redakce | Zprávy / Nové desky | 22.04.2015
Hodně lidí se k hudbě dostane přes vynucené hraní v ZUŠce a rodičům pak děkuje, že je nutili cvičit. Jakub Strach aka DJ Nobodylisten ale děkuje rodičům za to, že mu otec na začátku 21. století nakoupil v Německu techniku, která se tou dobou v Česku nedala sehnat, že mu jeho matka vozila z New Yorku ještě horké nové desky a že kromě občsných domácích bojů oba tolerovali, že si do školy chodí hlavně sednout k mixování muziky. To mu bylo 14 let. Po 6 letech vlastní produkce, dýdžejingu a dalších aktivit teď s projektem VR/NOBODY vydává první vlastní desku a nakukuje mezi špičky české elektronické scény. A nebojí se je kritizovat.
Možná jste Nobodyho mixy poslouchali v pražských klubech, když vám bylo dvakrát tolik, co jemu. Při tom Jakub Strach už v té době věděl, že hudba je jeho život, profese i koníček. "Celé dny jsem poslouchal desky, co mi máma vozila jako letuška z poliček Virgin Records na Times Square, skládal na počítači všude, kde se dalo sedět, a díky dědovi jazzmanovi jsem se chodil dva roky dívat do pankráckého studia pod ruce zvukařům," pustil se Jakub do hudby ještě před svou plnoletostí.
Po dvou letech mu nechali zdejší zvukaři udělat klíče a k pultům ho pustili i samotného. V tu chvíli začala dráha českého DJ a producenta, který pod přezdívkou NobodyListen už šest let produkuje progresivní elektronickou hudbu, kterou se vymezuje vůči české, podle svých slov bojácné hudební scéně. "Jsou zde lidi, kteří mají nápady, nedrží ale spolu, třeba jako slovenská parta, a bojí se přijít s čímkoli novým," říká Jakub, který sice pořád patří k nejmladším, zato ale nejvýraznějším jménům české elektroniky.
"Na elektronice mě baví, že umožňuje fusion veškeré kvalitní muziky," vysvětluje Strach, proč dal přednost právě tomuto stylu. Rozmanitost hudebních možností je i důvodem, proč se teď Strach kromě hraní po klubech a vlastní elektronické produkci s příměsí RnB i hip hopu naplno věnuje duu VR/NOBODY. Se zpěvákem Václavem Roučkem našli vlastní a originální styl v downtempu a alternativním indie. Čtrnácti trackovou desku Yes vydají 17. května, postupně odkrývají i 3 videoklipy k songům Fuck Everybody Else, Goodbye a Dance the Sadness Out, který už několik měsíců obsazuje přední příčky v hitparádách.
"Fanoušci, kteří mě znají hlavně jako DJ a producenta, možná nebudou rozumět našemu stylu s Václavem, ale věřím, že se to dá všechno propojit," říká Jakub. Jeho největší ambice ale míří do zahraničí a je mu jedno kam. "Mým největším snem, ať už s VR/NOBODY nebo s mými sólovými věcmi, je dostat se ven, za hranice. To je mimo jiné i důvod, proč jsou naše texty v angličtině a proč jsme album nahrávali v Londýně." Proto kromě neustálého sledování i oslovování zahraničních webů teď Jakub zvažuje, že i přes svou rozjetou kariéru odjede studovat hudební produkci.
"Neříkám, že tady v ČR nemám kam se posunout, jak se zlepšovat a poučovat se ze svých chyb. Vidím ale, jak se česká scéna pořád bojí objevovat nové přístupy. Je tu hodně šikovných muzikantů, ale nevkládají do svojí práce žádnou přidanou hodnotu, která by z nich dělala něco speciálního," hodnotí scénu Jakub. "Já se snažím nejen sledovat a do svých mixů zařazovat světové novinky, ale důraz kladu sám i s Václavem taky na styl, na zajímavé vizualizace při koncertech, na komunikaci na sítích. U fanoušků to funguje, u lidí z branže ale ne," dodává s tím, že má často problém protlačit skladbu do rádií, i když sbírá ohlasy u jeho širokého publika.
redakce 18.12.2024
Farba hlasu a poetické texty s intímnymi príbehmi, krivdách či defektoch našej spoločnosti, mu priniesli fanúšikov na Slovensku aj v Čechách.
redakce 17.12.2024
Meta and her noises se inspiruje ikonami jako Lana Del Rey, Lorde a Kate Nash.
redakce 15.12.2024
Skladby jsou neuhlazené, přímočaré a produkčně minimalistické.
redakce 14.12.2024
S novým albem Lambda definitivně opouští stonerové kořeny a vydává se na cestu originálního postrocku.
redakce 13.12.2024
Druhá studiová nahrávka brněnské pětice whyohwhy vznikla ve studiu Tropical Cell Sound.
redakce 13.12.2024
Album otevírá podmanivá skladba Siri tönünnerii od Aldany Duoraan a Tomáše Niesnera.
redakce 11.12.2024
Například tancovatforhours nabízí hyperpopové vokály Klary Wodehn na pozadí hyperaktivních breakbeatů a pulzujících syntezátorů.
redakce 10.12.2024
Ve zvuku 50m znak se potkává melodický hardcore Touché Amoré, dravost Hot Water Music a mnohdy i nálada Dischord kapel poloviny 80. let nebo indie hardcore mutace desek Fucked Up.
redakce 10.12.2024
Všechny skladby vznikly v rámci projektu Beat of the Week, na který EP přímo navazuje.
redakce 09.12.2024
TransMythHuman zve na dobrodružnou výpravou do světa, kde se prastará mytologie potkává s futuristickými vizemi blízké budoucnosti.