempu taneční hudby
Hudba, kterou hraje britská čtveřice Spiro, je muzikologický oříšek. "Kombinace houslí, mandolíny a kytary působí jako folk, ale ve skutečnosti jde o navzájem propojené smyčky, typické pro hudbu Steve Reicha či Philipa Glasse," říká Peter Gabriel. Čtveřice se inspiruje lidovými melodiemi ze severu Anglie, z nichž vytváří rafinované kompozice s přesahy jak do vážné hudby, tak do taneční elektronické hudby.
Lo Còr de la Plana (France): Polyfonie v transovním rytmu
Od jiných pěveckých sborů rozeznáte tento ansámbl snadno. Šest mužských hlasů posouvá písně ze starých zpěvníků do rapového tempa a doprovází je frenetickým dupáním, tleskáním a tamburínami. Koncerty gradují s nevyhnutelností berberských rituálů severní Afriky. Repertoár skupiny je výhradně v oksitánštině, jazyce středověkých trubadurů. Témata skladeb čerpají ze subkultury barů i přístavů jižní Francie.
Parno Graszt (Hungary): Kořeny romské hudby
Simon Broughton, šéfredaktor britského časopisu Songlines, který hudebníky navštívil v jejich vesnici, skupinu popsal výstižně: "Nečerpají z kořenů romské hudby. Oni jsou těmi kořeny."
The Pyramids (USA): Deeply Spiritual Afro Psychedelic Music
Kultovní legenda spojující Afriku s americkým free-jazzem odchovaná velikány Albertem Aylerem a Cecilem Taylorem. V 70. letech se vydala studovat africkou hudbu do Ghany, Etiopie a Keni. The Pyramids byli průkopníky dnešní world music dávno předtím, než se tento fenomén stal trendem.
Respect 2015
13. - 14. 6. 2015
Ladronka, Praha
www.facebook.com/events/808696405883188
www.respectfestival.rachot.cz
www.facebook.com/rachotcz
www.rachot.cz
redakce 18.11.2024
Od začátku je také provázely chytré a sociálně kritické texty. Na festivalu Mighty Sounds vždy obstarávali jeden z hudebních vrcholů daného ročníku.
redakce 17.11.2024
James Brandon Lewis, Kamasi Washington, Mammal Hands, Joe Sanders, Adam Ben Ezra a další, celkem třináct koncertů velkých světových jazzových hvězd.
redakce 16.11.2024
Festival propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí.
redakce 14.11.2024
Třicátý ročník královéhradeckého festivalu přivítá i Fontaines D.C. nebo Slipknot.
redakce 14.11.2024
Druhá zastávka série odehrávající se v sakrálních stavbách přiveze dva interprety experimentující s kytarou jako komplexním nástrojem pro tvorbu zvuku.
redakce 14.11.2024
Ment se zaměřuje na podporu nových talentů a vytváření příležitostí pro networking v rámci hudebního průmyslu.
redakce 13.11.2024
Festival Next otvorí vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu audiovizuálny umelec Robert Henke s dielom CBM 8032 AV.
redakce 11.11.2024
Hlavní myšlenkou je zvýšit povědomí o nových, mladých, progresivních kapelách a zajímavých projektech domácí hudební scény.
redakce 10.11.2024
Fontaines D.C. je jedna z mála mladých gitaroviek, ktorá dokáže vypredávať desaťtisícové haly a byť headlinerom veľkých festivalov.
redakce 09.11.2024
V polovině října se v Ostravě konala valná hromada České asociace festivalů, která sdružuje významné festivaly živého umění napříč uměleckými disciplínami.