redakce | Zprávy / Offtopic-Novinky | 19.11.2016
Televizní scenárista a zakladatel hudebních cen Vinyla Tomáš Grombíř přichází s výrazným románovým debutem Jedničky a nuly, jehož téma by nemohlo být aktuálnější. Hlavní antihrdina Adrian se díky zálibě v programování dostane mezi elitní manažery a někdejší tunelářské bosse, na jeho příběhu Grombíř ukazuje, jak se v Česku od 90. let vyvíjely informační technologie a jak naše životy změnil Google nebo Facebook. Jeho zakladatel Mark Zuckerberg se s Adrianem v knize setká.
První počítač Adrian dostane v osmi letech. První milion vydělá ve dvaceti. Vlna informační revoluce ho strmě vynese mezi elitní manažery a někdejší tunelářské bosse, kam mentalitou nepatří, ale úspěšně je dohání. Život je práce. Internet je aréna. Čísla mluví jasněji než emoce. Cit je zkrat v logickém světě jedniček a nul. Mezilidské vztahy lze převést na algoritmy a komodity. Anebo ne?
"Internet a technologie otevírají a teprve otevřou řadu nových společenských či morálních témat, které mohou znít absurdně: stejně jako dnes řešíme právo na eutanazii, můžeme za pár let třeba řešit právo být zapomenut, tedy být vymazán ze všech databází a systémů," říká Grombíř, v jehož románu vzniká i nástupce sociální sítě Facebook – FaceYouKnow má najít informace o kterémkoli člověku, kterého vyfotíte. Může to být třeba kolemjdoucí na ulici.
Autor poodkrývá logiku a principy moderních technologií a na životním příběhu hlavního protagonisty ukazuje, jak se z internetu, ze sítě pro pár technických nadšenců, stal globální fenomén. Příběh se odehrává povětšinou v Čechách, proto se také opírá o zdejší reálie devadesátých a nultých let. Příchod Atari, první setkání s hrami jako Doom, rozšíření www, rozmach Googlu...
"Skoro každý má dnes počítač nebo chytrý telefon, přitom míra digitální gramotnosti je žalostně nízká,“ říká Grombíř. „Nikdo nepředvídal, že se internet stane masovou záležitostí, že vznikne Google či Facebook, že chytré telefony budou i ve třetím světě samozřejmější než splachovací WC. Všechny tyhle jevy jsou záležitostí posledních pár let, přičemž rychlost jejich rozšíření je fascinující, a to jsme teprve na začátku: někteří vizionáři říkají, že opravdový počítačový věk ještě nenastal, jelikož stále používáme hračky, které nejsou o mnoho lepší než počitadlo."
redakce 12.10.2024
Zpovídanými jsou nejen majitelé klubů, ale i vyhazovač, dramaturgové nebo provozní. Při čtení budete mít pocit, jako byste byli součástí toho celého šíleného koloběhu.
redakce 18.09.2024
Studie čtenáře provedou například orientačními systémy v architektuře a pražském metru, proměnami českého filmového plakátu, historií Bienále Brno či původním českým písmem.
redakce 14.08.2024
Mladí dobrovolníci se během týdne aktivně zapojí do revitalizace lesních pramenišť a rašelinných smrčin.
redakce 24.02.2024
GMU v Hradci Králové otevřela v únoru tři nové výstavy, v nichž představuje tvorbu českých umělců napříč generacemi.
redakce 22.12.2023
Mezi mimořádné projekty patří ZET9, který zájemcům z brněnské umělecké scény poskytl prostory sloužící jako zkušebny či ateliéry.
redakce 22.12.2023
Publikace s podtitulem umění na troskách socialismu a na vrcholcích nacionalismu přináší český překlad dvou knih přední maďarské historičky umění Edit András.
komerční článek 31.10.2023
Nejenže nabízejí špičkový zvuk, ale také skvěle tlumí okolní hluk a díky svému ergonomickému provedení vyhovují širokému okruhu uživatelů.
redakce 28.10.2023
V hlubinách jeskyně, kde první lidé kdysi objevili ohněm prosvětlenou tmu, se narodila touha po spojení, rituálu, umění, sebevyjádření a svobodě
Dagmar Lauková Petrášová 03.07.2023
Z Viedne sa podarilo natočiť zábery len z record shopu Substance, nakoľko v ostatných nebolo dovolené natáčať.
redakce 27.05.2023
Kolektivní monografie mapující reflexi legendární postavy Kryštofa Kolumba v kontextu českého umění a kultury.