Zprávy / Pozvánky

Shai Maestro Trio přiváží nevyřčené příběhy

Anna Mašátová | Zprávy / Pozvánky | 18.05.2015

Jaro ve znamení Izraele zdárně pokračuje. Jen pár týdnů po koncertě svého někdejšího kolegy a mentora Avishaie Cohena, se vrací izraelský pianista Shai Maestro se svým triem.

Ve svých osmadvaceti letech spolupracoval s mnohými významnými jmény jazzové scény, se samotným Cohenem natočili čtyři alba - Gently Disturbed (2008), Sensitive Hours (2008), Aurora (2009) a Seven Seas (2011). Před čtyřmi lety se však rozhodl vydat na sólovou dráhu a spolu s bubeníkem Zivem Ravitzem a peruánským basistou Jorgem Roederem založil vlastní trio. „Moje jméno je na obalu, ale kluci nejsou moje kapela. Je to kolektivní dílo. Při hledání jména jsme vzali v úvahu fakt, že v dnešní době musíte lidi nějakým způsobem chytit na jméno. Tak jsem to vzal na sebe,“ vzpomíná Maestro v rozhovoru pro Magazín Uni.


Maestro se narodil roku 1987, o pět let později už seděl na židličce před klavírem. Když v osmi slyšel Oscara Petersona hrát Gerswinovy skladby, zamiloval se do jazzu a rychle začal balit kufry. Získal letní stipendium Berklee College of Music, později odjel i na zkušenou do Indie, aby studoval indickou hudbu a hru na tabla.

Roeder pochází z Limy. Už v šestnácti letech začal studovat cello na konzervatoři Rimského Korsakova v Petrohradě, později si přibral také kontrabas. Je členem mnoha projektů od The Julian Lage Group, Avantrio, Victor Prieto Trio, sám založil Sofia Rei Koutsovitis Group, skupinu, která zpracovává tradiční jihoamerickou hudbu, stejně jako jazzové kompozice. Roeder v rámci projektu Emilio Solla y La Inestable de Brooklyn nominovaný na Grammy 2014 v kategorii nejlepší latin album.

Ravitz vyrůstal v izraelské hudební rodině, od útlého věku hraje na kytaru, piano a bicí. Profesionální kariéru zahájil ve třinácti letech, kdy začal vystupovat v klubech v rodné Beerh-Shevě i Tel Avivu, stejně jako jeho spoluhráči však dnes sídlí v New Yorku. Absolvent Berklee College of Music byl dlouhá léta členem tria pianisty Omera Kleina, spolupracuje s hudebníky jako Tomasz Stanko či Esperanza Spalding, v současnosti působí v kvartetu Lee Konitze a projektu s Yaronem Hermanem.


Debutové album trojice s jednoduchým názvem Shai Maestro Trio bylo vydáno ve Francii a okamžitě se dostalo na přední příčky prodejů. „Je to pouhý začátek naší kapely... je toho tolik, co lze udělat, a možnosti jsou nekonečné. Jsem velmi zvědav, v co se to rozvine,“ říkával tehdy Maestro a měl pravdu. Trio vydalo před dvěma lety další desku Road to Ithaca, diváci v Praze však mohou očekávat i novinky z čerstvě vydané desky Untold Stories, nepochybně nejvyzrálejším počinu, na kterém se pokusili co nepřesněji zachytit chemii, jiskřící na pódiu mezi těmito výtečnými hráči a osobnostmi. Nahrávka bude navíc v Praze pokřtěna.

Omen nomen jednoznačně platí, stejně jako to, že nejlepším izraelským exportním zbožím jsou v současnosti mladí talentovaní muzikanti. „Je to ten samý důvod, proč je Izrael skvělý v technologiích. Lidé v Izraeli se zkrátka snaží dělat věci jak nejlépe umí. Protože byli pronásledováni, zabíjeni, nenáviděni, obklopeni zeměmi, které je chtěli vystrnadit, museli bojovat. Navíc posloucháte celý svůj život, že jste vyvolený národ-což je totální hovadina. Každý národ je vyvolený. Je to sice šílené, ale je to v naší krvi, ať se nám to spojení líbí nebo ne. A když tohle celý život slyšíte, opravdu se snažíte být výborní. Společnost v Izraeli na slovech o vyvolenosti stojí. Nastavení společnosti je náročné. Může to být i pozitivní, protože vidíte své krajany, úspěšné v mnoha odvětvích. V New Yorku se prosadilo tak neuvěřitelné mnoho izraelských hudebníků, až je to absurdní. Ale možná je to jen pojídáním hummusu,“ spekuluje o kořenech muzikantské brilantnosti Izraelců, Ravitz.

Info

Shai Maestro Trio (isr/per)
20. 5. 2015, Jazz Time, Praha
shaimaestro.com
Facebook událost
Foto (c) Olga Staňková

Komentáře

Pro možnost psaní komentářů se přihlašte nebo zaregistrujte.

Relevantní články

Lanugo s novým klipem, zvou na koncerty

redakce 15.12.2024

Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.

Máří a Moře dní míří do pražské Varšavy

redakce 14.12.2024

Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.

Bára Zmeková a příběh Paměti Národa s norským tubistou

redakce 12.12.2024

Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.

Vánoční Very Merry Arts

redakce 11.12.2024

Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.

BAFS živě v Punctu

redakce 10.12.2024

Můžete očekávat řadu kratších setů za přispění dalších hudebníků a vizuálních umělců. Tyto se mohou dít i bez předchozího oznámení.

Sonitus: Jules Reidy a Marta Forsberg

redakce 09.12.2024

Reidy čím dál více začalx zapracovávat jednak elektronické procesování, které doplňuje hru o nové barvy a ozvěny, jednak originálně využitý autotune.

Vánoční večírek Miro ve Fuchs2

redakce 08.12.2024

Připravte se na večírek, kde se srdce rozezní víc než rolničky na saních a atmosféra bude hřejivější než svařák na zasněženém náměstí.

Rachot v prosinci a lednu

redakce 04.12.2024

Oldschoolové syrové groovy The Spermbankers, zvukoví inovátoři The Young Gods a František Skála v doprovodu přátel.

Leeb0rn s Plum Dumplings v Alterně

redakce 02.12.2024

Leeb0rn zvou novým klipem k písni Exchange do brněnského klubu Alterna.

Kolowrat majú nový klip

redakce 02.12.2024

Video, v ktorom sa symbolická príbehová línia miesi s civilnými zábermi, reaguje na odkaz piesne, dotýkajúcej sa tienistých zákutí medziľudských vzťahov.

Offtopic

Tento web používá k poskytování služeb a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte. Souhlasím Další informace