redakce | Zprávy / Pozvánky | 17.04.2015
Marbot je volnou interpretací stejnojmenného románu Wolfganga Hildesheimera. Studio Hrdinů, již druhým rokem po sobě nominované na Cenu divadelní kritiky v kategorii divadlo roku, uvedlo premiéru 6. března.
Marbot je fiktivní postava ze stejnojmenného románu Wolfganga Hildesheimera. Jedná se o román napsaný dokumentární formou, kde se hlavní postava setkává s osobnostmi literárního a výtvarného světa první třetiny devatenáctého století a vede s nimi dialog. Román přiznaně zpochybňuje pečlivě vytvářenou fikci a zároveň si klade otázky vztahu mezi uměním a skutečností. „Od okamžiku, kdy jsem na tento trochu podivný román o "prvním kunsthistorikovi" narazil, věděl jsem, že ho budu chtít s Michalem zpracovat na divadle a při prvním setkání nad textem nám bylo jasné, že Marbota musí hrát Bohdan Bláhovec," říká režisér a umělecký ředitel Studia Hrdinů Jan Horák.
Adaptace si z románu půjčuje hlavní dějovou linii, kterou interpretuje velmi volně. Marbot zde vede dialog pouze se stárnoucím Goethem, jakožto s dobovou ikonickou autoritou. Obrací se na něj jako na autora románu o svobodě Utrpení mladého Werthera. K tomuto kroku Marbota přivedl jeho incestní vztah se svou matkou, jehož naplnění způsobilo jejich vzájemné a definitivní odloučení. Vnitřní obhajoba milostného vztahu s matkou má pro něj jediné možné, byť marné, východisko, tedy seznamování se s evropskou kulturou, především s literaturou a výtvarným uměním. Vytvoří tak utopický koncept umělecké kritiky, jejímž základem je psychoanalýza a který je divákovi zprostředkován především svébytným řešením výtvarné podoby inscenace. Autor scénografie a spolurežisér Michal Pěchouček dodává: „Co je Marbot? Snění o umění a romantickém hrdinovi. Jakési volné pokračování naší inscenace Muži malují. Tentokrát pro dospělejší diváky.“
V hlavních rolích se představí filmový dokumentarista Bohdan Bláhovec a herci Jiří Štrébl, Eva Hacurová a Petra Lustigová. Studio Hrdinů je nominováno Cenou divadelní kritiky (dříve Cena Alfréda Radoka) na Divadlo roku 2014, nominováno je také za hudbu (DG 307) k inscenaci Pustina.
premiéra Marbot: 6. března ve 20.00, repríza: 24. dubna, 4. a 31. května ve 20.00
redakce 27.12.2024
Naštvaný postpunk, dramatické kytary, zastřené zpěvy. Trošku shoegazu, psychedelie.
redakce 25.12.2024
Inspirován jmény jako Joesef, Phoebe Bridgers anebo Sam Fender skládá hudbu, která je osobní i osobitá.
redakce 23.12.2024
Všechno si dělá sám, od nahrávání, produkce, mixů až po marketing. A proto je to všechno tak jedinečné.
redakce 20.12.2024
Americký skladatel Rafael Anton Irisarri vytváří své kompozice z vrstev bujných a přitom éterických zvuků, do nich své posluchače zabalí jako do peřiny.
redakce 20.12.2024
Charakter Moin jako vedlejšího projektu se změnil nejpozději v roce 2021, kdy duo doplnila bubenice Valentina Magalleti.
redakce 19.12.2024
Tvorba amerického sesterského dua Sierry a Biancy Casady alias CocoRosie v sobě unikátním způsobem spojuje prvky popu, blues, elektroniky, hip hopu a opery.
redakce 15.12.2024
Tato píseň z chystaného alba přináší směs melancholie, intimity a inovativního hudebního přístupu.
redakce 14.12.2024
Hudba kapely Moře dní je vystavěná na základech psychedelie a popového písničkářství a čerpá z vlivů Deža Ursinyho, Mac DeMarca nebo The Brian Jonestown Massacre.
redakce 12.12.2024
Nyní přichází s výjimečnou spoluprací s norským tubistou Danielem Herskedalem a studenty FAMU.
redakce 11.12.2024
Koncept Hihihahaholek je založen na zkoumání dívčího světa, který dokáže přetvářet autorky v jakási jejich „růžová, superdívčí” alter ega.