Šimon Žáček | Články / Recenze | 24.11.2024
Anora amerického nezávislého filmaře Seana Bakera si vysloužila nejvyšší ocenění na letošním Mezinárodním filmovém festivalu v Cannes, což pro snímky z americké produkce dávno není samozřejmostí. Dalo by se říci, že zvítězilo jedno z oblíbených témat festivalových kuloárů – Baker se od začátku své tvorby vnořuje do životů lidí z nižších vrstev stojících na samotné periferii a Anora není výjimkou. Příběh o prostitutce hledající lásku u jednoho ze svých klientů však rozhodně nelze takto přímo zaškatulkovat, o konvenční podívanou se nejedná, o to více účinkuje.
Anoru potkáváme během rutinních pracovních událostí ve strip klubu, kde se seznámí se synem zámožného ruského oligarchy, Vanyou, který si ji získá kapitálem a posléze i mladickým šarmem. O nabídce k sňatku se záhy dozví jeho rodiče a všemi prostředky se ji pokoušejí anulovat. Tahle část je servírovaná spíše v ústřižcích, postavy jsou jen načrtnuty a „hrubé“ dějové prostřihy mají varovat. Dochází ke zvratu, ale konflikt neeskaluje dle očekávání. V druhé polovině se dočkáme překvapivě vtipné podívané po vzoru slapstick comedy v čele s neobratnými posluhovači rodičů, spontaneitě akce napomáhá snímání ruční kamerou i civilní výkony malého hereckého ansámblu. A představitelé hlavních rolí dokážou až nonšalantně nahlédnout do křehkých duší svých postav: Vanyova (Mark Eydelshteyn) roztomilá infantilita se mění na rozhazovačné frackovství a z titulní Anory (Mikey Madison), vulgární brooklynské holky, je naivní křehká dívenka.
Baker své vypravěčství v Anoře povznesl na novou úroveň realistické drásavosti. Zásluhu má i na citlivě poskládaných záběrech s odlišnými rytmy a účinky, jelikož si své filmy také stříhá. Sekvence s rychlou montáží umožňují naladit se na rozpoložení postav a být přitom neustále ve střehu, ale až delšími scénami dokáže Baker představit lidi jako nedokonalé, chybující a váhající postavy. Daří se mu to v průběhu celého filmu, humorné až groteskní pasáže v sobě neustále nesou něco znepokojivého, co se dere na povrch pod vrstvami zdánlivých banalit a hédonismu. A o to rázněji nás to odkazuje k hlubším pravdám o neustálém utíkání lidí od problémů, dokud se to všechno nesesype.
Anora režie: Sean Baker, 2024
foto © Neon
Veronika Vagačová 22.01.2025
Hravé riffy, prenikavé vokály a nečakané štylistické zmeny sú len pár z ocenenia-hodných kvalít tejto relatívne novej skupiny.
Jiří V. Matýsek 21.01.2025
Žádný growl, žádné temné mručení, jakoby tu z vlhkých kobek zněl hlas čisté bytosti, kterou zahnalo lidské nepochopení.
3DDI3 01.01.2025
Kapela, co má duši, ale nemá hlas. Anebo jo.
Jiří V. Matýsek 20.12.2024
Do světa písničkářů se noří nová publikace novináře, muzikanta a pečlivého lovce příběhů písní Michala Bystrova Hvězdy v polostínu. Nabízí stovku portrétů písničkářů ze šedesátých let.
Matej Žofčín 18.12.2024
Keď internet objavil na Bandcampe jeho album To See the Next Part of the Dream, ľudia o ňom na stránkach ako Rate Your Music a Reddit nevedeli prestať rozprávať.
Martin Zoul 17.12.2024
Jsou tabu a tabu. Některá se zhroutí při sebedrobnějším otočení dějinného soukolí, jiná působí dojmem monolitu, do kterého byly při vzniku člověka vyryty základní zákony lidství.
Jakub Veselý 10.12.2024
Portfólio koluje pomedzi rockovými pasážami, jazzovými improvizáciami, punkovým rázom a avantgardným experimentálnym prístupom k hudbe.
Filip Peloušek 05.12.2024
Povznášející, psychedelií a euforií prosáklá hudba doplněná o do výšky vyhnaný zpěv Joshuy Hodgese v protikladu s texty plnými pochybností.
Kristina Kratochvilová 25.11.2024
Představu pozlátka tvrdě zadupává do země špinavá realita plná absťáku, démonů, lítosti a vyhasínajících životů Laneganových blízkých.
Jakub Veselý 21.11.2024
Inšpiráciami sa Templeman netají, na R&B a soulových prvkoch sa podpísala hudba Stevieho Wondera a Princea, indie rock s jemnou psychedéliou pripomínajú Tame Impala alebo MGMT.