Zprávy / Festivalové

Respect festival naposledy představuje narozeninové menu

redakce | Zprávy / Festivalové | 09.06.2015

Kromě výjimečného programu ze všech koutů světa se můžete mimo jiné těšit na bohatý program pro děti od dvou let (interaktivní objekty Marianny Stránské, dílnička animace Aeroškola, představení mima a bublináře Václava Strassera, školička žonglování, letadlo Libora Veselého), rodiče naopak ocení školičku Hospodyňky s profesionálními chůvami, kterým budou moct na chvíli svěřit své děti a jít zhlédnout výstavu plakátů Rachotu, prezentace neziskových organizací či prodej hudebních nosičů a publikací. Seznamte se s letošními účinkujícími Respect festivalu.

SOBOTA 13/6 – PARK LADRONKA:
Salif Keita (Mali): Stěžejní postava africké hudby
Život Salifa Keity je stejně pozoruhodný jako jeho hudba. Narodil se potomkům císařského rodu jako albín, což je v Africe symbol neštěstí. Díky albu Amen s Carlosem Santanou a Joem Zawinulem se stal prvním Afričanem nominovaným na Grammy. Mistr západoafrických rytmů, jeden ze zakladatelů žánru Afro-pop, přijíždí poprvé do Prahy s akustickým projektem.

Paolo Angeli (Italy): Avantgardní kytara s kořeny v tradici Sardinie
Excelentní sólista, jehož tvorba spočívá v propojení tří rovin: hráčské, kompoziční i nástrojářské. Jeho inspirační zdroje se nachází v tradiční hudbě Sardinie a soudobých experimentech. Preparovaná kytara vlastní výroby s 18 strunami, přídavnými pružinami a pedály připomíná malý orchestr. Stavbu nástroje si u něj objednal mimo jiné i Pat Metheny.


Susheela Raman (India/UK): Princezna asijského undergroundu
"Když slyšíte jihoindickou hudbu s bluesovým feelingem anebo klasiku Lou Reeda s příchutí Madrásu, ocitáte se v krajině jménem Susheela." Spolu se svým producentem a kytaristou Samem Millsem byla nominována na britskou cenu Mercury, tvůrčím balancováním mezi Západem a Východem získala světové renomé.

Lula Pena (Portugal): Básnířka s kytarou spojující fado s šansonem
Za portugalské blues bývají označovány silně osobní a poetické písně zvané fado, jež proslavila Mariza. Na svém prvním albu Lula spojuje fado s francouzským šansonem i styly z dalších zemí lusofonní oblasti. „Portugalská zpěvačka s hlubokým hlasem, která zpívá jako básník,“ prohlásil o ní velikán brazilské hudby Caetano Veloso.

Abavuki (South Africa): Orchestr marimb a žesťů z Kapského města
Osmičlenná sestava kombinuje dechy s širokou paletou rytmických nástrojů, od bicích až po ústřední melodické marimby. Hudba s kořeny v afrických townshipech, jazzu i afrokubánských rytmech. Intenzivní taneční zážitek.


NEDĚLE 14/6 – PARK LADRONKA:
Amadou & Mariam (Mali): Legendární slepecký pár z Mali
Kytarista Amadou a zpěvačka Mariam ztratili zrak v dětství. Seznámili se ve škole pro nevidomé, vychovali tři děti a jsou nejúspěšnější afropopovou kapelou současnosti. Jejich alba produkují velikáni jako Damon Albarn či Manu Chao, který s nimi natočil jedno z nejprodávanějších afrických alb všech dob, Dimanche à Bamako.

Spiro (UK): Experimentální folk a postupy minimalismu v tempu taneční hudby
Hudba, kterou hraje britská čtveřice Spiro, je muzikologický oříšek. "Kombinace houslí, mandolíny a kytary působí jako folk, ale ve skutečnosti jde o navzájem propojené smyčky, typické pro hudbu Steve Reicha či Philipa Glasse," říká Peter Gabriel. Čtveřice se inspiruje lidovými melodiemi ze severu Anglie, z nichž vytváří rafinované kompozice s přesahy jak do vážné hudby, tak do taneční elektronické hudby.


Lo Còr de la Plana (France): Polyfonie v transovním rytmu
Od jiných pěveckých sborů rozeznáte tento ansámbl snadno. Šest mužských hlasů posouvá písně ze starých zpěvníků do rapového tempa a doprovází je frenetickým dupáním, tleskáním a tamburínami. Koncerty gradují s nevyhnutelností berberských rituálů severní Afriky. Repertoár skupiny je výhradně v oksitánštině, jazyce středověkých trubadurů. Témata skladeb čerpají ze subkultury barů i přístavů jižní Francie.

Parno Graszt (Hungary): Kořeny romské hudby
Simon Broughton, šéfredaktor britského časopisu Songlines, který hudebníky navštívil v jejich vesnici, skupinu popsal výstižně: "Nečerpají z kořenů romské hudby. Oni jsou těmi kořeny."

The Pyramids (USA): Deeply Spiritual Afro Psychedelic Music
Kultovní legenda spojující Afriku s americkým free-jazzem odchovaná velikány Albertem Aylerem a Cecilem Taylorem. V 70. letech se vydala studovat africkou hudbu do Ghany, Etiopie a Keni. The Pyramids byli průkopníky dnešní world music dávno předtím, než se tento fenomén stal trendem.

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Comeback Irie Révoltés na Mighty Sounds

redakce 18.11.2024

Od začátku je také provázely chytré a sociálně kritické texty. Na festivalu Mighty Sounds vždy obstarávali jeden z hudebních vrcholů daného ročníku.

JazzFestBrno na rok 2025

redakce 17.11.2024

James Brandon Lewis, Kamasi Washington, Mammal Hands, Joe Sanders, Adam Ben Ezra a další, celkem třináct koncertů velkých světových jazzových hvězd.

PAF píše deníky

redakce 16.11.2024

Festival propojuje různorodé umělecké formy a prostředí na pomezí umění, pohyblivého obrazu, hudby, teorie i dlouhodobých spoluprací a rezidencí.

Linkin Park na Rock for People

redakce 14.11.2024

Třicátý ročník královéhradeckého festivalu přivítá i Fontaines D.C. nebo Slipknot.

Průběžný festival Mimo záběr s Ivy Z a Tomášem J. Holým

redakce 14.11.2024

Druhá zastávka série odehrávající se v sakrálních stavbách přiveze dva interprety experimentující s kytarou jako komplexním nástrojem pro tvorbu zvuku.

Ment pojedenácté

redakce 14.11.2024

Ment se zaměřuje na podporu nových talentů a vytváření příležitostí pro networking v rámci hudebního průmyslu.

Next oslávi 25 rokov

redakce 13.11.2024

Festival Next otvorí vo Veľkom koncertnom štúdiu Slovenského rozhlasu audiovizuálny umelec Robert Henke s dielom CBM 8032 AV.

Festival Muziq míří do klubu

redakce 11.11.2024

Hlavní myšlenkou je zvýšit povědomí o nových, mladých, progresivních kapelách a zajímavých projektech domácí hudební scény.

Na Pohode Fontaines D.C. alebo JPEGMafia

redakce 10.11.2024

Fontaines D.C. je jedna z mála mladých gitaroviek, ktorá dokáže vypredávať desaťtisícové haly a byť headlinerom veľkých festivalov.

Festivaly a povodně

redakce 09.11.2024

V polovině října se v Ostravě konala valná hromada České asociace festivalů, která sdružuje významné festivaly živého umění napříč uměleckými disciplínami.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace